• araba ya da atv kiralamadan rahatça otobüsle de gezilebilecek ada. her noktaya otobüsle gitmek mumkundur, lakin kalkış saatlerine pek dikkat etmiyorlar...
  • amatör bir fotoğrafçı için bile (bileden kasıt profesyonel adam ne yapar bilemiyorum) rüya gibi bir ada...

2 kere gitmiş olmama rağmen doğru düzgün bir makineyle gidemedim. umarım bu yaz güzel bir makineyle gideceğim.

merkez fira'da, eşek yolunun başladığı merdivenlerin oradaki argo restoran deniz ürünleriyle 10 numara bir yerdir. tavsiye ederim. 5-10 arkadaş birleşip kiralanabilecek harika villalar var bu arada manzaraya karşı.

denize girmek için plajları kasmaktansa tekne turuna falan girin plajlardan çok daha güzel gözüküyor koylar. bir de eşeğe falan binmeyin sakın.

http://m-eating.blogspot.com/…s-santorini-4gun.html
  • şu klasik cruise turlarıyla gittim ben bu adaya ve o tur dahilinde gezdiğimiz en güzel adaydı. bodrum'a benziyor diyenlere gözlük tavsiye ediyorum ama her minik adanın genel sorun olan sıkıcılık burada da hakim bence.
  • aksesuar pankreas kanalıdır. minör kanal olarak da bilinir.
    (bkz: santorini kanalı)
  • cruise turlar yerine insanın kendisinin oluşturduğu bağımsız, spontane gelişen bir programla gitmesini gezgin ruhlu arkadaşlara tavsiye ederim.
  • bu adaya gitmeniz için binlerce lira harcamanıza da gerek yok.

bodrum'dan kos'a gidiş dönüş 17 euro, kos'tan da santorini'ye gidiş dönüş 50-60 €'ya ulaşmanız mümkün. (gidiş dönüş 160 lira civarı)

adada yüksek sezonda bile bizim parayla kişibaşı 60 - 70 tl'ye konaklayabilirsiniz.
  • kokkinos villas adlı bir konaklama yeri olan adadır. odalarının manzarası müthiştir. masmavi uçsuz bucaksız deniz ayaklarınızın altındadır. mekanın odaları balkonludur. işletmecisi kendi halinde bir amcadır. istemediğiniz sürece hiçbir şeye karışmaz etmez. kendi evinize girip çıkar gibi hissedersiniz.
  • deniz yoluyla adaya ulaştıysanız old port'dan fira merkeze 580 basamaklık bir tepe sizi bekliyor olacaktır. kalabalık da olsa teleferiği tavsiye ederim (6€). katırlar da çıkartıyor ama sıcak yaz aylarında gerek yok bence (5€). ya da yürüyerek çıkabilirsiniz tabi ama bence hiç gerek yok. sonuçta bunun inişi de var ve bu tercih o zaman kullanılmalı.

fira adanın merkezi ve burada kiliseler, sanat galerisi, güzel restoranlar mevcut. ama adanın asıl ünlü köyü oia. fira da oia'dan aşağı kalır değil tabi. fira'dan otobüslerin hepsi aynı yerden kalkıyor. buradan oia'a ücret sadece 1.6€. taksiye ya da yerel turlara hiç gerek yok. sadece biraz kalabalık olabiliyor.

oia'da otobüs durağından köye girildiğinde ilk olarak büyük bir kilise çıkıyor. buradan devam edildiğinde kaleye doğru gitmiş oluyorsunuz. yol üzerinde bir çok view point var, ıskalamayın.
    kaleye gelindiğinde değirmenin olduğu tarafa bakarsanız havuzlu otelleri filan görebilirsiniz. resmen hayata lanet etmiştik o an. burada adanın şeklinden dolayı fira'yı, volkanı ve oia'yı aynı anda görebilirsiniz.

hediyelik eşya olarak da adadaki en uygun dükkan oia'yadaki bu kaleye giderken gördüklerinizin arasında olacaktır. alışveriş anlamında da burayı tavsiye ederim.

beach'lere gidemedim ama volkanik plajını ısrarla tavsiye ediyorlar. bunun gibi özelliklere sahip olan bir plaj da hawaii'de varmış sadece dediler.

yemek işini dönerken fira'da hallettik. çok lüks bir yere oturmadıkça pahalı değil. bir hot dog + chicken pita + 0,5lik kolaya 7€'ya gayet güzelce doyuyorsunuz.

zamanımız az olduğundan maalesef sadece oia ve fira'yı gezebildik. ama bu iki köy arasında çalışan otobüsler imerovigli'den de geçiyor. burası da es geçilmemeli. şarap konusunda çok tavsiye almış.

gün batımı konusu da atlanmamalı. özel bir anlam da taşıyormuş buradaki halk için, eğer bizi yemedilerse.

sonuç olarak, her zaman gidip görmek istediğim yerlerden biriydi ve gördüğüm kadarıyla bunu sonuna kadar hak eden bir güzelliği var. hakkında anlatılanları abartı olarak görenler ne bekliyormuş merak ediyorum. gerçekten muhteşem ve mutlaka görülmesi gereken bir yer. ancak en azından 2 gece kalınması gerekiyor bence.
  • cruise vb. bir şeyle gidildiğinde fira'ya çıkmak adına eşek ya da teleferik sırası beklemek yerine zaten gidilip görülecek olan oia'ya aşağıdan tekne transferi satın alabilirsiniz.

pazarlıkla 15 €'ya alınacak bu transferle oia'ya tekne turu, alttan oia merkeze otobüs transferi, oia'da gezip tozduktan sonra fira'ya dönmek istediğinizde kullanabileceğiniz özel otobüs servisi edinmiş oluyorsunuz. bence teleferikte sıra varsa çok mantıklı.
hesabın var mı? giriş yap