şükela:  tümü | bugün
 • belirti..
 • özel bir bozukluğu belirleyen, bir arada görülen ve tanıyı kolaylaştıran bulgu ve belirtilerin tümüne denir. tek başına belirti ise semptom olarak adlandırılır.
 • ayça şen'in eskiden number one'da yaptığı programın adı.
 • (bkz: sendorm)
 • pazartesi, 9 günlük bayram tatilleri sonrası yaşanılan iç sıkıntısı.
 • genel tıp dergilerinin aksine özgün didaktik bir yazım türü benimseyen mezuniyet sonrası tıp eğitimi dergisi
 • çeşitli belirti ve/veya patolojilerin birlikteliğini anlatan tanı.

  mesela bir kişide aynı anda hem a hem b hem de c belirtileri varsa bu duruma örneğin jojova sendromu diyelim. genelde ilk başlarda bu isimler konulurken altta yatan sorun bilinmediğinden bu olayı ilk farkeden şöhret düşkünü kişi kendi adını verir.burdan da anlayacağımız gibi demek ki a+b+c belirtilerini kafasında birleştiren kişi bizim örneğimizde dr. jojova'dır.

  buradaki klinik fayda aslında jojova sendromu tanısı alanlarda bulunma olasılığı artan durumlardan haberdar olmak ve de tedavileri üzerine topyekün düşünmeyi sağlamaktır. yani eğer jojovalı 5 kişi kalp krizi geçirirse hemen diğer jojovalıları kontrol edip kalp hastalığı yönünden izlemek zorunda olduğumuzu anlarız.yani a belirtisi burun üstünde bulunan bir adet benek,b belirtisi popo kısmındaki kıl/tüylerde bir adet dönek,c belirtisi de sağ ayak başparmağının olmaması olsun.şimdi sorarım sana ey insan evladı,,bu klinik senin aklına kalp hastalığı riskini getirir mi??getirmez tabi..ama eğer bu 3 belirtiye sahip olan insanların yarısı kalp hastalığından ölürse artık bu olayı görür görmez aklına gelir işte.ve de dersin ki vay be ben jojova sendromlu hasta gördüm.yani neden olduğunu bilmene gerek olmadan artan risk faktörlerini bilebilirsin.

  sonradan yıllar sonra bu olayın sebebi bulunur.mesela sebebi de çokomeraz enzim eksikliği olsun ve bu eksiklik tüm tabloyu açıklasın.işte olayın içler acısı kısmı bundan sonra başlar.çünkü dünya sağlık örgütü (bkz: who) bi gün der ki jojova sendromu çokomeraz enzim eksikliği sendromudur.sonra kitaplardaki jojova sendromu başlığı artık her yeni baskıda biraz daha parantez içine alınmaya ve bir gün ortadan kaybolmaya mahkumdur.dr. jojova'nın binbir zorluk ve dar hasta profiline rağmen bulmayı başardığı bu klinik sendrom artık adıyla değil,uyduruk bir enzim olan çokomeraz ile anılmaya başlar.ama trajik olan şey bu enzimi bulan kişinin dr. çoko isimli bi biyokimya hocası olmasıdır.kliniği bu kadar süper şekilde yorumlayarak kitaplardaki yerini aldırdığın bir sendromun adı resmen senden yıllar sonra ortaya çıkan bir kimyacı tarafından değiştirtilmiştir. tabi bu enzim sayesinde tedavi prensipleri ayarlanır,,herşey daha güzel olur ama ya dr. jojovanın kemikleri??o kemiklerdeki sızlamayı üzerine çokomerazı çuvalla döksen geçmez,geçmiycektir..nur içinde yat ,toprağın bol olsun,dr. jojova..
 • çekimleri daha bugün biten polisiye thriller kısa filmim
hesabın var mı? giriş yap