şükela:  tümü | bugün
 • trojan'larin populer uzantisidir.. (bkz: readme exe)

  ayrica scr'yi executable kabul edip execute etmeye cali$an microsoft tasarimcilari ve programcilarini da saygiyla selamliyorum..
 • (bkz: vbs)
 • birinin cv'si gibi emaillenen virüsün uzantısı
 • ks. "sustainable cell rate"

  kabaca, vbr tanimli (vbr-rt ve/veya vbr-nrt) devrelerde hedeflenen ortalama geni$ligin cell cinsinden ifadesidir.
  (bkz: pcr)
  (bkz: mbs)
 • society for comparative research'in kisaltmasi.

  kisaltmalar dunyasindaki scr tesadufu basa bela olabiliyormus:
  alotte society for comparative research'in duzenledigi bir konferans icin makale yollayacaktir. dosyanin adini da alotte.scr.pdf koyar ki "haa, iste scr icin yolladigim versiyonu bu" diyebilsin. sonra ne olur? konferans duzenleyicilerinden "virus programimiz yolladiginiz dosyayi acmamiza izin vermiyor. sisteminizi virus kontrolunden gecirip tekrar deneyin" diye cevap gelir. halbuki alotte'nin networku de bilgisayarinda kurulu virus programi da canavar virus avcilaridir. bilgisayarinin veya dosyalarinin viruslu olmasina ihtimal vermemesine ragmen virus kontrolu yapar. sonuc beklendigi gibi temiz raporudur.

  "bu sefer diger email hesabimdan yollasam gider mi ki" diye kafasini kasirken .scr uzantili dosyalarin populer modern zaman truva atlari oldugu ve virus kontrol programlarinin muhtemelen dosya ismindeki ".scr"lara asiri duyarli oldugu kafasina dank eder, "hay ben boyle tesadufun..." diyerek dosyanin ismini degistirir (.scr'dan arindirir) ve tekrar yollar. mutlu son...
 • (bkz: solid core recovery)

  sondaj numunesinden alınan silindirik parçaların boy uzunluk toplamının manevra boyuna oranı.
 • egzoz sistemine sulandırılmış üre püskürtülmesi dahilinde, katalitik konvertörde (katalist) oluşan kimyasal reaksiyonlar sonucu, özellikle çevreye zararlı olan no ve no2 (genel adıyla nox) emisyonunu düşürmeye yönelik bir sistemdir. partikül (pm) emisyonunu azaltmak için ise egr sistemi ve dizel parçacık filtresi (dpf) kullanmak daha akıllıcadır. mercedes ağır ticari araçlarında kendi ticari ismini verdiği bluetec ismini kullanır. genelde kullanılan üre solüsyonu ise adblue'dur. bu sistemde doğrudan egzoz gazına müdahale olduğundan motor çıkış emisyonlarını artırabilirsiniz (yakıt sarfiyatını azaltarak). fakat yakıttan kazandığınızı üre solüsyonuna yatıracağınızdan kafa kafaya gelecektir (en azından türkiyedeki durum böyledir, yurt dışına nazaran adblue daha pahalıdır). üre sarfiyatı ise yaklaşık 100 l yakıta 5 - 6 l üre gibidir. scr sisteminin en zayıf halkası ise püskürtme sistemi içine yanlışlıkla girecek olan hc içerikli bir sıvının (yakıt, antifriz vs.) sisteme zarar vermesi ve tamamıyla kullanılmaz hale getirmesidir. bunun sebebi sistemde kullanılan malzemelerin hem üre solüsyonuna hem de hc içerikli sıvıya aynı dayanımı gösterememesidir. özellikle diyafram, membran gibi kauçuk ve lastik parçalar hc etkisiyle şişerek sistemi kullanılmaz hale getirir. peki sistem kullanılmaz hale gelirse, vatandaş sistemine üre doldurmazsa veya merdiven altı üre solüsyonu (kalitesiz) kullanırsa, "benimki üre değil mi ulan" diyip tanka işerse sonuç ne olur? regülasyonlar gereği aracınızın motoru %60 lara varan bir güç düşüklüğüne uğrar. egzoz sisteminizi kontrol eden nox sensörünüz sürekli egzozunuzdan çıkan gazın emisyonunu ölçmektedir, limitler üzerindeki nox seviyesi artışı bir müddet sonra scr kontrol ünitenizin motorunuzun boğazına yapışmasına sebebiyet verir. bu yanlış kullanımı sürekli devam ettirecek olursanız scr sistemi kontrol üniteniz, hata kodlarını (dtc) beynine kazıyarak yazar (1 sene silinmez). polis denetiminde bu ortaya çıktığında da büyük cezalar ödersiniz. dikkatli olun, ürenizi adam gibi doldurun, çevreyi kirletmeyin, ceza falan da ödemeyin.

  türkiye 1 ocak 2009 itibari ile euro4'e geçecek olması ile (belki 1 çeyrek yıl ertelenebilir) akaryakıt istasyonlarında bidon veya tabancayla adblue satışını yaygın olarak göreceğiz. yaygın olarak göremeyeceğiniz bölgelerde ise artık yanınızda ekstra bidonlarla adblue taşımanız gerekecek. türkiye'nin euro5 için tahmini geçiş yılı 2012'dir.
 • steel catenary riser.

  su alti boru hatlarinin yuzeyle baglantisini saglayan kismi. ismini geometrik seklinden (bkz: #2581441) ve kullanilan malzemeden alir. ayni zamanda j-lay teknigi ile insa edilen boru hatlari da gemideki gergi ile deniz tabani arasinda ayni sekli alirlar. yatay ve dikey gerilimler yukarida belirtilen catenary denklemi baz alinarak yapilir.

  ozellikle derin sularda makul yapim maliyeti, kolay uygulanmasi gibi nedenlerle tercih edilir. boru hattinda kullandiginiz ayni borulari kaynatmaya devam edip isi bitirebilirsiniz. "sour service" kosullarinda yorulma hayatinin (fatigue life) dusuk olmasi sorun yaratabilir, yine de ilk akla gelen cozumlerden biridir.
 • scr, slot clearance request bir mesaj formatı. havayolları ve koordinatörler arasındaki slot bilgi iletişimi için karşılıklı çekilen mesajdır. örnek vermek gerekirse;
  scr
  w08
  10dec
  bru
  nbd615 bd616 27oct27mar 1234500 037er3 lba1905 1935lba jj
  brüssel havalimanına 27 ekim 27 mart tarihleri arasında haftaiçi her gün leeds bradford international'den gelip gidecek tarifeli uçuş için slot isteği. 037er3 ilk üç yolcu sayısı olmak üzere ikinci üçlü kod ise uçağın tipi.

hesabın var mı? giriş yap