• kendisinden ders aldığınızda kapitalizme sövmeniz için birçok sebep çıkarabileceğiniz odtü iktisat öğretim üyesidir. wallerstein dışında karl polanyi ve great transformation tutkusu açıkça gözlenmektedir, zaten dönem boyunca okunması için verdiği makaleler genellikle wallerstein, polanyi ve bunların kankalarının eserleridir. ülkemizdeki yaygın uygulamanın aksine notlamada ağırlığı sınavlara değil de essay ödevlerine vermektedir ki bunlardan alacağınız not kapitalizme giydirmenizle doğru orantılı olacaktır.
  • kedisi ve kopegiyle odtukentte yasayan dunya ve ekonomi tarihi hakkında literaturu yalamis yutmus ve yasini asar bir sekilde okudugu eserlerin detaylarini bile hatirlayan 1.85'lik cok yavas yurumesine ragmen heryere yuruyerek gitmeyi tercih eden odtu iktisat ogretim uyesi.fernand braudel'de favorileri arasindadir.wallersteinla bir munasebeti oldugu bilinir.yapicaginiz basarili ve yerinde sikilamalarla essaylardan iyi not almaniz kolaydir.ogrencilerini sever ve sayar, bolumdeki bircok hocanin aksine.pamuk saclari ve saglik/yas orani yuksekligiyle kendisinin buyucu oldugunu ve marx ve polanyi ile arasira sohbet ettigini tahmin ediyorum.
  • karl polanyi ile yaşadığı ihtiras dolu yasak aşkı unutamamasının ardından ,kendini paskalya bayramını kutlayan köyünden dışarı atıp bir daha dönmemek üzere dünyanın öbür ucu olan ankaraya gelen, fakat kendisini eski sevgilisini düşünmekten alıkoyamayıp artık verdiği social and economic history dersini dahi ona dayandırarak anlattığını farkeden, 95 yaşının vermiş olduğu yorgunluk nedeni ile zaman zaman ''in polland there was a king'' tarzında zevzekçe laflar eden, bir keresinde ''assembly line '' sözcüğünü unutarak bir türk öğrencinin yardımı ile hatırlamış olan, verdiği 100 lerce sayfalık fotokopi ve essay ödevleri ile illallah dedirtmiş, odtü iktisatın 2 metrelik ,yöresel kıyafetli ,amerikalı bayan hocası. bir kabile reisinden peydahlamış olduğu zenci oğlunu insan içine "aşta sınır yoktur" dercesine çıkaran hanımefendi.
  • vakti zamanında kendisinden ders almayı şiddetle arzuladığım, bana zaman yolculuğu ile başka bir zamandan geldiği hissini uyandıran kadın, ayrıca birkaç gün içerisinde teslim etmek zorunda olduğum ödevin sorumlusudur kendisi.
  • odtu iibf binasinda her an rastlasabileceginiz hafif kambur, uzun boylu, beyaz sacli, agir aksak yuruyen; ama tanimasa bile size gulumseyerek selam veren italyan asilli amerikalilara verilen genel ad.

bu turun neden amerika'da kalip da rahat yasantisina devam etmek duruken gelip orta dogu'nun, orta dogu teknik universitesi'nde calismayi sectigi halen anlasilamamistir. ogrencilerini sayfalarca makaleler okumaya zorlayan; ama onlari elinden geldigince dusunmeye alistirmayi deneyen; onlara* karsi kaldirimdan cilginca el sallayarak selam veren, gorusme saatlerinin disinda da kutuphaneden bolume, birinin kafa karisikligini giderebilmek icin yol tepebilen ve iibf'de son iki yuzyılki sabit fikirlere sahip hocalarla ayni koridorda ve hicbir dusunsel kaliba tamamen baglanmadan calisan muhtesem canli formu. turunun son orneklerinden oldugu sanilmaktadir.

ayrica, " bu sistem icin bundan sonra hicbir sey degismeyebilir; degisedebilir. ama, bu bir piyango ve bilet almazsan sana cikmayacagi da kesindir, ben bilet almayi deniyorum." sozlerinin sahibi.
  • (bkz: ethnocentrism) hakkinda saatlerce konusabilen italyan asilli bi amerikan olan odtü iktisat hocasi (bkz: odtü iktisat)
  • tam olarak, sheila margaret pelizzon'dur.
  • eger kendisiyle tanismamis olsaydim, simdiye kadar "ben de bunu yaptim iste" diyebilecegim seylerin ne kadarini yapabilirdim, bilmiyorum. tükenmeyen sabrı ve desteği ile ne zaman ihtiyaç duysam yardımıma koşmuş, ne zaman yılgınlığa düşecek olsam bana cesaret ve şevk vermiştir.
    bana bilimin ancak herkes için daha fazla özgürlük, herkes için daha fazla eşitlik, herkes için daha onurlu ve insanca bir yaşam talep etmek adına yapılırsa bir anlamı olacağını göstermiş, öğretmiştir.
    kendisine olan minnet borcumu ödemem mümkün değil. ve sözle onu anlatabilmem. sanırım ancak şu kadarını söyleyebilirim.

manevi annemdir.
  • odtu iktisat bölümünde ekonomi tarihiyle ilgili dersler vermekte olan ak saçlı uzun boylu akademisyen. verdiği social and economic history dersi sayesinde öğrencileri eurocentric bir yazarı beşyüz metreden tanıyabilir duruma getirmiştir. derslerinde bahsettiği, yazılarını okuttuğu yazarların çoğunun da denyo çıkması (en azından onun gözünde), ayrıca verdiği essay ödevlerinde ve sınavlarda da bu adamların yanlışlarını bize açıklatması da zannımca garipsenen bir durumdur. yani hiç olmazsa karl polanyi'nin dışında da doğruyu söyleyen yazarların varlığından şüphe etmemiş olsak fena olmazdı gibi geliyor bana.
  • kendisine ikinci sınıfta 207 ve 208 kodlu derslerle doymamış, doyamamış odtü iktisat öğrencilerine woman in world economics isimli bir de seçmeli ders veren güzide hocamız olur kendileri. ders anlatırken verdiği şok ve gerilim efektleri (dırınırıım, dadadann gibi) afrikalardan italyalara savrulan zihninizi hafifçe sallayarak toparlar.ama bir de dersi için yazmanız gereken 'paper'a bir türlü başlayamıyorsanız rüyanıza girip size meyve toplatıp ağaç kestirebilir; aşırı dozda alınması bilinçaltına bu şekilde etki edebilir(miş).
hesabın var mı? giriş yap