• sevgiliyi aile ile tanıştırmak olayının birkaç boyut küçüğü. arkadaşlarınızın tanımadığı biri ile sevgili olduğunuzda, er ya da geç küçük bir gerginlik yaşayarak yapmak durumunda kalacağınız olay.
  • hiçç sevmem bu durumu çünkü sonra sevgilinin arkasından bir sürü yorum yapılır.vahhh zavallım:)
  • tanıştıran sevgili olarak sizin sıcak duygular ve hafifletilmiş coşkularlı hislerle atlatacağınız genel anlamda gülümseten detaylarlı bir aktivite.. sizin sevdiğiniz, hoşlandığınız kişiye öntanımlı sevimli duygular besleyen yine çok sevdiğiniz ortak geçmişinizi seçtiğiniz insanlara arkadaş deniliyor zira..
    böyle ruh hastası ilişkiler kurup birbirinizi sahiplenme adına hayatlarınıza müdehale etme, birbirinizi kıskanma gibi saçmalıklara bulaşmadıysanız; duyguları ve amacınızı sapıtıp sevgilinizden hoşlanmaları için ayrı bir çabaya girişip, böyle malını beğendirmeye çabalayan satıcı triplerine girmezseniz çok götünüzde patlayacağını sanmıyorum ben..

ama bu bir kez bende öyle bir patladı ki, anam, yani hala çok gülüyoruz ama, o günden sonra nasıl hala plansız programsız bu işe girişebiliyorum bilemiyorum..

aslında sevgilimi tanıştırayım diye davranmadımdı o kez.. flört aşamasının sonlarında olduğumuz erkek arkadaşım vardı bir tane.. arkadaş çevremden olmayan birisi olduğundan, bizimklilerin kimdir, nedir, necidir, nerede, nasıl tanıştınız, nasıl biridir gibi soruları olabiliyordu..
    yine o günlerden birinde, baya yakın arkadaşlarımdan birisi ile bu tipik soru-cevap kısmındayız.. elemanla ilişkimiz biraz ilerlediğinde arkadaşlarımla tanıştıracağım ve o zaman kendisi karar verecek bence.. bu arkadaşıma temel bilgileri verirlen özele ve detaya giren soruları usulünce geçiştiriyorum.. o sırada sinemaya mı gitsek gibi parlak olmayan, yine de olağanımız bir aktiviteye soyunduk arkadaşımla.. kimden çıktığını anımsamasam da yeni erkek arkadaşımı da çağırmaya karar verdik bir şekilde.. yani süperinden değil ama çok da fena olmayan bir tanışma etkinliği olabilirdi bu..
    neyse erkek arkadaşım bize katıldı, bunları tanıştırdım, birlikte hangi filme gideceğimize karar verdik, sinemaya girdik, ilk yarı bitti derken, ben bu ikisini bırakıp lavaboya gittim.. bilsem bu kadar sıkıntılı olacağını kadın olan arkadaşımı da alırdım, zira kızlar tek başına lavaboya gitmez, kritik yaparlar, ne bileyim, gerek duymadım.. döndüğümde arkadaşımın değilse de sevgilinin suratı bir garipti.. böyle asık desen değil, sinirli desen değil, garip, böyle: göt olmuş gibi.. neyse hemen ara bitti, film başladı derken arkadaşım birşey müştüler edayla (o tribini biliyorum) kulağıma fısıldadı:

"at siki, sen yokken alp bana merhaba dedi, ben de duymamazlıktan geldim başımı çevirdim"
    -iyi bok yedin! neden lan?!?!

yani tamam, arkadaşım biraz kadın-öküzdü; tam karikatürize bir kezbanlığı vardı, hala var; ama süper iyi, eğlenceli de bir hatundur.. erkek arkadaşları da oluyordu be, normaldi lan.. sadece öyle biri o da.. hem çok eğlenirdim ben o kezban tripleriyle; söylerdim, olum ne hıyarsın diye, o da eğlenirdi, kendini bilengilerden sevimli bir öküz ki.. hani dışarıya eğlenmeye, müzik dinlemeye çıktığımızda böyle tanışmaya çalışan tipler olur ya.. ya da böyle tanışma gayesi olmasa da bir şekilde konuşmak durumunda kaldığımız erkek cinsinden insanlar.. ve hani direk ona soru sorulmuşsa misal, bizimki ya görmezden gelir, ya başını çevirir ya da terslerdi... ben hep eğlenirdim onun o haliyle, ne bileyim komik yani.. kimbilir hangi psikolojik sorunun işareti.. ama öyle acıklı bir hali yoktu bence, hani tenezzül etmiyor triplerindeydi bizim gerizekalı.. üstelik o öyle yaptıkça coşan cinsten erkekleri izlemesi de eğlenceliydi bence, "ne cool kadın" mı diyorlar artık o böyle onlara tenezzül etmedikçe, ahaha onlar apayrı gerizekalılar..

ama yani, bu benim erkek arkadaşımdı be.. sordum da bu kadar psikopat değildir arkadaşım diye.. ahaha :) kızım sana asıldı mı, bir yerini mi elledi, böyle taciz mi etti neden merhaba demiyorsun diye.. yok.. öyle içinden gelmiş, ahaha :)

ya ben önce bir utandım ettim tabii ama, yani mahçup oldum, ama o kadar salakça bir durum ki.. neyse çocuğa da anlatmaya çalıştım, sana özel bir tavır değil diye ama, "garip arkadaşın" sıfatı ile kaldı bizimki..

hülasa, sen sen ol, sosyofobinin alt şeysi mi inan bilmiyorum, erkekfobik "garip arkadaşın" varsa, aman o sadece ona asılma ihtimali olduğunu sanabildiği erkeklere öyle, deme.. erkek arkadaşını tanıştırırken ya önceden ayar çek kadın olan arkadaşına, çocuğa sen yokken de iki kelam edebilsin, ya da çocuğu önceden bilgilendir ki, kimsenin morali bozulmasın..
  • dostluğuna gerçekten inandığınız insanlarla tanıştırmak çok önemli. bazı nedenlerden sizin fark edemediğiniz yada görmezden geldiğiniz noktaları tespit edip bunları uygun dille size aktarabilirler. sonuçta sizin iyiliğinizi düşünen insanlar bir şey söylüyorsa en azından kulak ardı etmemekte fayda var demektir.
  • sevgilinin yolda giderken aynı şeyi benden bekleme demesidir. ne biçim arkadaşları varsa artık.
  • eğer sevgiliniz genelde içine kapanık biriyse, tüm arkadaşlarla aynı anda tanıştırmamak lazım, zira ben o anlarda hangisiyle konuşacağımı bile şaşırıyorum
  • üniversitedeyim. gün güzel başlamış. sevgilimle en yakın arkadaşımı tanıştıracağım için heyecanlıyım biraz. çok sevmiyor olmama rağmen o gün kahvaltımı güzelce yaptıktan sonra hazırlanmaya başladım. kısa sürede bitti hazırlık faslı, çıktım evden. çıktım ama kafamda sorular dönmeye başladı.

en yakın arkadaşım dediğim kişi; onur. yakın arkadaşız ama şöyle bir şey var; ilk kez bir kız arkadaşımla habersiz tanıştıracağım. bundan önce hiç gerek duymadım böyle bir şeye. ya da içimden gelmedi desek daha doğru olur. hemen hemen her konuda ne düşündüğünü bildiğim için iyi anlaşıyoruz. zaten kafamda oluşmaya başlayan sorular da tam olarak burası ile ilgili. "ya gereksiz bi konuya girerse?" "ya eski defterleri karıştırırsa?" "yanımdaki kızın sevgilim olduğunu bilmiyor, ya daha tanıştırmadan dengesiz bi laf ederse, tez canlı da yavşak?"

yolda içim içimi yedi ama sürprizi bozmamak için arayıp uyarmadım. olacaklara razı oldum. bok yemişim aramayarak. kafamı sikeyim hatta.

neyse...

onur mekana girdiğinde kız arkadaşım lavobaya gitmişti, ilk başta tanıştırma şansım olmadı tabi. herneyse, muhabbete başladık her zamanki gibi. ordan burdan derken, konu bu şerefsizin geçen günlerde tanıştığı kızlara geldi, onları anlatıyor... işte şöyle tanıştım, böyle konuştum, şurda buluştuk, taş gibiler vs vs. o ara sevgilim döndü masaya ama onur'un sözünü kesmemek için tanıştırma faslını erteledim biraz ve;

onur: olm diyorum ya kızlar süper, bildiğin gibi diiller... hem hoşlandım da ben zaten.

ben: öhöm, onur tanış...

onur: bize de yakın oturuyolar zaten, gelirsin bize kaçarız akşamları yanlarına ehehe (gülüşünü siktiğim)

sevgilim: öhö öhö!

ben: bak bu se...

onur: geçen yıl biri vardı ya lan hani, elif diye. aynı ona benziyo olm, biraz da bu yüzden etkilendim zaten. seni de unutmadım ha, sana düşündüğüm de fena diil ama. bi önceki kız arkadaşından daha iyi en azından. tanıştırırım en kısa zamanda merak etme(omzuma vuruyor it)

ben: ya bi sus olm artık! bak bu sevgilim esra... senle tanıştıracaktım ama fırsat vermedin lan bi türlü!

onur: sevgi... esra (böyle sik gibi kalırsın işte)

sevgilim: memnun oldum!

onur: memnun... ben de memnun oldum.

sevgilim: neyse ben kalkiim artık. yarın görüşürüz hayatım senle. hadi hoşçakal onur.

ben: kalsaydın ya!

sevgilim: yok yok yarın görüşelim biz, daha iyi.

onur: :/

şeklinde bi diyalog yaşadık. durumu anladı onur da ama ne fayda; yapmıştı yapacağını çoktan. beynini siktiğimin çakma playboyu az daha dilini tutsaydı bu sürpriz denemem başarıyla sonuçlanabilirdi. ama olmadı. çok kavga ettik, çok tartıştık o günkü konuşmalar sebebiyle. bir süre sonra da ayrıldık zaten, yürütemedik.

velhasıl; eğer arkadaşınızla çok fazla samimiyseniz, yapmayın. habersiz bir bok yemeyin yani. anlık bir dalgınlık bile olmadık tartışmalara kaynak yaratabilecek bir durumun ortaya çıkmasına sebep olabiliyor. üzülmeyin sonra.

onur'a ne mi oldu?

siktim öldü. mezarının başından yazıyorum bu entryi.
  • sevgilinizin arkadaşlarınızın gözüne batacağını ya da garipseyeceğini düşündüğünüz tarzda söz ve hareketlerini kapatmaya çalışmanız ile gerginliğinizin zirve yapacağı bir durumdur, sohbetlerde sevgiliyi her cümlede savunmacı, kollayıcı ya da açıklayıcı davranışlarda bulunmak hem sevgili hem de arkadaşlar için rahatsız edici olabilir, take it easy tarzı soğukkanlı davranmakta faide bulunmaktadır.
  • arkadaşlarıyla tanıştıracak kişinin çok hevesli olduğu ama sevgilinin sırf kalp kırmamak için yaptığı cehennem azabı gibi gelen eylemdir
  • arkadaş ne gerilimli andır o öyle. sevgilin arkadaşlarını sevsin istersin ki ne biçim arkadaşların var demesin. arkadaşların sevgilini sevsin istersin ki ne biçim adam bulmuşsun demesinler. tam bir ortada kalmak. gerim gerim gerilmek.
hesabın var mı? giriş yap