• san sebastian cheesecake(bask cheesecake)(la vina san sebastian yanık cheesecake) olarak da bilinir. bu fırında cheesecake tarifi,san sebastián şehrinin eski mahallesindeki 31 de agosto caddesi'nde bulunan la vina adlı küçük bir pastanede 1990'larda ilk yapılmaya başlandı. günümüzde türkiye 'de pastanelerde satışı yapılmaktadır.

kendi tarifimi burada editleyeceğim. tamamen nokta atışı bir tarifim var. kullandığım ürünler san sebastian'da yapılmış gibi hissettiriyor. püf noktalarıyla beraber yakında yazmış olurum.

edit; kullandığım peynir markası reklam olur diye tarifi yazamıyorum üzgünüm her peynirle de olmuyor.
  • son dönemde baya moda oldu ama ben yine de en çok kendiminkini beğeniyorum.
    çok da güzel yaparım söylemesi ayıptır. bence siz de çok güzel yapabilirsiniz çünkü aslında yapılması en kolay. açıklıyorum. kızlar not alın, daha yiyip de beğenmeyen adam görmedim ;)

- önce fırını 220 dereceye ayarlıyoruz.

- kek kalıbının (ben kelepçeli kalıp tercih ediyorum çünkü piştikten sonra keki çıkarmak çok kolay oluyor) içine yağlı kağıt yerleştiriyoruz.

- 6 tane yumurta ile 1-1,5 su bardağı toz şekeri bir güzel blender ile çırpıyoruz. iyice kıvam alınca içine 1kg labne peynir/taze peynir ve 2 küçük paket krema ekleyip çırpmaya devam ediyoruz. bir süre sonra çok güzel akışkan bir kıvam elde ediyoruz. en son aşama olarak içine 2 yemek kaşığı un ekliyoruz ve iyice çırpıyoruz. bu güzel karışım artık pişmek için hazır

- kalıbımıza karışımı döküyoruz ve daha önce 220 dereceye ısıttığımız fırınımızın alt raflarından birine koyuyoruz (en alt da olur, alttan 2. raf da olur).

- en önemli nokta pişirme süresi. fark ettiyseniz karışımda 6 yumurta var. eğer fazla pişirirseniz leş gibi yumurta kokar ve yiyemezsiniz o yüzden ideal pişirme süresi 35-40 dak yı geçmemeli. pişirmenin son dakikalarında üstünün yanmaya başladığını göreceksiniz, bu istediğimiz birşey. panik olmayın 40dk ya kadar tutabilirsiniz. ama sakın 40 dk yı geçirmeyin.

- fırından çıkarttıktan sonra kelepçeleri açmadan önce biraz dinlenmeye bırakın. 30-40 dk sonra kelepçeleri açabilirsiniz.

servisi size kalmış. oda sıcaklığına gelene kadar bekletip ılık ve içi akışkan da servis edebilirsiniz -ki orjinali bu şekilde; bu dolayında 1 gece bekletip soğuk da servis edebilirsiniz. ben buzdolabında bekletmeyi tercih ediyorum. soğusa da içi yumuşak kalıyor.

servis ederken güzel bir marmelatla sunmanız iyi olur.

afiyet olsun..
  • labne peynir üreticileri bu keki sevdi, 1 kilo labne peynir nedir ya, zaten 200 gramlik pakette satılıyorlar, yarım kilo krema da varmış ayriyetten, değer mi bilemedim.
    not: yukarıda 6 yumurtalı bir tarif verilmiş , henüz sözlükte verilip tutturdugum bir tarif hatırlamıyorum, ağır ve yapması riskli bir kek türü .
  • bir hevesle yaptım ama şekerli omlet tadından başka birşeye benzemedi. kullandığın onca malzemeye bakıp yapmadan önce bir kere daha düşünün derim.
  • kesinlikle akaretler de bulunan b blok isimli mekanda yenmesi gereken tatli
  • trileçe kadar her yerde görebileceğimiz bir tatlı olur mu bilmiyorum ama * son dönemin ve önümüzdeki zamanlarda, bolca her kafe/restoran/bar ve bilimum yerde görebileceğimizi düşündüğüm hypeı en yüksek tatlı.
  • beşiktaş akaretler'de bulunan b blok isimli dükkanda tanıştım kendisiyle. böyle güzel ve muhteşem bir tatlı ile keşke daha önce tanışsaydım diyorum. bir fincan filtre kahve ile enfes bir şekilde gidiyor. çok hafif ve lezzetli bir tatlı.
  • son günlerde türkiye’de pek bir moda olan overrated cheesecake türü. ne cheesecake’miş arkadaş, instagram günlerdir bu cheesecake’ten geçilmiyor.

şimdi konumuza gelirsek bu cheesecake’in üstü yanık olur, içi ise akışkan. kurban olayım klasik cheesecake gibi pişirmeyin, içi akışkan olacak ama akıp da gitmeyecek.
    içini katılaşana kadar pişiren köylüleri ispanyollar görse kendilerini san fermin’de boğaların önüne atarlar. ben mi? ben şimdilik küfredip geçiyorum, ama bu cheesecake akımı devam edecekse bileklerimi ekmek jileti ile kesmeyi düşünüyorum.
  • az önce kendim yaptım. nasıl oldu merak içindeyim. daha önce de dışarda yemedim. bakalım.
  • en beceriksiz insanın bile pınar beyaz ile şıp diye yapabileceği lezzetli tatlı.
hesabın var mı? giriş yap