• yaklaşık 2 haftadır kullandığım telefon. cep bilgisayarı.

iphone 8 plus' kullanıyordum, anneme verdim. kendisinden biraz maddi destek ile bu telefonu aldım. karşılaştırayım:

1) tasarım

-ıphone x haricindeki ıphone'ların tasarımlarını hepimiz biliyoruz. kalas gibi telefon. özlediğim sadece yan tuşu var. (titreşime alma) onu arıyorum açıkçası. başka en ufak özlediğim yanı yok tasarım olarak. note 9 ise uzaktan büyük duran ama ele tam oturan bir telefon. bence tutuş hissiyatı ıphone 8 plus'dan çok daha iyi. note 9'da hoşlanmadığım bıxby tuşu var. gerçi bir zararı yok. "bxactions" adlı program ile başka komutlar atayabiliyorsunuz. detaylı incelemedim ama bana kalırsa siri ile bixby kafa kafaya. siri kendini yıllardır geliştirmiyor. en ufak komutları yapamıyor. bixby, geliştirilirse siri'yi geçecektir ama en başta dilimizi desteklemesi gerekiyor. bilmiyorum, belki de samsung'u mail yağmuruna tutmalıyız. android pie sürümünden umutluyum. gerçi google asistant da geliyor yavaştan. düşünsenize always on display'de mekanda çalan müziğin adını otomatik olarak görebiliyorsunuz falan.. harika olurdu.

2) performans

-apple'ın işlemcisi kağıt üzerinde çok daha üstün duruyor ama performansa bir katkısı var mı yok mu anlamış değilim. samsung'un arka planda çalışan bir sürü uygulaması var. s-pen'i çıkarınca 50 tane menü açılıyor. ana ekrana uzun basınca 100 tane ayar görebiliyorsunuz. her şey özelleştirilebilir. ekrandaki simgeleri bile küçültebiliyorsunuz. bu kadar özelliğe rağmen ana ekran performansı olarak hiçbir evet, hiçbir fark yok. ikisi de yağ gibi akıyor. kamera açılış hızı farkı yok, uygulama geçiş hızı gayet iyi, ana ekrana basınca anında açılıyor v.s. 6gb ram'in 3'ü size ait. telefonu sürekli optimize falan da etmiyorum.

-apple'daki uygulamaları a-z'ye dizmek ölüm, işkence. son yüklediğiniz uygulamalar için her zaman yeniden ayar yapmanız gerekiyor. samsung'da durum öyle değil. bir kere "a-z sırala" deyince yeni eklediğiniz uygulamalar da araya giriyor. böylece uygulama çöplüğü içinde kaybolmuyorsunuz.

-always on display harika bir olay. ıphone'da sürekli ekranı açmak zorunda kalıyorsunuz ama aod sayesinde bu zorunluluktan kurtuluyorsunuz. bildirimler çat diye ekranınızda. son aldığınız not varsa aod'a aktarabiliyorsunuz. alışveriş listenizi telefonu hiç açmadan görebilmek müthiş bir şey. aod sayesinde sonraki alarmınızı, şarkılarınızı, hatırlatıcılarınızı görebiliyorsunuz.

-parmak izi okuyucu ıphone 8 plus ile aynı. hızlı tarıyorlar ama samsung'un iris tarama olayı bence gereksiz çünkü gözlük, şapka takarken sizi tanımıyor. eviniz olarak kayıt ettiğiniz yerde güvenlik önlemlerini gevşetebiliyorsunuz. ıphone'da güvenlik şifreniz sadece rakamlardan oluşurken, samsung sizden illa harf ve rakam istiyor. bence güzel bir durum.

-kullanım kolaylıkları açısından iphone'un sadece bir multimedia aracı olduğunu (ne multimedia aracı ama, mp3 atmak bile dert), note 9'un ise kalemli bir cep bilgisayarı olduğunu fark ediyorsunuz.

-note 9 kaleminin kullanımında lag yok. apple pencil'da var bende. bir farkları yok. kalem, telefon deneyimini çok farklılaştırıyor. ben samsung olsam bütün amiral gemilerime kalem koyardım.

-iphone'um 64gb idi. 4k çekim yapmaktan korkardım. 4k çekim yapıca onu pc'ye aktarmak tam bir işkence zaten. samsung'da durum böyle değil. en düşük note 9 bile 128gb + sd card desteği var. çekilen dosyaları pc'ye aktarmak çocuk oyuncağı. takıyorum usb'mi. seçiyorum dosyayı pat aktarıyor.. illa usb takmama da gerek yok. airdroid sayesinde wi-fi üzerinden dosya aktarabiliyorum. gönlümce, bol bol fotoğraf çektiğimi fark ettim.

-note 9'un wifi çekim gücü inanılmaz. 4 katlı evim var. 3. katında spor yapıyorum. oradan çok rahat bir şekilde 3 bar wifi sinyali alabiliyorum. modem, 1. katta. aynı yerden ıphone 8 plus 2 bar çekiyor. bazen 1 bara iniyor.

3) batarya

-batarya konusunda kağıt üzerinde note 9 daha üstün ama apple'ın a11 bionic denilen işlemcisi özellikle derin uyku'da çok başarılı. örneğin gece yatmadan önce %69 şarjınız olsun, kalkınca en fazla 68'e düşer. maalesef bu durum samsung cihaz için farklı. telefonu kullanmasınız bile şarjınız gidiyor. ekran süresi olarak ikisi de aynı, hatta note 9 bir tık daha iyi diyebilirim. bataryam aşınmasın diye %25-%75 şarj ederim. aldığım ekran süresi 3 saat. zaten ortalama olarak 6 saat ekran süresi alabilmek bu büyük ekranlı alette iyi bir olay. (konum ve bluetooth hep açık.)

-iphone'da %100'da %99'a düşmesi 27 - 30 dk alırken, note 9'da hemen düşüyor. ancak note 9'un direnci %40 - %20 arası gerçekten çok iyi. kolay kolay %20'yi görmüyorsunuz. iphone'da %99'a düştüğünüzde bilin ki batarya hızlıca eriyecek. note 9 günü rahat kurtarıyor ama keşke telefon bir tık kalın olsaydı da 5.000 mah ile gelseydi.

-hızlı şarj konusuna da değineyim. note 9'un bataryası daha yüksek olmasına rağmen çok daha hızlı şarj ediyor. ıphone'u 10w'lık ıpad pro aleti ile şarj ettiğimde ürün ısınıyordu. bence değmez. en azından samsung cihaz "hızlı şarj aktif" diyor. iphone'da onu göremiyorsunuz. bir de hızlı şarjı kapatabiliyorsunuz note 9'da.

-accubattery denilen bir program sayesinde bataryanızın detaylı olarak kullanımını ölçebiliyorsunuz. hem de bildirim merkezinde. (yukarda bildirim simgesi olmadan). örneğin şuanda %100'den %86'ya geriledim, 54dk ekran sürem var. ekran kapalıyken saatte %0.9 yediğini görüyorum. ekran açıkken ise %8 civarı.

4) kamera

-selfie çekmeyi özlemişim be! iphone 8 plus'ın selfie kamerası rezalet. bunu ben değil, herkes söylüyor. selfie olarak samsung'un geniş selfie ve portre modu gibi güzellikleri de var. portre modu yazılımsal, harika işler çıkarıyor mu, göreceli. en azından arka kamera gibi değil. selfie olayı için ön tarafta iki kamera olmalı. o da başka nesillere artık.

-arka kamerada samsung'un 960fps, manuel mod gibi avantajları var. iki aletin de arka kamerası çok güzel. gözüm alıştığı için apple'ın gökyüzü renklendirmesi daha doğru gibi geliyor. keskinlik kesinle samsung'da daha fazla. netleme hızları eşit. samsung'un manuel modunda af-c özelliği de var. yani hareketli objeleri netleme kaçırmadan yakalayabiliyor.

-androidler genel olarak 2 kamera apı'si destekliyor. pıxel 2'nin kamera performansını duymuşsunuzdur. samsung'un kendi kamera performansının yanısıra modlu pıxel 2 kamerası da kullanabiliyorum. teknik olarak aynı oldukları için pıxel 2'ye benzer sonuçlar alabiliyorum. hdr+ gibi yazılımsal bir devrim çalışıyor. (buglar olsa da iş görüyor.) apple'da bu özgürlüğünüz yok.

-değişken diyafram özellikle gece çekimlerinde çok fark ediyor. keşke ön kamerada da değişken diyafram kullansalar. artık note 10 - note 11 gibi ürünlerde görebiliriz sanırım. iki ürünün de ıso'su en düşük 40. kirlilik yok.

5) sonuç

-iphone 8 plus'dan sonra elimin altında tank gibi sağlam, kalemli, tamamen özelleştirilebilir, kullanıcı dostu bir ürün kullandığımın farkına vardım. apple olayı tamamen kazık demiyorum, bu da kazık. türkiye'de teknolojiye sahip olmak başlı başına kazık yani. ben işin kullanışlılık kısmındayım. always on display, edge aydınlatma, özelleştirilebilir bildirim ışığı, ana ekranda gömülü home tuşu, özelleştirilebilir bixby tuşu, bluetooth kalemi, nabız-stres ölçme amacıyla konmuş sensörüyle tam bir "olmuş" alet. çok çok kullanışlı. 3.5mm jack'dan bahsetmiyorum bile... memnunum be!

-notlar kısmında "genel kültür" diye bir klasör açtım. sağdan soldan duyduğum, hoşuma giden bilgileri çat diye yazıyorum.

sorunuz olursa lütfen çekinmeyiniz. yardımcı olduysam ne mutlu bana.

örnek çekimler:

https://eksiup.com/1205ed41758
    https://eksiup.com/562c5d4ed78
    https://eksiup.com/b14a7e52470
    https://eksiup.com/a648ea81e68
    https://eksiup.com/27a08aa6369
    https://eksiup.com/7c78ebba375
    https://eksiup.com/45117b0e587
    https://eksiup.com/ad5db587e47
    https://eksiup.com/c68426b4066
    https://eksiup.com/6a3be3cf959
    https://eksiup.com/fcd20849c96
    https://eksiup.com/67d03b9a589
    https://eksiup.com/757b505cb20
  • s9+'a göre, açıklanan farkları şöyle olan telefon:

- 3500 mah yerine 4000 mah batarya*
    - 6.22 inç yerine 6.38 inç ekran**
    - 512 gb modelinde 8 gb ram (128 gb modeli s9+'la aynı)
    - s-pen (note8'den farklı olarak, bluetooth sayesinde ek işlevler ve deklanşör özelliğini destekliyor. bu nedenle batarya da koyulmuş)
    - dex'i, dex aparatı olmadan, type-c -> hdmi kablosuyla da desteklemesi (edit: bu özellik s9+'ya da gelecek)
    - 64/128/256 gb yerine 128/512 gb opsiyonları
    - kutudan android 8.1'le çıkması (s9 ve öncesine eylül'de gelebilir)
    - 189 g yerine 201 g (kalemle 204 g) ağırlık ve 8.5 mm yerine 8.8 mm kalınlık

bu farklara göre, en az değişim getiren note modelinin note9 olduğunu söyleyebiliriz. *

tabii s6 veya note5 gibi, hala başarılı ama eskimeye başlayan modelleri kullananlar için note9 gayet iyi bir upgrade olabilir. daha yeni modelleri kullananlar ise, 2019'da çıkması beklenen farklı tasarımlı telefonları alabilir.

* 4000 mah'ın katkısı, ekran boyutu ve bataryalı s-pen nedeniyle birazcık azalabilir; ancak her türlü hissedilecektir.

** ekran parlaklığı gibi konularda da note9'un bazı farklar getirmesi olasıdır.

edit: imla
  • iphone 6s plus'dan note 9 serisine geçişi 1 ay önce gerçekleştirdim. bir aylık süreçte, hangi detayların öne çıktığını anlatmaya çalışacağım.

---ios'tan android'e geçiş---
    ios'tan rehberi aktarırken, iki tane fazla kayıt oldu. en büyük sıkıntı ise takvimi ios'tan android 'e aktarırken oldu. bazı aktiviteler takvimde çıkmadı. bu durumu elle düzeltmek zorunda kaldım.
    maalesef android' den ios'a yada ios'tan android'e whatsapp yazışmalarını aktaramıyoruz.

---arayüz---
    android 4 ve 5 sürümünde ayarlar bölümü daha zahmetliydi. her ayarın ayrı yerde olması insanı rahatsız ediyordu. bu durum android 8 ile nispeten giderilmiş ancak ios ayarlar bölümü kadar sade değil hala. özellikle izin ve bildirim ayarlarını daha iyi yapmaları lazım.
    touchwiz arayüzünü değiştirip, samsung experience adında, daha güzel arayüz getirmişler. samsung experience 10 güncellemesi ile daha iyi olacak görünüyor.

---bloatware ve uygulamalar--
    maalesef android telefon aldığınızda bir sürü gerekli veya gereksiz uygulama önyüklü halde geliyor. bu durum, insanı rahatsız eden detaylardan birisi.
    play store'da uygulamalar genel olarak 16:9 kullandığı için bu telefona uygulamalar tam uyumlu olmuyor ancak samsung bu kötü durumu ufak ayarlar ile gizlemeyi başarıyor. buna ek olarak bir çok uygulama geliştirici 18:9 uygun uygulama çıkarıyor.

---donanım---

-kalem-
    samsung kalemi her ne kadar gelişmiş olsa da ipad pro ve apple pencil kullanan birisi olarak yazım ve çizim kalitesi beni etkilemedi. kalemin en güzel özelliği üzerinde olan butonun gelişmiş olması ve uzaktan kumanda görevi görmesi.
    note 3'ün kalemi ile note 9'un kalemini karşılaştırdığımda, hassasiyet gelişmiş ancak çizim veya yazım konusunda efektif kullanım sağlamıyor.

-kamera-
    kamerası ile profesyonel ayarlarda kaliteli fotoğraf çekmek çok iyi olmuş ancak odaklanma konusunda ve çektikten sonraki görüntü işlemesi yavaş geldi. buna örnek olarak deklanşöre bastıktan bir kaç salise sonra hareket ettirmek fotoğrafı kalitesini bozuyor.

-batarya-
    4000 mah olması bu telefon için harika olmuş. bir buçuk günü rahat çıkarsa da iki günü bulamıyorsunuz normal kullanımda. ( pil kullanımı kişiden kişiye göre değişir.)

-soğutma-
    bu telefonda kullanılan özel soğutma sistemi gerçekten harika bir iş yapıyor. normalde oyun veya ağır işlerde, telefon ciddi oranda ısınırken, note 9'un ısınmaması çok iyi olmuş. buna ek olarak bu soğutma sayesinde samsung dex'i samsung'dan özel aparat almadan kullanabiliyorsunuz.

-infinite display-
    telefona ciddi farklılık ve güzellik yaratmasına rağmen düşme ve çarpmada insanı strese sokabilir.

-akıllı tarama-
    hem iris hem de yüzünü tarayan bu sistem iyi olsa da yavaş kaldığı anlar oluyor.

-parmak izi-
    arka tarafa parmak izi koymak bana göre saçma olsa da note 8'e göre baktığımızda parmak izinin yeri daha normal olmuş.

-titreşim motoru-
    samsung'un yıllardan beri yaptığı en iyi işlerden birisi. iphone'da titreşim motoru aşırı kötü yapılmış ve işitme kaybı olanlar için rezalet. (alarmda titreşimi kullanıyorum uyandırmaya yetiyor. )

-ahize-
    samsung'un apple'a göre bir üstünlüğü burada ortaya çıkıyor. gürültülü ortamlarda iphone'da konuşma yapamadım. işitme kaybı için ayar olmasına rağmen hiçbir şekilde işine yaramadı.

---samsung dex---
    bu telefonu yükseklere çıkaran en büyük faktör olmuş. monitöre, televizyona veya projektöre bağlayarak harika işler çıkarılabilir. bunun note 9'daki güzel yanı sadece hdmi kablosu yetiyor olması.
    ek olarak samsung dex sisteminde linux çalıştırabiliriyoruz.

---yazılım---

özellikle bu konuda çok gelişme olmuş. root ile yapılan uygulamayı uyutma yeteneği samsung'da doğal olarak var.

dolby atmos'un ses kalitesinde artışı harika olmuş. hifi kulaklıkta güzel ve kaliteli ses alınıyor. artık iphone ile samsung telefonlarının ses kalite farkı çok çok az.

galeri konusunda iphone'un galerisi daha kaliteli.

samsung health iphone 'daki sağlık uygulamasına göre daha kullanışlı. menüde kaybolma ihtimaliniz yok.

otomatik parlaklık konusunda arada bir saçmalama oluyor. aydınlık yerde az parlak oluyor karanlık yerde ise çok parlak olabiliyor.

güncelleştirmenin her ülkeye göre farklı çıkması güncelleştirme kalitesini negatif etkiliyor.

saatin ortada olmaması bana göre estetiği bozuyor.

eski kopyala yapıştır kısmına ulaşmak çok önemli değil gibi görünse de zamandan kurtarıyor.

bazı uygulamalar iphone'da daha kaliteli ama bu durum kullanmaya engel değil. (yemeksepeti) iphone'da uygulamalar çökmüyor diyenlere bakmayın. iphone'da çöken uygulamalar geri bildirim vermeden çöküyor. ancak android'de uygulamalar devamlı bunu bildiriyor kullanıcıya.

bir incelemenin sonuna gelmiş bulunuyoruz.

edit: yeni samsung dex özelliğinden bahsedildi. uygulamalar hakkında daha fazla bilgi.
  • 2.5 senedir kullanıyorum hala çok iyi durumda performansında bir eksilme yok, donanım desen çok iyi. ama böyle bir telefona 2 kere update çıkan sevgili samsungtan bir daha telefon almayacağım kesinleşti. düşündükçe sinirleniyorum, telefonda bir sorun yok, çok kaliteli ve yeni updatei kaldırabilecek seviyede ama update yok. kullanıcıya saygısızlık olarak görüyorum.
  • kamerası için değil, kalem ve özel uygulamarı sayesinde iş hayatına kattığı kolaylıklar sebebiyle alınması gereken telefon. note serisine alıştıktan sonra iphone çöp, diğer android telefonlar ise eksik gelir.

android telefonlar 2'ye ayrılır, samsung note serisi ve diğerleri...
  • dün itibariyle gelen 350mb'lık güncelleme ile zaten iyi olan kamerasını bir tık ileri taşımış telefon. gece çekimleri artık çok daha iyi. ancak, yazılmayan ama benim dikkat ettiğim bir şey daha var. bildirimler artık anlık geliyor. "nasıl yani?" diye soracaksınız. şöyle. elimde ipad pro 10.5inch var. sesi hep açık. 2 güne kadar gelen e-mailler hep önce tablete bildirim olarak gelir, sonra telefonuma gelirdi. şimdi telefonuma daha hızlı bir şekilde bildirim geliyor, tabletten önce. bence önemli bir sorundu.

https://www.sammobile.com/…camera-update-rereleased

https://shiftdelete.net/…axy-note-9-guncelleme-aldi
  • tl cinsinden yaklaşık 3700 tlye (970 aud) ye elde ettiğim şukela cihaz. samsung galaxy s7 edge'den geçiş yaptım bir hafta önce ve ilk fark hiç şüphesiz boyutu oldu. sanırsam biraz zaman alacak bu yeni boyutlara alışmak.

özellikle benim gibi eksiksiz bütün teknolojik yenilikleri arayanlar için eşsiz bir cihaz. kalemi çok kullanan biri olarak s-pen çok kullanışlı geldi. ses kalitesi de ve yüksekliği de benim gibi paso youtube izleyenler için ideal. ilk izlenimlerim oldukça olumlu. bir eksiğini göremedim henüz donanım olarak.

aynı zamanda paket içeriğine hayran kaldım. telefonun yanı sıra kutunun içindekilerin listesi şöyle :

- hızlı şarj cihazı
    - usb-c kablo
    - akg marka yüksek kaliteli kulaklık
    - farklı boyutlarda kulaklık lastiği
    - şeffaf koruyucu kılıf (bu telefon için olmazsa olmaz)
    - usb-c'den normal usb'ye çevirici (usb otg)
    - micro usbden usb-c çevirici/adaptörü (eski kabloları da kullanabilirsiniz bu sayede)
    - s-pen ucu çıkarma aparatı
    - yedek s-pen uçları

samsung un eksiği çoktur belki ama en azından bu konudaki titizlikleri ile paranızın karşılığını fazla fazla veriyor.
  • samsung'un bir telefonun sahip olacağı bütün özellikleri içeren, hem telefonun kendisi, hem de kutu içeriği ile herşey dahil gelen son cihazdır. 2021 itibari ile artık samsung flagship telefonlarında olmayan ama note 9'da olan özellikler şunlardır:

- göz bebeği okuyucu (iris scanner)
    - 3.5mm kulaklık girişi
    - 2. sim kart olarak da kullanılabilen hafıza kartı girişi
    - kan basıncı / oksijen miktarı sensörü
    - fiziksel parmak izi okuyucu
    - mesaj bildirim led ışığı
    - akg marka 3.5 mm kablolu kulaklık ve taşıma kutusu
    - şeffaf ince telefon kılıfı
    - 15w hızlı şarj aleti

her yeni yıl, daha iyi kamera ve işlemci olmasına rağmen, daha az özellik ve kutu içeriği olması pek de kabul edilebilir bir durum değil maalesef.
  • bir iphone 8 plus kullanıcısı olarak ulan satıp da note 9 mu alsam dediğim telefon kendisi. en son note 3’ü bir ay kullanıp malzeme kalitesi bug falan derken tekrar iphone’a dönüş yapmış biri olarak şimdi bakıyorum youtube da kulanım videolarına, ulan resmen iphone’a hapsolmuş gibi hissettim kendimi, o wigdet’lar, özelleştirme, en basitinden telefonda torrent kullanmayı özledim. bu iphone akıllı telefon tamam ama bu note serisi bir bilgisayar artık.

edit: kullanıcıların özellikle iphone’dan geçen kullanıcıların deneyimlerini duymak isterim.
  • alım gücümüz nasıl düştüyse firmalar türkiye'ye özel fiyat uyguluyor artık. telefonun fiyatı dubai'den daha ucuz türkiye'de.

şöyle söyleyeyim: 1 aed=1.58tl

dubai'de note 8: 1.999 aed yani 3158 tl
    türkiye de : 4.200 tl

ama note 9: 4.599 aed yani 7266tl
    note 9 türkiye fiyatı 6500 tl.

firmaların insaf etmiş hali bile 6500 tl. yakında türkiye pazarında başabaş ürün satacaklar ahahaha
hesabın var mı? giriş yap