şükela:  tümü | bugün
  • yeni bir samsung telefonu.
  • a serisinin bozulduğu telefon. millet a serisini o köşeli yapısı nedeniyle alıyordu. iphone tipinde olup daha ucuza daha nitelikli bir telefon olduğu için tercih ediyordu. samsung'da birilerinin ne yaptığını bilmiyor oluşunun simgesi.
  • samsung note2 min bozulmasının ardından fiyat ve özellik olarak iyi olduğu için 10 gün önce aldığım telefon.
    köşeli olmayışı almama sebep olmuştur.
  • asus zenfone 5'imi lolipopa yükseltmek isterken soft brick yapıp, bir hışımla gidip altın rengini aldığım telefondur. (ha ertesi gün zen 5'i yeniden flashladım ve elimde iki telefon oldu ayrıca...)

şöyle benchmark, böyle ekran süresi muhabbetine girmeyeceğim. normal bir kullanıcı için öne çıkanları belirtmek istiyorum...

+büyük bir telefon, bendeniz basketbol topunu tek elimle tutabildiğim için bende çok absürd durmuyor ancak büyük bir telefon, evet evet büyük... (iphone 6 plus ile aynı boya sahip, mukayese bakımından söyledim, hemen fanboyluk yapmayın.)

+türkiyede altın ve beyaz rengi var.

+dahili hafıza 32 gb.

+pili 3050 mah. sürekli telefonu kurcalamıyorsanız ("feys", instagram, "forsküer" gibi programları kullanmıyorsanız) kısaca sosyal medya bağımlısı değilseniz 2 günü götürüyor. bağımlıysanız 1,5 gün. greenify da ayrıca çok güzel iş görüyor.

+gece yatarken kapatıp sabah uyandığınızda açarsanız şarjı 3 günü görüyor (gerçi bu her telefon için geçerli).

+simleri nano sim. kullanma kılavuzunda micro sim yazdığına bakmayın. yoksa benim gibi pazar akşamı elde makas kesip biçersiniz.

+simleri dedim, çünkü beni ilgilendiren özelliği çift sim kart olmasıydı. ancak ikinci sim yuvası ya microsd card ya da sim olarak kullanılmak zorunda.

+android sürümünü dün akşam 5.1.1'e güncelledi.

+ön kamera 5 mp, arka kamera 16 mp+flash.

+parmak izi okuyucu var.

+büyük olmasına rağmen, telefon sanırım alüminyumdan ve çok zarif görünüyor.

+şiddetle orijinal verus kılıfla kullanmanızı öneririm.

kısacası hem iş hem özel hattınızı kullanacaksanız, mail trafiği, watsapp veya skype'den iş ile ilgili konuşmaları yapmak, müzik dinlemek vs.. gibi normal bir kullanıcı iseniz 1800 tl'ye alınabilecek gayet mantıklı bir telefon.

tüm teknik özellikler için buraya.
  • bir süredir kullandığım telefonum:

artılar:

+ batarya ömrü çok iyi. eğer 3g açık değilse belki 3 gün bile gider. batarya ömründen çok memnunum.
    + çok ince bir telefon. çok zarif. zaten büyük ölçüde inceliğinden dolayı tercih ettim.
    + selfie kamerası geniş açılı. yani selfie çeken birisi iseniz işinizi kolaylaştıracak.

eksiler:

- malesef bildirim ışığı yok. yani bir mesaj geldiğinde ancak ekranı açtığınızda görebiliyorsunuz. ben bunu aşırı sorun etmedim.
    - telefonda şimdiye kadar en çok şikayetçi olduğum özellik, foto stabilizasyon özelliği yok. yani fotoğraf çekerken elinizi ciddi ciddi sabit tutmanız gerekiyor, yoksa fotoğraflarınız hareketli çıkabilir. bu beni en çok rahatsız eden eksiklik. bilen biri varsa yanıtlasın; bu ve üstteki durum bir yazılım güncellemesi ile düzeltilebilir mi?
    - telefon piyasaya çıkalı yaklaşık 3-4 ay olmasına rağmen hala piyasada "orjinal" kılıf yok. hatta yan sanayi ürünler bile zor bulunuyor. benim denediğim tüm yan sanayi ürünler bu incecik telefonu kalas haline getiriyor, o nedenle şimdilik bir kılıf almadım. ama kılıf alamamak beni ciddi rahatsız eden bir durum. düzenli olarak mağazalara soruyorum, ama şu an dünya üzerinde hiçbir yerde de yok orjinal a8 kılıfı bildiğim kadarıyla. inşallah bir gün çıkarsa, umarım o da ince olur. yan sanayiler gibi kalas gibi olmaz.
    - bir diğer eksiklik -bunu yan sanayi kılıflarda denedim- kapağı kapatınca şu fotoğrafta da görülen öndeki siyah arayüz gözükmüyor. yani o ön siyah arayüz yok. bu bir ayar sorunu mu, yoksa yan sanayide mi çalışmıyor anlamadım. ayarları kurcaladım, öyle bir özellik göremedim. eğer bu özellik de yoksa, ciddi bir rezillik bence telefon için.

özet:

telefon güzel ama, eksiklikleri ciddi eksiklikler. o yüzden can sıkıyor. telefonu şeklen ne kadar beğendiysem, teknik eksiklikleri yüzünden o kadar da ısınamıyorum. sadece güncelleme bekliyorum. inşallah bu eksiklikler güncellemelerle falan hallolabilen şeylerdir.

aylar sonra gelen ek:

- telefon %5 şarjdan sonra aniden kapanabilir. yani %0'a düşmüyor bir türlü. bazen %2 de bazen %3'de kapanıyor, üstelik uyarı vermiyor. az önce telefonum %5 şarjınız azaldı uyarısı verdi. benim de bir yeri aramam lazımdı. tam ara tuşuna bastım, telefon kapandı. şimdi telefonu şarja taktım %2'den başlatı doldurmaya. %3'lük şarjım nereye gitti?

- çok şükür, uzun aramalar sonunda 1-2 güzel alternatif bulabildim kılıf olarak. ama hala orjinal değiller. sanırım bu modele çok yatırım yapmıyor samsung.

- daha önce hiç yaşamadığım yazılımsal sorunlar yaşıyorum. sık sık ekran kilitlenmeye başladı. arama geliyor, açamıyorum.

özetle: ince kasası ve görece uzun şarj süresi dışında çok memnun olmadığım telefon.
  • anneme hediye olarak aldığım telefondur. donanımsal özellik olarak aşağı yukarı note 4 ayarındadır fakat kendisi daha güncel(yeni) bir telefondur. bir apple kullanıcısı olarak samsung modellerini pek tercih etmesemde gerçekten bu sefer iyi iş çıkartmışlar... telefonun inceliğini, metal çerçevelerini, ekranının kalitesini vede özellikle parmak izi okuyucusu gibi bazı premium detaylara yer verilmesini takdir ettim. 1600 tlye de bundan daha iyisi bulunamaz zaten. yalnız telefon bana sanki biraz bayan telefonuymuş gibi geldi, yada ben yanılıyorumdur... birde artık şu arkadan hoperlör olayına son vermeleri gerekiyor!! kabul edilemez birşey
  • über büyük cep telefonu. incelik ve hız konusunda kendisiyle alanında yarışan telefonlara kıyasla 4 at boyu fark atmıştır.

kamerası özellikle gece çekimlerinde harikulade işler çıkaran, tek elle kullanım kolaylığı gibi kullanıcıyı düşen uygulamalarla işlevselliği arttıran cep-ül derya.

münzara kısmına gelirsek;

artıları:

- hız konusunda kimsenin şüphesi olmasın.
    - kamerası maymunu bile jön gösterebiliyor.
    - tek elle kullanım gayet basit.
    - hızlı sarj ve uzun süre kullanım süresi.

eksileri:

- aşırı büyük. telefonu cebinize koyduğunuzda 500 mt öteden belli oluyor. çünkü cepten en az 3-4 cm havada kalıyor.
    - bildirim sinyali yok.
    - parmak izi sensörü alkol kafası yaşatıyor.

teknolojinin hızla geliştiği, minimize tasarımların ön planda tutulduğu çağımızda ancak fanboylarını tatmin edebilecek bir cihaz.

halen kullanmaktayım, fakat en uygun zamanda daha küçük bir telefona geçmenin zeminini hazırlamaktayım.
  • sony xperia m5 ile ikisi arasında kararsız kalmıştım bir kaç gündür. dün biraz da dış görünümüne aldanarak tercihimi bu yana kullanarak aldım. bakalım ilerleyen günlerde yüzümde güller mi açacak yoksa başımı taşlara mı vuracağım.
  • marshmallow 6.0 güncellemesi gün itibari ile gelmiştir.