şükela:  tümü | bugün
 • ronaldo* bıraktığında diyememiştim ama gönül isterdi ki şak'ın arkasından skib bıraktı bakınızı verilebilsin, ama olmadı. güle güle hakiki dev adam.
  (bkz: hani bir yıldız kayar ya bazen)
 • kırdığı iki potadan sonra nba yöneticilerinin potaları daha sağlam yaptırmasına sebebiyet veren adam.
 • bill russell, wilt chamberlain, kareem abdul-jabbar ve hakeem olajuwon'in ardindan nba'in gelmis geçmis en iyi 5. pivotu pozisyonunu zorlar.
 • özellikle 2001 finallerinde arkadan 2, önden 1 kişi ile savunulduğunu ve arkasındaki 2 adamı da potaya sokuşunu dün gibi hatırladığım adam.

  double team'e alışıktık ama böylesini ilk defa shaquille o'neal ile görmüştüm. arkasında durmaya çalışan adamlar ise nba'in gelmiş geçmiş en iyi savunmacılarından biri olan 2.18m boyundaki dikembe mutombo + 2.13m'lük ayı matt geiger ya da yine aynı boyda olan todd macculloch olurdu. kariyerinin ilk yıllarında 2.30m boylarındaki manute bol'un ve gheorghe muresan'ın varlıklarından habersizce hücum edişini de hayretle izlemiştim. bu ikili ya da üçlü savunmaları dışarıya ya da backdoor oyunlarına çıkardığı basit ama akıllıca paslar ile çözmeyi de beceriyordu.

  2001 finallerinin ikinci maçında 28 sayı, 20 rebound, 9 asist ve 8 blok yapışını; 2000 finallerinde bir maçta tam 39 kez serbest atış çizgisine gidecek kadar durdurulamaz oluşunu; 1993 senesinde bir maçta 24 sayı, 28 rebound ve 15 blok ile triple double yapışını; üçlük ve serbest atış tehdidi olmamasına rağmen bir maçta 61 sayı atacak kadar büyük bir ofansif bir güç oluşunu; nba tarihinin en büyük oy birliği ile seçilen mvp'si olmasını ve başka başarılarını düşündükçe ne kadar büyük bir efsane olduğu daha iyi anlaşılıyor.

  nba tarihinin en iyi pivotlarını düşününce bazılarının aklına hemen wilt chamberlain, bill russell ya da kareem abdul-jabbar geliyor olabilir ama dönemin şartlarını ve modern basketbolun o zamanlardaki oyundan ne kadar farklı olduğunu çok iyi düşünmek gerekiyor. düşünün ki, günümüzde pivotlar için son derece normal bir boy olarak görülen 2.15m boyundaki wilt chamberlain kendi zamanında çok kalıplı olduğu için stilt lakabını alıyordu. yani günümüzdeki normal bir pivot bile 50'lerde, 60'larda ve 70'lerde fiziksel olarak büyük bir üstünlük kurabiliyordu. chamberlain, russell ve abdul-jabbar gibi isimlerin oynadığı dönemler düşünüldüğünde onları çevreleyen ve savunan diğer adamların onlardan çok daha kısa ve güçsüz beyazlar olduklarını görebiliriz. böyle oyuncular rakiplerine fiziksel açıdan bu kadar fark atmışken durum malesef koca bir ergenin, ilkokul çocuklarıyla maç yapmasına ve onları domine etmesine dönüyordu. chamberlain'in, russell'ın ve kareem'in emeklerini, basketbola kattıklarını ve insanlara basketbolu sevdirmelerini küçümsemeye çalışmıyorum. hepsi saygıdeğer oyunculardı. fakat biraz da onları savunan adamların yetersizlikleri sayesinde bu kadar yücelmişlerdir. eski olanın insanların gözünde her zaman daha iyi olduğunu da hesaba katınca demek istediğim ortaya çıkıyor.. kısacası benim gözümde shaq, hepsinden daha iyidir. modern basketbolun en büyük pivotlarından biri olan hakeem olajuwon ile ya da belki david robinson ile karşılaştırılması daha mantıklıdır fakat bu durumda da kazanan bence yine shaq olacaktır.
 • nba'in gelmiş geçmiş en büyük 10 oyuncusu arasındadır. argümanı ise genelde 5 ila 10 arasındadır. ne var ki prime'ında, wilt dahil, domine edemeyeceği herhangi bir uzun yoktu. gm'lerin ustalara saygı kaygısı gösteremeyeceği bir all time drafti gerçekleştirilse, majesteleri ardından 2. sırada seçilirdi.
 • emekliliğini açıklamasıyla hakkında korkunç gerçekler ortaya çıkan sepettopucusu. sgk primlerini yatırmamışlar lan :(
 • aslında nba'in gelmiş geçmiş en iyi pivotu(hatta en iyi oyuncusu bile ) olabilirdi ama kariyerinde bunu hedeflememiştiki.çaylak yılında ligde yarattığı etkiyi hatırlıyorum da, potalara yaptıkları, çok ham bir oyuncu olmasına rağmen durdurmanın güçlüğü, sonrasında kuralları değiştirecek kadar oyuna hükmedişi sonuçta çok çok daha görkemli bir kariyeri olabilirdi ama shaq için basketbol sadece bir oyun olarak kaldı ve hiç daha fazlasını zorlamadı.

  çalıştığı zamanlarda faul atışlarını bile geliştirebildiğini gördük ama onu bile umursamadı eğlenebildiği ölçüde sahada kaldı ve artık eğlenemediği için bıraktı.
 • emekliliğini açıkladığı basın toplantısında yaptığı şakalarla yine gülmekten gözleri yaşartmıştır. tabi o yaşların birazı da üzüntüden. toplantının hemen başında annesi çalan cep telefonunu uzattı. shaq da new york gm'i arıyormuş da onu takımında görmek istiyormuş gibi telefonla konuştu ve herkesi yerlere yatırdı. kariyerinden ve yaptıklarından bahsederken muzurca gülümseyip "award winning movies like kazaam" diye eklemeyi ihmal etmedi.

  http://www.nba.com/…20110603_shaq_announcement.nba/
hesabın var mı? giriş yap