• almanya'nin önde gelen bugday birasi cesitlerinden (weizenbier) olan schöfferhofer, 1978 yilinda hessen eyaletinde kurulmus olup, bavyera eyaletine ait olmayan ilk bira üreticisidir. almaya'da bugday birasinda 4., hessen eyaleti ve cevresinde market lideridir.
  • alman trenlerinin en popüler weissbier markasıdır; 2 saatten fazla süren tren yolculuklarında canımızdır, ciğerimizdir. hatta sanırım bir tek bu vardır söz konusu trenlerde keza ben başkasına rastlamadım. sanırım deutsche bahn ile anlaşmaları falan var..
  • frankfurt am main, hessen eyaleti cikisli alman birasi. benzer tatlar icin:
    (bkz: franziskaner)
    (bkz: paulaner)
    (bkz: erdinger)
  • fransiz aksanli ablanin "die bier, die so schön hat geprickelt in mein bauchnabel" dedigi bir reklami var sittin senedir. bir kampanya yaptirdik cok tuttu, sonsuza kadar kullanalim dediler galiba. ya da patronlari cimri, bilemedim.
  • greyfurt aromalisi tam bir yaz icecegidir, alkol orani 2.5% yamulmuyorsam.
  • türkiye'ye gelmiş olan alman weissbier'idir. şimdilik metromarketler'de bulunmakla birlikte, yakında daha çok yere düşer diye umuyorum.
  • metro markette 50 cl lik şişesinin fiyatı 9.95 tl dir.
  • türkiye'de bulunacabilecek buğday biralarından biri. almanya içi buğday birası liginde daha silik bir tada sahip olması nedeniyle schneider, weihenstephan, paulaner ve erdinger gibi markaların gerisinde kalıyor.

türkiye özelinde ise schneider, hoegaarden ve blue moon için cazip bir alternatif olduğunu düşünüyorum. schneider'ın; fiyat politikalarıyla, kısıtlı ithalatı ve dağıtım ağıyla tadındaki enfesliği gölgeleniyor. hoegaarden ise türkiye'de konumunu giderek sağlamlaştırıyor. şişenin dışında fıçı alternatifi sunuyor. blue moon ise markette yeni bir oyuncu olsa da tadıyla efsaneleşmiş hoegaarden'ı yakalayamıyor. kısaca, schöfferhofer tam da bu boşluğa güzel oturuyor.

rengi tipik buğday birası bulanıklığına sahip. az gözenekli kalın köpük tabakası bardağınızı süslüyor. gaz oranı düşük olmakla beraber tadımı da oldukça rahat. pilsenerlere göre tadı daha yoğun ve pilsenerin acılığından da eser yok diyebiliriz.
  • metro markette 50 cl lik 6 lı paketi 43.99 tl dir.
hesabın var mı? giriş yap