• yahu bu arkadaşın yalan yanlış başlıklarını düzeltmekten bıktık usandık o saçmalamaktan usanmadı. hayır kendi hakkında yazdıklarını okuyunca sempati de duyuyorum ama osmanlı tarihi hakkında kulağına çalınan her saçmalığı kendi nefretiyle birleştirip abartarak buraya salması artık komik bile değil, zavallıca.

tarih boyunca gerçekleşmemiş olaydır. inebahti savaşında kaybedilen sancak kaptan-ı deryanın sancağıdır. orduların sancaklarını kaybetmesi utanç verici ancak sık rastlanan bir durumdur. ali paşa ve leventleri sancağı canları pahasına korumaya çalışmış fakat başarılı olamamışlardır. ruhları şad olsun.

sancak-ı şerif hala topkapı müzesindedir ve ne bu gün ne de muhtemelen o zamanlarda sefere çıkacak durumda değildir.
  • sancağın tek başına hayrı olsa zaten savaşı kazanırdık. medeniyet ve teknoloji yarışında yenil, sancak kazandırsın. iyi olmuş. haketmemişiz.
  • tüm donanma şehit olduktan sonra düşman eline geçtiyse sorun olmayan olay. zira orduda sancak ancak o şartla düşman eline geçebilir. sancak, basit bir kumaş parçası gibi görünse de, türk ordusu'nun son nefere kadar savaşa devam felsefesinin sembolüdür. o nedenle törenlerde ayakta karşılanır.
  • sayfa uçsa da alttaki bilgiler okunmaya değer.

"400 yıl sonra vatana dönen sancak
    inebahtı savaşında haçlılar tarafından ele geçirilen osmanlı sancağı, 393 yıl sonra, 1967'de papa vı. paul inebahtı (lepanto) deniz bozgununda papa v. pius’un eline geçen bir türk sancağını, türkiye’ye geri vermek niyetini açıklamıştır..

http://1.bp.blogspot.com/…tpmh7rpq/s640/sancak1.jpg (http://1.bp.blogspot.com/…pmh7rpq/s1600/sancak1.jpg)
    papalık’ın milletler arasında bir yakınlaşma zeminine yönelen siyasetinin icabı, tarihi bir hatıra olan bu sancak, papalık tarafından türkiye'ye iade edilmiştir. gazetelerde resmi çıkan bu büyük sancağın, kimin sancağı olduğunu bilmiyoruz. ancak inebahtı savaşının bahtsız başkumandanı kaptan-ı derya müezzinzade ali paşa’nın sancağı olabilir. çünkü bu muharebede kaptan-ı deryalık baştardası, müezzinzade şehit edildikten sonra, haçlıların eline geçmişti. kırmızı ipek üzerine yeşil ipekli dokumadan ayetler ile resminden görülebildiği kadarıyla muhtemelen fetih suresi, dört halifenin isimleri ve zülfikar işlemesi bulunan sancak, bugün beşiktaş deniz müzesi'nde ziyarete açıktır.

alttaki iki sancak ise lepanto savaşından kalan eserler olarak (toplam 34 parça) madrid askeri müzesinde sergilenmektedir.
    http://4.bp.blogspot.com/…4y_1rlca/s400/sancak2.jpg (http://4.bp.blogspot.com/…y_1rlca/s1600/sancak2.jpg)
    tam boyutu için üzerlerini tıklayınız

http://www.suattulek.com/…4-postmortem-akdeniz.html"
  • sancak-ı şerif'in normal bir bayraktan farkı yok. yüzlerce yıldır, eskidikçe yenilenmiştir. kabenin örtüsü bile orijinal değilken, defalarca savaşa gitmiş, sancak-ı şerif mi korunacaktı.
  • bir çok savaşta benzeri durumlar yaşanmıştır. savaşta bir ordu veya bir donanma imha olmuşsa bayraklar, sancaklar da imha olmuştur. savaşın ana sonucu hep böyledir. malazgirt savaşında bizans ortodoks ikonaları ve devlet belgeleri selçuklu hükümdarının eline geçmiştir. istanbul'un fethi sırasında da aynı olay meydana gelmiştir. hatta viyana kuşatmasında mustafa paşa'nın görkemli çadırı da düşman eline geçmiştir.

bütün bu sonuçlara bakarak savaşların olağan kayıplarını farklı bir düzeyde anlatmak size ne katacak bilmiyorum. sancak, bir kurumun temsilidir. zamanla yıpranır ve yok edilir yerine yenisi yapılır. bunu da böyle düşünmek lazım
  • cehalet bulgularıyla ilgili tespit yapıp çıkacağım;

1-anadilinde yazamamak (bkz: bağlaç olan de)
    2- kaynak göstermeksizin iddiada bulunmak (20 yıl önce okuduğu ve adını unuttuğu kaynak, biz ona kısaca götüm diyelim)

başlığı açan yazarın verdiği bilgi tahminimce doğrudur. kaynak eklemesi, çevresine salya saçmaması ve tezini türkçe anlatabilmesi koşulunca ciddiye alınmaya değerdir.
  • koskoca osmanli'nin bir tane sancagi mi vardi? donanma inebahti'ya giderken yenicerilerden sancagi mi istedi?

levent: haci versene su sancagi sefere cikicaz. bak kaptan pasa bekliyor.

yeniceri: lan olm biz nereye gidiyoruz? bizimki sefer degil mi?

levent: olm bizimki daha buyuk sefer lan. tarihe gecicek.

yeniceri: iyi tmm al ama bak sakin kaptirayim falan deme. ben bunu mohac'ta koruyabilmek icin uc macar oldurdum.

levent: tmm lan ben ohooo preveze'de neler neler. bize mi ogretiyorsun?*

orjinal sancak-i serif diye bir sey yok. her birligin kendine has sancagi olur. bugun de oyledir. kaldi ki olsa bile ankara savasi'nda kaptirilmistir. ondan sonra da kaptirildi. 1683'te viyana'da kaptirildigini biliyorum, petrovaradin'de, slankamen'de, zenta'da illa bir yerde gene kaptirilmistir.

ne var ki inebahti'nda butun donanma batirilmadi. uluc ali pasa'nin komutasindaki filo kusatmayi yarip mutlak bozgundan kurtuldu. bu sayede kaptan-i deryaliga getirildi zaten. liddel-hart genelde bir savasta yenilgi kondisyonu toplam personel ve aracin %20'sinin kaybedilmesiyle olusur der. yani oyle herkes oldu diye bir durum yok.
  • cahilleri başka başlıklara yönlendiriyor ama daha islam peygamberinin adını bilmiyor. muhanmed değil muhammed.
    neyse fazla zorlama istersen.
  • ne diyorsun amk ya
hesabın var mı? giriş yap