şükela:  tümü | bugün
 • ne eksik ne fazla tam bir barış bıçakçı kitabı olmuş. okuyucular istiyorki barış bıçakçı kendini aşsın, inanılmaz hikayeleri o harika üslubuyla harmanlayıp gözümüzün içine soksun. ben bunu istemiyorum. şimdi eleştirenler de bunu istemiyor biliyorum.

  kitabı elime alır almaz. gördüğüm kısa metinler kabul benim de moralimi bozdu. ilk aklıma gelen; her bölümden bikaç twit çıkaracaklar yine oldu. olur da. ama bu ne bir başarısızlık. ne de üstün bir başarıdır. bırakın çocuklar paylaşşsın napalım yani.

  kitabın içine gömülmüş bir adamın bir kitapçıyı(ya da bir yönetmeni) ya da bir önceki kitabındaki gibi bir yazarı anlatması benim gözüme batmıyor. anlatsın. daha çok anlatsın. politik gönderme olsun mu? olsun. daha çok olsun. hatta şu dönemde daha çok olsun. çok bilmiş tavırlı karakterler de olsun tabi ki. çünkü barış bıçakçı'ya bu yakışıyor.

  kıyas gerektirmeyen adam olsun bıçakçı. hatta kendi içinde bile kıyaslanamasın. rıfatla ender'i cemil'i kıyaslamayalım artık. içimizdeki bu saçma dürtüye bi son verelim.

  ve yazmasını bekleyelim. seyrek bir yağmur gibi.
 • edebiyat, sinema, müzik ve politikaya dair güzel göndermeler bulunan barış bıçakçı'nın yeni eseri.

  akılda kalanlardan kısa kısa:

  --- spoiler ---

  • "her ironi bir hayal kırıklığını gizler."

  • "hiçbir şey söylemeye çalışmamaktan doğuyor şiir."

  • "geçmiş bir insanı kuran değil yıkan şeydir. daha doğrusu bir yandan kurarken bir yandan yıkar."

  • "insan kendimi savunayım derken kendine kolayca razı oluyor."

  • "yeteri kadar zamanın varsa tanrıya ihtiyacın olmaz."

  --- spoiler ---
 • okudum. ağır ağır... sindire sindire... döne döne...
  gözümden akmak isteyen bir damla yaşın nedenini bulabilsem keşke.
 • bu sefer diğer kitaplarından farklı olarak siyasi dokundurmalar da mevcut, ama daha çok sitem şeklinde. ki barış bıçakçı'nın bu olaylara girdiğini bundan önceki 7 kitabında hiç görmedim ama aradan geçen bu 4 yıl içerisinde ülke olarak o kadar rezalet şeyler yaşadık ki adam kayıtsız kalamamış. ha bir de ankara'ya yaptığı tek gönderme oi va voi konseri galiba, zira ben başka bir yer yakalayamadım, insan özlüyor bu adamın ankara'yı anlatmasını. karşılaştırmalara girmeyiniz, rıfat şöyleymiş halbuki ender böyleydi demeyiniz, bu adamın sakinliğine ayak uydurmaya çalışıp bunun tadını çıkarınız.
 • az sayfalı, büyük puntolu ve küçük bölümlerden oluştuğuna aldanıp çerez diye nitelendirilmemesi gereken bir barış bıçakçı romanı daha. sağ gösterip sol vuruyor zira.

  yine başka kitaplara, başka yazarlara, müziklere yapılan atıflar. adam uzun aralıklarla kısa kitaplar yazıyor; ama bu başka unsurlara yaptığı atıflar sayesinde kitap hemencecik bitse de gidip o önerdiği şeyleri okumaya başlıyorsun. bu da bir şey. hatta gayet güzel bir şey.

  hepsi iyi güzel de, kapak sizce de fazla özensiz değil mi? yani tamam, rıfat da öyle çok özenli bir karakter değil ama kapak yine de fazla baştan savma gibi.
 • bizim oralarda rıfat'a rifat derler. hep öyle okudum rifat'ın hikayesini.
 • fiyasko kapağıyla "görünüşe aldanma" mesajı veren kitap.

  henüz bitirmedim ama okuduğum kısımlarda tek bir ankara kelimesi geçmemesine rağmen her mekanı ankara'ya yerleştirdim. yani bilmiyorum da bence barış bıçakçı sırf mizah olsun diye ankara belediye başkanlığı seçimlerinde aday olmalı. seçim çalışması diye de okuma günleri yaparız. ya da o önde biz arkasında ankara sokaklarında yürürüz. neden olmasın ya, olur bence.

  bu arada kitap çok iyi, okurken gözünüze yağmur kaçabilir.
 • henüz kalan iki kitabını bitirmediğim için almadım yalnız kapak tasarımlarını her zaman beğenmeme rağmen bu gerçekten çok kötü olmuş, yakışmamış. oysa baharda yine geliriz ne güzeldi.
 • bu adam bunu nasıl yapıyor bilmiyorum ama her kitabını okurken aslında "kaybedenler"i anlatmasına ve bu insanların birbirinden farklı karakterlerde olmasına rağmen hepsinde kendime ait tonlarca şey buluyorum. hani nasrettin hoca'nın bir fıkrası vardır. hoca damdan düşer, ahali etrafına toplanır, kimi çağıralım diye düşünürlerken hoca "bana daha önce damdan düşmüş birini bulun" der ya işte bu adamın kitaplarını okurken hissettiğim tam olarak bu. karakterlerin hissettiği duygular o kadar tanıdık ki. aynı şeyleri yaşamadığım karakterlerin duyguları nasıl oluyor da bu kadar tanıdık geliyor. demek ki o damdan değil de başka bir damdan düşmüşüm. her satırında insanı düşündüren, on saniyeliğine de olsa kafayı kitaptan kaldırıp uzaklara dalan entel adam bakışı attıran kitaplarından sonuncusu bu kitap. kapak tasarımından bana ne. arkasını bile okumadan alıyoruz zaten biz bu adamın kitaplarını.

  "rıfat ilkokuldayken nereden öğrendiyse, kanatlı at isminde bir takımyıldız olduğunu öğrendi. üzüntüsünden bir süre geceleyin gökyüzüne bakamadı. bir atın uzun, güçlü dört bacağının kendine yetmemesi, kanatlara ihtiyaç duyması çok dokunmuştu ona. günün birinde benim de kanatlarım çıkacak olursa, diye düşündü, uçacağıma sevinmem, kanat çıkaracak kadar çaresiz kaldığıma üzülürüm."