• bir kiz arkada$ oldugunu oğrenmi$, ya da zaten bilen ama sonucta kizi veya zaten kulliyen bir kizla ili$kiyi tasvip etmeyen annedir. bu anne bir zamandan sonra artik her firsatta sevgiliye veya ili$kinize laf sokar.
    [televizyon seyrederken] - aynen ya$anmi$tir-
    - ne zaman cikacaksin?
    - cikmayacam. evdeyim.
    - cikarsin cikarsin sen. $imdi bir telefon gelir cikarsin.

stop.
    burada lafi dikkatli inceleyin "- telefon gelir cikarsin!" yani kiz seni donunda salliyor demeye getiriyor.

- yok. cikmayacam.
    - sen gene de cikarsan gec gelme. azittiniz iyice. o'nun da anasi babasi var, merak ederler kizi.

stop.
    "- gec saatlerde kizi opup yaladigini biliyorum." diyor burada acik acik. ana babasi sallamiyor bu kizi, o kizdan hayir gelmeze getiriyor.

- cok gec birakmiyorum ki anne eve, 11'de en gec ak$am cikarsak.
    - biliyorum ben sizin 11'inizi.
    - neyse sen takma bu i$leri annecim. filmi seyrediyoz bak.
    - yok canim sen istersen git gene o kiza.

stop.
    "- beni satip satip elin kizinin pe$inden gidiyosun, bunlari yaziyorum bir kiyiya..." diyor burada da.

- anne cikmayacam yahu.
    - zrrrrrrr.
    .
    .
    .
    .
    - anne cikiyom ben.

(bkz: anneler bilirler)
  • fotografini gorup, "ne bu boyle karikature benziyo" diyebilen anne. sevgiliye "ahahha boyle dedi, ne komik di mi?" diye anlatinca genelde gulmuyorlar kendimden biliyorum.
  • sevgili, es olsa bile bitmez bu laf sokmalar.
  • - bu mudur ? (sevgili ile tanismistir, sevgili o sirada ortamda degildir)
    - simdilik evet.
    - alalim bunu sana, guzel kiz bak. (begense de begenmese de evlendirmek isteyen anne modeli)
    - olmaz, daha erken.
    - bak alt kattakinide kacirdin zaten.
    - yaw anne pisikopat misin sen ?
    - gidip gidip kici kiriklari buluyorsun, her anne ister evladinin muruvvedini. (bkz: oeh)
    - seninle benim deger yargilarim farki, tamam mi ?
    - ne zamandan beri surtmek deger yargisi olmus. ( hem evlada, hem hatuna giydiriliyor bu noktada )
    - ya ben gidiyom.
    - nereyeeee ?
    - surtmeye.
    - otur.
    - ne var ?
    - bak bu iclal ( resim gosterir )
    - ee ?
    - torun istiyom (umutsuz vaka)
    - hadi gorusuruz anne.
    - ama sen simdilik korunmayi unutma, evlenmedin daha. (uyari ve laf sokma birlikte)
    - anne tum bunlari ben yillar sonra sozluge yazarken cok gulumseyecem.
    - dur simdi konuyu degistirme, birbirinizin oldunuz mu o uzun kizla ?
    - annnneee !
    - biraz da zayif gibi, ailesi beslemiyo mu onu ?
    - manken o kiz, biliyo musun ?
    - belli belli, koca koca memeler...
    - millet arayip bulamiyo.... aaaaa ! geldiler ama artik.
    - erkek olmak ne guzel, cek simdi kapiyi cik.
    - tanistirmaya neden getirmiyorsun ? (bakti ki konu zora gidiyor)
    - dur once ben bi taniyim.
    - tanimadan mi yatiyolar artik, tuuu tuu ! ( bi sekilde lafi hafif hatuna getiren anne modeli)

sanilmasin ki anneler cok acimasizdirlar, kimileri canindan cok sevdigi ogluna kizina kiyamaz, kimileri bir an once evlendirip hayatlarini kurmalarini isterler. cok net laf sokarlar ve altindan kalkmasi guc olabilir ama annedir onlar, her turlu modeli sevilir. annemi ozledim.
  • inceden soktu mu daha cok batar:
    "değişik bi kızmış..."
    "bilmem... senin hoşuna gittiğine göre vardır bir özelliği..."
  • -olm nerden buluyosunuz böle çirkin çirkin kızları
    -nesi çirkin
    -boyu kısacık kıçı kocaman hem ne o gözler öle bi it * var onun gözleri gibi. korkutur insanı...
    -anne manyak mısın ya ben gözlerine hastayım onun
    -hastaymış.... oturda derslerine hasta ol.
  • sevgili sonuna kadar savunulacak bir kale misali,sizde içten feth ediorsunuz bir yandan,ebeveynlerde sur dışındaki bizanslılar (bkz: malkoçoğlu).genelde babalar değil ama anneler inceden inceden sokarlar laflarını,en acısı birgün ilişkiniz bittiğinde bu lafların doğru olma ihtimalidir,ki genelde de kör olan gözler açılınca artık yapabilecek pek birşeyiniz yoktur,ama biricik anneniz yanınızdadır..umarım..
  • her daim haksızlığa uğrayan, eleştirilen kadındır.. ya ne soksundur kadıncaz? baba olsa bi derece..
  • bir anne klasiğidir.
  • zamaninda yasanmistir: rockci sevgilinin yaylanarak yurumesine bir anenin feryadi:
    -anne nasil buldun, cok sirin degil mi?
    -hade be! ne o ooole apis arasina ciban girmis gibi yuruyen cocugu bulmussun allaaskina!
    -!?!
hesabın var mı? giriş yap