şükela:  tümü | bugün soru sor
  • brexit sürecindeki borderline stormfag tutumundan, cahil cahil straw man'e sarılmasından ve andrew anglin adlı neo-nazi kanaat önderinin hakkında "ı have now pretty well agreed not to argue with sargon of akkad any further, as ı don’t really see any point to it, and feel that on some level he is leading people in our direction (as we are the obvious conclusion of reactionary thought), so there is no reason to try and obliterate him." demesinden sonra kendisine biraz daha dikkatle baktım.

esas olarak yaptığı, karikatür olabilecek aptallıkta misandrist ve genelde yaşı küçük ya da bipolar gibi rahatsızlıklardan muzdarip kadınları eleştirdiği videolarla akıllı uslu bir adam intibası oluşturarak ve seyirciye de kendini zeki hissettirerek youtube dollaz biriktirmek.

aslında kendisi de reaksiyoner sağcı ve bayağı herifin teki. ama 3. dalga feministler kolay hedef olduğundan kontrasttan zeki durma stratejisi baya iyi fikir.
  • akatlı sargon'un öldürülmesin diye sepete konulup nehre bırakılır bir kraliyet kadını tarafından bulunup yetiştirilir bu aslında musa'nın hikayesinin mitolojik kökeni olarak gösterilir.
  • akkadlı sargon yada büyük sargon olarak bilinen bu kişi akad sarayında bürokrat iken savaştan yenik dönen kralı urzababayı bir saray darbesi ile devirerek kral olmuştur tabletlerde kendi tanıtırken

"ben agade’nin kralı büyük kral sargon!

annem yüksek bir rahibe idi, babamı bilmiyorum.

yüksek rahibe annem beni gizlice doğurdu.

beni bir kamış sepete koydu, onu ziftle kapladı.

beni nehre bıraktı, dışarı çıkamayacaktım.

nehir beni sürükleyerek su çekici akki’ye götürdü.

akki beni sudan çıkardı, kendi oğlu gibi büyüttü beni. " der.

akkadların sami kökenli olması ve sargonun hikayesinin musa hikayesiyle benzerlikler taşıması musanın aslında sargonun hayatından türetilmiş bir mit olduğunu düşündürür.
    fakat sargonun asıl önemi mezopotamya ya hakim olan teokrasiyi yıkarak gücü din adamlarından alıp kendi organize ettiği bürokratik elitlere teslim etmesidir.
  • günümüzün vebası radikal solun bütün pisliklerini gözler önüne seren, en sevdiğim youtuberlardan biridir. videoları oldukça uzun olsa da sıkmıyor.

sargon of akkad
  • on dakika dayanabildim suna: https://www.youtube.com/watch?v=4q_9jvfggvu

siyah bir abi random bir siyah ablayi almis roportaj yapiyor, bu da kadinin soyledikleri uzerinden “white supremacy yoktur” u ispatlamaya calisiyor. konu da donup dolasip “siyah cocuklarin %70i anasi-babasiyla buyumuyor, 'single mom' ailelerde buyuyor. halbuki anasi-babasiyla buyuyen cocuklarin daha mutlu, basarili vs oldugu evrensel bir gercektir. bu yuzden siyah kadinlarin bencil olduklarini, kotu secimler yaptiklarini kabul edip sorumluluk almalari lazim. baskalarini suclayarak bu isten kurtulamazlar”a geliyor.

sonra da “ıt’s a paternal view of black people that they are not to be held account for their mistakes or their failures, that they are to be helped, they ought to be given things for free because they are black, without earning them. and that’s not good for them.” diye devam ediyor. daha sonrasini artik izleyemedim. simdi adamin videolarini seri eksiliyorum youtube’da artik recommendationlarimda cikmasin diye…
  • okuma-anlama derecesi ilkokul 4 seviyelerinde olan youtube kisiligi.

https://www.youtube.com/watch?v=l9e2iei6vmy