şükela:  tümü | bugün
 • brexit sürecindeki borderline stormfag tutumundan, cahil cahil straw man'e sarılmasından ve andrew anglin adlı neo-nazi kanaat önderinin hakkında "ı have now pretty well agreed not to argue with sargon of akkad any further, as ı don’t really see any point to it, and feel that on some level he is leading people in our direction (as we are the obvious conclusion of reactionary thought), so there is no reason to try and obliterate him." demesinden sonra kendisine biraz daha dikkatle baktım.

  esas olarak yaptığı, karikatür olabilecek aptallıkta misandrist ve genelde yaşı küçük ya da bipolar gibi rahatsızlıklardan muzdarip kadınları eleştirdiği videolarla akıllı uslu bir adam intibası oluşturarak ve seyirciye de kendini zeki hissettirerek youtube dollaz biriktirmek.

  aslında kendisi de reaksiyoner sağcı ve bayağı herifin teki. ama 3. dalga feministler kolay hedef olduğundan kontrasttan zeki durma stratejisi baya iyi fikir.
 • akatlı sargon'un öldürülmesin diye sepete konulup nehre bırakılır bir kraliyet kadını tarafından bulunup yetiştirilir bu aslında musa'nın hikayesinin mitolojik kökeni olarak gösterilir.
 • akkadlı sargon yada büyük sargon olarak bilinen bu kişi akad sarayında bürokrat iken savaştan yenik dönen kralı urzababayı bir saray darbesi ile devirerek kral olmuştur tabletlerde kendi tanıtırken

  "ben agade’nin kralı büyük kral sargon!

  annem yüksek bir rahibe idi, babamı bilmiyorum.

  yüksek rahibe annem beni gizlice doğurdu.

  beni bir kamış sepete koydu, onu ziftle kapladı.

  beni nehre bıraktı, dışarı çıkamayacaktım.

  nehir beni sürükleyerek su çekici akki’ye götürdü.

  akki beni sudan çıkardı, kendi oğlu gibi büyüttü beni. " der.

  akkadların sami kökenli olması ve sargonun hikayesinin musa hikayesiyle benzerlikler taşıması musanın aslında sargonun hayatından türetilmiş bir mit olduğunu düşündürür.
  fakat sargonun asıl önemi mezopotamya ya hakim olan teokrasiyi yıkarak gücü din adamlarından alıp kendi organize ettiği bürokratik elitlere teslim etmesidir.
 • günümüzün vebası radikal solun bütün pisliklerini gözler önüne seren, en sevdiğim youtuberlardan biridir. videoları oldukça uzun olsa da sıkmıyor.

  sargon of akkad