• yakın tarihimizde insanın içini sızlatan terör olaylarından birinin talihsiz kurbanlarından.. daha 22 yaşında hayatını kaybeden bir ilkokul öğretmeni.. 12.11.1987 günü bir pkk baskınında şehit olmuştur ve kansızların tarihlerinde şehit ettiği "ilk" öğretmenimizdir. 1989'da ismi, memleketi olan aydındaki bir okula verildi.. allah rahmet eylesin.

14 kasım 1987 milliyet gazetesi haberi:
    "öğretmeni telle boğdular:
    siirt'in şırnak ilçesine bağlı iki köye baskın düzenleyen pkk militanları bir öğretmeni boğarak öldürdü, iki köyden toplam dokuz kişiyi de kaçırdı. önceki gece saat 20.00 sıralarında şırnak'a bağlı yoğurtçular köyüne baskın düzenleyen ve sayılarının 50-60 olduğu sanılan pkk militanları köylüleri meydanda topladı. militanlar köylülere; bizden olmayan öğretmen, imam ve muhtar bundan sonra görev yapmayacak. askerliği bize yapacaksınız, yoksa hepinizi öldürürüz şeklinde propaganda yaptılar. daha sonra da okula giderek öğretmen şenol akar'ı dışarı çıkaran militanlar öğretmeni telle boğarak öldürdüler, köyden beşir zeybek(18), halal kavaz(18) ve veysel erkol(17)'u yanlarına alarak kaçtılar.
    pkk militanlarının şehit ettiği şenol akar'ın cenazesi dün siirt'te düzenlenen törenden sonra memleketi olan aydın'ın çine ilçesine gönderildi. cenaze töreninde konuşan siirt valisi selami teker göz yaşlarını tutamayarak ağladı".

bir programda kız kardeşinin ağzından dökülenler:
    rüyamda beyaz takım elbiseleri giymiş, gelin arabasının içinde.. ben bu rüyayı göreli yaklaşık üç dört sene oldu. ondan sonra dedi, gülüm bak ben ölmedim. niye abi? sen öldün senin törenlerin düzenlendi.. hayır ölmedim dedi. bak yaşıyorum bugün benim düğünüm var dedi. sonra bir uyandım rüyaymış..
  • 10 kasım atatürk'ü anma töreni yaptığı için daha 22 yaşındayken telle boğularak şehit edilmiştir.
  • 22.4.1965 tarihinde aydın ili çine ilçesinde doğan ve bekar olan şenol akar'ın babası hilmi, annesi meliha'dır.

erzincan eğitim yüksek okulu sınıf öğretmenliği bölümü mezunu olan şenol akar, ilk defa şırnak ili merkez yoğurtçular köyü ilkokulu öğretmeni olarak atanmış, bu görevde iken, 12.11.1987 tarihinde şehit edilmiştir.

(22.04.1965 - 12.11.1987)
hesabın var mı? giriş yap