damperlikamyonaltindancikankedi

  • azimli
  • kofti anarşist (169)
  • 1291
  • 18
  • 4
  • 0
  • 3 gün önce

musa'nın bahr'ı infilak ettirmesi

şuara 63'te bahsi geçen meşhur olay. genel kanı el bahrın kızıldeniz'i işaret ettiği yönünde ancak konu bütünlüğü açısından diğer ayetlere bakıldığında bu iddianın doğru olması mümkün değil. çünkü firavun ve askerleri el bahrda değil el yemmde ölüyor. kuran iki farklı sudan bahsediyor, bunu meallerde örtüyorlar.

peki bu el yemm nedir? kuran'da geçen diğer el yemm kullanımlarına bakıldığında musa'nın bebekken sandık içinde bırakıldığı suya da el yemm denildiğini görüyoruz. el yemme bırakılıyor ve firavun ailesi onu bulup yetiştiriyor. antik mısırda yerleşimlerin nil boyunca uzanması ve firavunların da nil'e yakın yaşamalarından el yemmin nil olduğunu anlıyoruz. yani kuran nil'e el yemm diyor. zaten kuran'daki bütün el yemm kullanımları sadece musa kıssalarında geçer...

özetle;
1) musa el bahrı "infilak" ettiriyor. (şuara 63)
2) firavun el yemme atılıyor (28/40)(51/40) ve el yemmde ölüyor (20/78) (7/136)
3) musa'nın bebekken bırakıldığı suya da el yemm deniliyor.(tâ-hâ 39)(kasas 7)

peki ne yaşanmış olabilir?
musa bir barajı yıkıyor ve firavun askerleriyle nil'e atılıyor. doğa üstü bir olay yok! dikkat edin elyemm insanların üstüne atılmıyor, insanlar elyemme atılıyor!

kahire'de helvan yakınlarında sadd-el-kafara kafirler seddi * adında bir baraj kalıntısı var. "masonik" tipte bir baraj sınıfına giriyormuş! pekala burada biriken suya bahr denilebilir. kuran 1400 yıllık bir metin ve içinde göl diye bir kavram yok ve sık sık kullanılan berri vel bahri ifadesi var. berri kara demek bahrda kara kelimesinin karşıtı yani su/sular demek.
o dönem yahudilerin mısırdaki inşaatlarda çalıştıklarını biliyoruz. yapılan inşaatların zayıf yönlerini bilmelerinden daha doğal bir şey olamaz değil mi. yani musa inşaatta çalışmış olanlarla görüşüp bilgi almış ve zamanı geldiğinde barajı "infilak" ettirmiş olabilir. dolayısıyla firavun ve beraberindekiler el yemme atılıp orada boğulmuş oluyor. özellikle zariyat ve kasas surelerindeki 40 numaralı ayetlerde "el yemme attık" ifadesi var kontrol edebilirsiniz.

ey kitap ehli! doğrusu, kitap’tan gizlediğiniz birçok şeyi size açıklayan ve bir kısmından da söz etmeyen rasulümüz geldi. doğrusu size allah’tan bir nur ve apaçık bir kitap geldi.(maide 15)
(bkz: kızıldeniz'in yarıldığı nerede yazıyor sorunsalı)

damperlikamyonaltindancikankedi'nin ışıglı yolu:
(bkz: harran ovası'nın adem'in yerleştiği bahçe olması)
(bkz: göbeklitepe/@damperlikamyonaltindancikankedi)

(bkz: salat/#122799532)
(bkz: ahzab suresi 43. ayet/@damperlikamyonaltindancikankedi)
(bkz: salatı ikame etmek/@damperlikamyonaltindancikankedi)
(bkz: salat vakitleri/@damperlikamyonaltindancikankedi)
(bkz: mescit/@damperlikamyonaltindancikankedi)
(bkz: rekat/@damperlikamyonaltindancikankedi)
(bkz: sadece kuran diyen namasteci)
(bkz: kıyam rüku secdenin bir ritüelle ilgisi olmaması)

(bkz: fil suresi/@damperlikamyonaltindancikankedi)
(bkz: mucize/@damperlikamyonaltindancikankedi)

(bkz: laiklik/@damperlikamyonaltindancikankedi)
(bkz: medine anayasası/@damperlikamyonaltindancikankedi)

devamını okuyayım »