• (bkz: garlic bread)
  • has be has sarimsakli ekmektir.
    sarimsakli yogurt icinde garlic yoghurt diyelim o zaman...
  • annem yapardı bunu çocukken evde. bütün ev kokardı ama biz yine de deli gibi beklerdik fırından çıkmasını. tarifini tam hatırlayamamakla birlikte içinde; kaşar peyniri, parmesan, sarımsak, zeytinyağı, az şeker, tuz ve az karabiber olan bir karışım hazırlar bunu tost ekmeklerinin üzerine sürerdi. çıtır çıtır ekmek üzerinde mis kokulu uzayan peynirli müthiş bir lezzet olurdu.

bugün dominos'ta sipariş verirken bunu hayal etmiştim aslında ama bambaşka bir şey geldi. kötü değildi ama hayalimdeki anne sarımsaklı ekmeği de değildi. yine yer miyim? yerim valla güzeldi. acı sos da vardı yanında.
  • pizza hut'a gitme sebebim.
  • ben çok güzel yaparım bu lezzeti, meşhurumdur, balığın yanında, makarnanın yanında, kahvaltıda yada akşam üzeri çayın yanında, dost sohbetlerinde çok güzel gider. işte size bir sultan hatis'in sarımsaklı ekmek tarifi;
    önce içli ekmek kıvamında bir ekmek olması lazım, trabzon ekmeği, afyon ekmeği, tam buğday ekmeği bu iş için biçilmiş kaftan ekmeklerdir diye düşünebilirsiniz. bu ekmekler ince ince kesilir, ardından sarımsaklar minik minik, incecik kıyma usulü doğranır. ardından kekik, kırmızı pul biber, fesleğen ile zeytinyağı harmanlanır ve sarımsak ile birlikte ekmeğin üzerine sürülür. biraz da ekmeklere tereyağı doğranır ki incecik incecik nefis koksun, iştah açsın diye. son olarak ta hazırlanan bu ekmekler fırına sürülür ve sabırla beklenir.
    ekmekler hafif kızarmaya başlayınca, siz deyin 10 dakika, ben diyeyim 11 dakika sonra fırından alınır ve dostlarla birlikte yenilir.
    afiyetle yiyin gali.
  • daha önce yetkin kişilerin elinden çıkanı yediğim muhteşem yiyecek.

(bkz: #28436554)

şimdiyse dün akşam kendi yaptığım tarifi yazacağım;

malzemeler:
    -4-5 büyük diş sarımsak
    -6-8 yemek kaşığı zeytinyağı
    -1 dolu yemek kaşığı yoğurt
    -1 tam ekmek (normal tekli ekmek, gidip de trabzon ekmeği almayın)
    -2-3 yemek kaşığı rendelenmiş parmesan
    -kaşar peyniri (ince dilimlenmiş, miktar arzuya göre)
    tuz, karabiber, arzuya göre çeşni

1- bir ekmeği tam ortasından bölün, sonra böldüğünüz parçaları dikine bölüp yağlı kağıt serilmiş tepsiye yerleştirin.

2-bir kaseye 4-5 büyük (yoksa 7-8 küçük) sarımsak dişini ezip koyun. üzerine 6-8 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 tepeleme yemek kaşığı yoğurt ekleyip iyice karıştırın (böyle yoğurtla yağ tam homojen bir karışım olmuyor, parça parça oluyor panik yapmayın, normaldir)

3-elde ettiğiniz karşımı ekmeklerin üzerine sürün. sonra üzerine tuz, karabiber ve çeşni serpin (ben azıcık tuzot koyuyorum fena olmuyor, az ama)

4-önce rendelenmiş parmesanı, sonra da ince dilimler halinde kestiğiniz kaşarları ekmeğin üzerine koyun.

5-fırına atın (160 derece iyidir), peynirler öyle hayvan gibi erimeden, biraz üzeri kızarmaya başlayınca da fırından çıkartın.

pişirirken eviniz çok fena sarımsak kokacak unutmayın, bende pek sorun olmuyor gerçi bu durum, ben kendim bu kokuyu oldukça iştah açıcı buluyorum çünkü. bir demlik çay ya da ılık süt eşliğinde müthiş bir yemek olacağına bahse girerim. özlemle izlediğiniz heidi evinize gelmiş gibi oluyor yeminle.

not: bu tarif normal insanlar için iki kişiliktir.
  • az önce akşam yemeği için yaptım ve büyük bir afiyetle yedim. evi biraz sarımsak kapladı ancak tadını aldıktan sonra o koku bile enfes geliyor insana, ki soğan sarımsak kokusundan rahatsız olmadığımdan sorun yaşamıyorum. yapın ve yiyin.
  • pizza hut beşiktaş şubesi'nde çok güzel yapıldığını düşündüğüm, lise zamanları arkadaşlarla gittiğimde pizza yerine kendisine abanmamı sağlayan, enfes kilo aldırıcı.
  • pizza hut'ın en sevdiğim şeyi.
  • en çok isveç'te tüketildiğini düşündüğüm ekmektir. sarımsağı kütür kütür yiyen bir milletten başka bir şey beklenemezdi.
hesabın var mı? giriş yap