*

şükela:  tümü | bugün
 • 1989 yilinda ilce olmus ve ayni yil ankara'nin elinden alinip aksaray'a baglanmistir.
 • sariyahsi icanadolunun en güzel ilcesi olmasiyla birlikte dünyada ve türkiyede ilk ve tek isime sahib olmasi, ayni zamanda türkiyenin ve dünyanin merkezi olma özelliginin disinda, bagli oldugu ilinden (aksaray) önce web sitesine sahip olmus ilcedir...

  bagli oldugu il: aksaray
  ilcemize bagli olan kasaba´miz: bogazköy kasabasi.
  ilcemize bagli olan köy´lerimiz: sipahiler, yaylak, demirciobasi, yenitorunobasi ve bekdik.
  saryahsi köy iken: 1957 yilinda kasaba olmustur. bagli oldugu ili ankara`idi
  ilcesi ise s.kochisar´di.
  sariyahsi kasaba iken: 15-06-1989 tarih ve 3587 sayili kanun ile ilce olmus ve yine ayni kanun ile il olan aksaray´a baglanmistir.
  rakim: 870.
  nüfus: ilcemiz 1990 yili genel nüfus sayimi sonucuna göre ilcemizin toplam nüfusu 10,728 kisi iken >1997 yili genel nüfus sayimina göre 10,700 kisiye düsmüstür. nüfusun 6827 si ilce merkezinde,3873 ise köy ve kasabada yasamaktadir. >2000´yili sayimina göre (resmi sonuc):
  toplam nüfüz: 13.232;
  merkez nüfusu: 8.280;
  köy ve kasaba nüfusu: 4.952´dir. nüfusumuzun %90 ni okur yazardir. tamaminin ana dili türkce´dir. nüfusun assagi yukari 1000´e yakini yurtdisinda calismaktadir. bilgi kaymakamlik, kaymakam sy.resul celik.
  idari durum: 1 belediye, 1 kasaba ve 5 köy
  ilce yüzölcümü: 224 km².
  nüfus yogunlugu: km² ye 59 kisi düsmektedir.
  ulasim: en kisa yoldan: sariyahsi >> 90.km. <<aksaray´a.
  sariyahsi >>15.km. << agacören´e.
  sariyahsi >> 05.km. << evren´e.
  sariyahsi >> 30.km. <<sereflikochisar´a.
  sariyahsi >> 55.km. << kirsehir´e.
  anayol´dan: sariyahsi >> 110.km. << aksaray´a

  http://www.sariyahsi.eu/
 • sari=sari. yahsi=güzel
 • internet sitesi yapan bir hemserimizin tabiri ile sariyahsi: "türkiyenin ve dünyanin merkezi".. ayni abi tarafindan herseyi ile inceden, inceye ve benim gibi konustugu dil ile yazilmis cok sayida tanitim sitesi ile mesur bir ilcemiz.. ilcenin ve halkinin resimlerle dolu bir sitesi http://www.resimler2.sariyahsi.de/.
  ili: aksaray. kasabasi: bogazköy. köy´leri: sipahiler, yaylak, demirciobasi, yenitorunobasi ve bekdik.
 • nüfusunun 2/3 ü yurtdışında olan, medeniyet namına imkan yetersizliğine haiz, köyden bozma ilçe.
 • 1 yaşından 5 yaşına kadar büyüdüğüm hardcore ortaanadolu ilçesi. yıllarca ankara'ya bağlı şereflikoçhisar'ın kasabasıyken aksaray il olunca, aksaraya bağlayacak ilçe lazım mantığıyla ilçe yapılmış mekan. almancıları öyle çoktuki yazı iple çekerdik zira her gelen almancı o zamanlar türkyede bulmanız çok mümkün olmayan, hele hele sarıyahşide bulmanız imkansız olan birdolu malzemeyle gelirlerdi. hala memleketimize yakın olması ve babamın çok eski dostlarının olması sebebiyle ara ara gider bozkırı şöyle bir içimize çekeriz.
 • bir sarıgerme değil!
 • 2009 yerel secimlerini sadece 11 oy farkla mhp'nin kazandigi aksaray ilcesi. mevcut baskan (bkz: fatih ünsal) bu kez karsisinda akp'den imran karakuş'u gorebilir. yine kiran kirana bir secim olacaktir. ıki partinin de sansi esit.
 • 2015 genel seçim sonuçları şöyledir:

  akp: %57,87
  mhp: %25,76
  chp: %10,50
  sp: 3,01
  diğer: %2,85