şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: outbreak movie)

  bu toplu karantina günlerinde içinde bulunduğumuz durumla paralel film tavsiyeleri sosyal medyada dönmeye başladı. aslında bu tarz filmlere verilen outbreak movie yani salgın filmi gibi bir terim mevcut. salgın filmleri aslında post apokaliptik filmlerin bir alt türü. post apokaliptik filmler de, genelikle bilim kurgunun altında konumlanıyor.

  özellikle son dönemde yaşanan gelişmelerden sonra bu konuyla alakalı bir kaynak talebi de oluştu. filmleri yazmadan önce türün özelliklerine bir bakmakta fayda var. isteyen direkt olarak altta linkini verdiğim videolardan da bilgi alabilir. türkçe kaynakta bahsedilen perfect sense filmi özellikle izlenesi bir dramadır.

  konu ile alakalı türkçe video.

  watchmojo'nunda konu ile ilgili yıllar önce hazırladığı içeriğine göz atmakta fayda var.

  türün özellikleri:

  1. genellikle bir distopya ortamına geçilmiştir ve yine genellikle insanlığın bu distopyayı geri döndürmesi için verdiği mücadele anlatılır.
  2. bu tarz karanlık zamanlarda ortaya çıkabilecek doğaüstü karakterlere yer verilir. bu, kimi zaman bir kahin, kimi zaman ise bir kurtarıcı (mesih) olabilir. bu kurtarıcı karakter, kaderi ile yüzleşmek zorunda kalır.
  3. bilim kurgu ile fantezi arasındaki ince çizgide zombi filmleri yer alır. bilimsel bir altyapıyla desteklenen zombi salgınlarına sahip filmler, outbreak filmler arasında sayılabilir. fakat bazı filmler zombi salgınının çıkış noktasını es geçip, direkt olarak post-apokaliptik atmosfere odaklanabilir. özellikle ana akım sinemada karşımıza çıkan "nevi şahsına münhasır" bu tarz filmler, zombi filmleri alt kategorisine dahil edilebilir.

  birkaç örnek:

  the seventh seal (1957)
  the andromeda strain (1971)
  dawn of the dead (1978/2004 remake)
  outbreak (1995)
  12 monkeys (1995)
  cabin fever (2002)
  resident evil (2002-2017)
  28 days later (2003)
  28 weeks later (2007)
  carriers (2009)
  blindness (2008
  black death (2010)
  rise of the planet of the apes (2011)
  contagion (2011)
  world war z (2013)
  it comes at night (2017)

  daha fazla örnek:
  wikipedia (sonunda açtılar seni oh be)

  ayrıca bakınız:
  low fantasy
  folk horror
  rockumentary
  kitchen sink realism