• futbol ve basketbolda bazı oyuncular sistem tıkır tıkır işlediğinde olduğundan daha iyi gözüküyor. sertaç'ın gelişim kaydettiği bir gerçek ama efes'te etrafında oyuncular sürekli atabildiğinden 4'te 0 attığında ya da kötü oynadığında göze batmıyordu. ama barcelona gibi zor sayı atan bir takımda göze batar. yani barcelona'ya gitmesi güzel bir hikayenin parçası gibi gözükse de iş parkeye geldiğinde işinin zor olduğunu düşünüyorum.
  • yolun açık olsun sertaç. umarım başarılı olursun....
  • ben, artik cokuste denen bir yerli oyuncunun (spor bransi farketmeksizin), bu kadar yukseldigi baska bir ornek hatirlamiyorum.

cok takdir ediyorum.

karakterini sevmesem de, ergin ataman'i da payindan dolayi tebrik ediyorum.
    yolu acik, sansi bol olsun

not: vesely
  • kendisi için çok sevindiğim basketbolcu.

bi yanım elbette efes'te kalmasını istiyor, özel bir katkı verdi ve çok güzel bir karakter. yıllardır efes'ten pota altı oyuncusu çıkmıyor, bora hun paçunları falan bekliyorduk, sonra semih falan derken türk pota altımız olmadı.

aynı zamanda harika bir haber bütün türk basketbolcular için. 30 yaşında barcelona yolcusu oluyor ve önemli bir örnek teşkil edecek.

öte yandan micic ve larkin'siz ne kadar oynayabilecek, istediği pozisyonları şut atamayan calathes'le ya da bolmaro'yla ikili oynarken ne kadar bulabilecek, bu da kariyerinin yeni ve en önemli challenge'ı olacak.

yolu açık olsun.
  • öncelikle bu sene takıma verdiği katkı için teşekkürler sertaç. tartışmasız sezonun en iyi pivotuydu. ama bunda hem skorer hem de pasör olan efes kısalarıyla oynamasının etkisi çok büyük. şutu riske edilen clathes ile aynı uyumu yakalayabilir mi emin değilim. nitekim davis ve mirotic sürekli zorlayarak sayı bulmak zorunda kalıyorlar.

sanırım efes'ten 200bin avro civarı kazanıyordu(ergin ataman'ın konuşmalarından çıkardım). barca bunun 10 katını bile vermiş olabilir. max 3-5 sene daha bu seviyede oynayabileceğini düşünürsek emeklilik yılları için gitmesi bir tercih değil zorunluluktur.
  • takdir edilesi bi hareketle barcelona'ya transfer olmuş sepet topçusu. efes'te kalıp, bu sezon oynadığı oyunun ekmeğini önümüzdeki sezon yiyebilirdi. onun yerine 30 yaşında kendine yeni bi challenge açması etkileyici. umarım gittiği yerde de yükselen formunu devam ettirir, avrupa basketbol'unda önemli uzunların arasına ismini yazdırır.
  • avrupa'nın en büyük takımından avrupa'nın en büyük 2. takımına gitmiştir.
  • tam anlamıyla örnek basketbolcu. beni heyecanlandıran transfer ama muhtemelen barcelonada düşüşe geçecektir. şutu orta düzey olan 5 numara kaç tane var euroleaguede. bu transferin asıl amacı efesin dağılması olsa da yine de sertaç şanlının değerli bir parça olduğunu düşünüyorum. calathes ile iyi bir ikili olacaklardır
  • ergin atamanın çabasıyla bir yerlere gelebilmiş basketçi. iyi niyetli ve çalışkan biri olabilir. çabaladı ve sonunda bir yerlere geldi. başarılar
  • kariyerindeki kırılma tercihini yapmış oyuncudur. bu şu demek değil, kariyeri baş aşağı gider, yok olur, erir biter falan demek istemedim yanlış anlaşılmasın. burada olay sertaç'ın oyuna verebildikleriyle efes'in oyun sisteminin inanılmaz uyumlu olması. sertaç 3 sene önce geldiğinde yerel ligde süre alsın, kadroya derinlik katsın diye alındı, kimse kendini kandırmasın; bu seviyeye çıkmasını ne sertaç'ın kendisi ne de ergin hoca beklerdi. euroleague'de de 12. adam konumundaydı. ne zaman dunston ve pleiss farklı dönemlerde uzun süreli sakatlıklar yaşamaya başladı, biraz da marketin darlığından olsa gerek sertaç'a süre gelmeye başladı ve hakkını vermek lazım çok iyi kullandı bu süreleri.

burada psikoloji biliminden de faydalanmak lazım, sertaç euroleague özelinde sıfır beklentiyle sahada atılan bir isimdi, hatta 1-2 dakika içinde 3 arka arkaya faul yapar kenara gelir gözüyle izledik çoğu zaman. ancak adım adım üstüne koyarak müthiş bir yetenek havuzu gösterdi. size olarak oldukça geniş bir isim, bu rebound'da pozisyon almasını kolaylaştırdı ve oradan zaten kendisine birçok artı yazdırdı, akabinde takım düzeninin alan açmak üzerine olmasından faydalanıp kısaların üzerine pick and roll hücumlardan sonra gelen double team'lerden de faydalanıp boş adam olarak ceza şutlarını çok yüzdeli kullandı. bu sene ise ciddi manada savunmada ayağını zamanında çekmeyi, savunma timing'ini ayarlamayı öğrendi. tüm bunlar şunu gösteriyor ki sertaç öğrenmeye çok açık bir isim, bu bile saygıyı oldukça hak ediyor.

barcelona tercihine gelince, uygun takım mı açıkçası bilemedim. uzun havuzu dar milano tipli bir takım olsaydı anlayabilirdim ancak barcelona hem o bölgede oldukça geniş bir rotasyona sahip hem de sistemleri pek sertaç'ın yetenek havuzuna uygun bir sistem değil. mesela takım arkadaşı pleiss sırtına itebileceği bir uzun aldığında oldukça iyi bir low post oyuncusu, dunston ise kaya gibi sağlam ve dar alanda çevik ellere ayaklara sahip bir uzun. sertaç ise görece olarak hantal, kötü sayılabilecek low post oyuncusu ve 2.13 boyuyla orantılı size'ına rağmen pek itiş kakışı sevmeyen bir isim. yani sertaç'ın en verimli olduğu düzen efes sistemiydi ki zaten tüm kariyerinde burada parladı. barcelona'nın bu sistemi oynayabilmesi için tüm kısalarını değiştirmesi lazım, bu mümkün olmadığı için de bu seneye benzer bir sistemle sahada olacaklar. o noktada davies tipli sırtı dönük oyunda rakibini tüketen bir canavara gitseler ki tarchevski söylentisi bu tiplemeye uygundu aslında, çok daha faydalı bir transfer olabilirdi. sertaç'ı özellikle izleyeceğim önümüzdeki sene ancak korkarım ki etkisi ancak hüseyin beşok'un maccabi forması giyerken yaptığı etki kadar olacak. umarım yanılan ben olurum.
hesabın var mı? giriş yap