• ah nefesim kesilir
    bu yağmur dinmedi
    bak sarışın bile artık sarışın değil
    yaksa da derinden
    kalmıyor benimle
    ağrısı başka bir şeye evriliyor
    bir taşın sabrından
    öğrenirdim oysa
    kalbimin surları bir bir devriliyor
    aşk şarabım, şeker gülüm
    kendi dalımda dikenler mi açtın bana
    bir gülersin ya başım döner
    köz vurulur mu kurşunla, aşkolsun sana
    ne olur solma, solma
    çok aradım, geç buldum
    ve yitirdim en tezinde
    halbuki bir anlamı vardı
    görmeme izin ver
  • "kendi dalımda dikenler mi açtın bana?" diye bir dize barındıran şarkı. başka söze hacet yok.
  • ne diyeyim ki? ah be adam sesin azcık güzel olaydı ya da bu şarkıları candan’a falan verseydin...
  • albümün incilerinden biridir. maya albümü henüz yayınlanmadan önce mabel matiz bu şarkıyı instagram hesabında gitarıyla çalmış, paylaşmıştı. o zamanlardan böyle kaliteli bir iş çıkaracağını tahmin etmiştik. sen çok yaşa mabel!
  • " aşk şarabım, şeker gülüm
    kendi dalımda dikenler mi açtın bana
    bir gülersin ya başım döner
    köz vurulur mu kurşunla, aşkolsun sana"

sen nasıl bi adamsın yahu!
  • oldukca derin bir ayrilik ya da aldatma hikayesi barindirdigini dusundugum mabel matiz sarkisi. yildiz tilbenin yazdiklari gibi sozleri.
  • adresi belli şarkı(lardan).
    “bir taşın sabrından öğrenirdim oysa” kısmı ise adeta; taş yapılarla dolu şehirler, bitişik nizam omuz omuza evler, konaklar..insanın ruhunun karanlık koridorlarından geçip dar sokaklarından çıkıp da gelmiş, yazılmış gibi.
  • hakkında sorulan soruya “evet, doğal rengime döndüm” egoistliğinde samimiyetsiz bir cevap verebilecek bir kişiye yazılmış olduğunu kabul edemeyeceğim kadar içten bir güzelleme sarışın değil ve hatta sarışın da başlı başına öyleydi. ancak gönül bu tabii hep ‘kendi dalında dikenler açana’ meylediyor ne yazık ki.
    anlamlar yitiriliyor, gorulenlere kör, evriliyor işte.
  • düzenlemesi beynimde 90'larla ilgili hangi nöron varsa gıdıklayan, zaman kavramının ne kadar yanlış tanımlandığını bana bir kez daha düşündüren garip şarkı.
  • tam bir sezen aksu şarkısı. sözlerdeki damarlık, düzenleme, yaylılar...

maya albümünde sezen aksu, yıldız tilbe ve nazan öncel'den hiçbir cover yapmayan mabel matiz'in bu üç ismi kendi bestesiyle bir arada buluşturduğu bir eser. bana direk sezen aksu tınıları gibi geliyor ama isteyen yıldız ve nazan'a da benzetebilir tabii.
hesabın var mı? giriş yap