• şu an rakıyla beraber içtiğim. olm çok iyi yaa. yok böyle bi güzellik.

(bkz: sarhoşken entry girmek)
  • eğer adanalıysanız ve başka bir şehirde yaşıyorsanız her zaman adana'ya gidişlerde 'dönerken memleketten şalgam getir' cümlesini duyarsınız. ama gel gör ki şalgam getirmekte meziyettir. bagaja alınmaz ve alınırsa da iyi sonuçlar doğurmaz. mümkünse gideceğiniz yere kadar ayak ucunuzda taşırsınız.
  • adana dışında fazla değeri bilinmez. başka şehirlerde şalgam suyu denilmekte olup, başta içki sofrasından tutunda etli birçok yemeğin yanında iyi gider. adana'da insanlar bunu zevk olsun diye içerler hatta büfelerde simit ve poğaça ile birlikte tüketirler.
  • ham maddesi olan mor havuç çoğunlukla konya ereğli de yetiştirilir. her ham madde üreticisinde olduğu gibi yeterli kapasitede işleme tesisi olmadığından ürünü başkalarına kaptırırlar.
  • (bkz: ali göde)
  • patatesin yayginlasmasindan once bati avrupa mutfaginda oldukca onemli bir yer tutarmis bu bitki.
  • kırmızı etin yanında, acılı olanının içilmesi gereken harika meşrubat.

el (ve ev) yapımını kolay bulamayacak biz şehirliler için doğanay'ınkiler gayet tatmin edicidir. bir ara kemal kükrer'i denedim; pek bir lezzetsiz geldi doğrusu.

gecenin geç saatlerinin sessizliğinde kitabınızı okurken, tuzlu sarı leblebi ile birlikte de gayet iyi gider.

benden söylemesi.
  • (bkz: #8086643)
  • isminden midir bilemem önyargıyla içmem diye direttiğim ama ilk denememi doğanay acısızla tantuni yanında yapıp aşık olduğum lezzet. sonra acılıyı denedim ki acı sevmem yine bayıldım. bugüne kadar nasıl farketmemişim anlamadım. süpermiş.
  • kendisini ilk gördüğümde topraktan yeni çıkmıştı. babamla bahçede yürüyorduk. yapraklarını fark etmiş olmalı ki toprağa yakın bir noktadan kavrayıp söküverdi. üzerini şöyle bir temizleyip cebindeki çakı ile soydu. bir dilim verdi. bu güzel beyazlı morlu yumrunun alttan alta tatlı, üstte toprak ve baharat kokan acımsı lezzeti hâlâ o günkü kadar büyüleyici benim için.

kış salatalarında havuç, turp, kırmızı pancar kadar yer almayı hak ediyor. ama ben bir yumrunun yarısını salataya doğrayamadan bitiriyorum.

ismini borç verdiği, cismen dahil olmadığı içecek de güzeldir.
hesabın var mı? giriş yap