• ankara hukuk mezunu; almanca, fransızca ve ingilizce bilen; 1960-62 yılları arasında dışişleri bakanlığı yapmış diplomat.
  • turkiye'nin ilk birlesmis milletler daimi temsilcisidir. 1947'de atanmistir.
  • 27 mayıs cuntasının gayrımeşru dışişleri bakanıdır. seçilmemiştir.

(bkz: ilter türkmen)
  • 27 mayıs darbesi'nden sonra cunta tarafından dış işleri bakanlığına atanmıştır, zira abd ve nato ilişkilerinin hassasiyetinin farkındaki yönetim, sarper ile batı bloğu arasında daha önce de yürütülmüş iyi ilişkilere güvenmiştir.
  • almanların "doğu cephesi" dedikleri, sovyetler birliği' ne hücum eden kuvvetlerini yerinde gördüğü yazılan, eski diplomat.

amerikan yanlısı, faşizmin yanında duran adam... ki zaten, döneminde amerikan hükümeti' nin tam güvenini kazanmış diplomattır da.

türkiye basınını zamanında, manüple eden kişilik.
  • sozlukte hem selim rauf sarper hem de selim sarper basliklari altinda islenen, turkiye cumhuriyeti hukumetleri’nin ucunde kabine uyesi olarak bulunmus sahsiyet. hukumet uyesi olarak gorev alisina iliskin bilgiler asagidadir:

s.n./kabine/gorevi/gorev baslangici/gorev bitisi/secim cevresi/partisi/gorev suresi/toplam gorev yapma suresi
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. 24.hukumet/hariciye bakani/30 mayis 1960/05 ocak 1961/meclis disindan/-/7 ay 5 gun/7 ay 5 gun
    2. 25.hukumet/disisleri bakani/05 ocak 1961/20 kasim 1961/meclis disindan/-/10 ay 15 gun/1 yil 5 ay 20 gun
    3. 26.hukumet/disisleri bakani/20 kasim 1961/26 mart 1962/istanbul/chp/4 ay 6 gun/1 yil 9 ay 26 gun

not: resmi degil bu verilen sureler, ben saydim ve yazdim. nasil saydim? bir yilda 12 ay var kuskusuz ve her ay (istisnasiz) 30 cekiyor.
  • new york'ta kemal karpat'a herhangi bir ülkenin herhangi bir bm temsilcisine yakışmayacak kertede komünist ithamıyla zarar vermiş kişi. (hoca, bu adam yüzünden evlenmeyi kararlaştırdığım kızı geride bırakıp askerlik hizmeti için türkiye'ye dönmek zorunda kaldım diyor).

ölenin arkasından konuşulmaz ilkemsisini hatırladım ama, varisler vs. kusura kalmasın, dayanamayıp yazdım. çünkü bence bir insanın verdiği zarar özgeye dokunduysa ölse de konuşulmalıdır. ayrıntılar için karpat hocanın bir ömrün insanları başlıklı otobiyografik kitabına bakınız.
  • sovyetler'in türkiye'den kars ardahan ve boğazları istediği yalanını cia ile birlikte atan satılmış, ilk amerikancılardan.

türkiye'deki yalancılık ve amerikancılığın başlangıcını temsil eder. fetö gibi amerikancı ajan oluşumları falan hep bu gibi omurgasız, yılışık, utanmaz adamlar sayesinde ülkede kök salmıştır.
  • talat aydemir'in ilk darbe girişimini desteklediği iddiasıyla dönemin başbakanı ismet inönü tarafından istifası istenen dışişleri eski bakanı. yerine feridun cemal erkin getirilmiştir.
  • selim sarper ile olan bir röportaj. sanırım 1954 yılında çekilmiş.
hesabın var mı? giriş yap