• amerikada faaliyet gösteren küçük adli ve yönetici tayfa. bunlar bazı seçim iş başına gelir ve bulundukları kasabanın sadece adli ve güvenlik işlerine değil hafifden yönetim işlerine de bakar. mesela duyuruları filan asalar, oraların seçilmiş geniş yetkili muhtarlarıdır. bazı amerikan eyaletlerinde hala çok etkin olsalarda bazı eyaletlerde ise hiç olmamıştır.
  • çerez paralı. üstelik içinde beyaz leblebi bilem yok. siz beyaz leblenizi getirip biranın yanında atıştırmak istediğinizde ise, "burası piknik yeri değil" diye çıkışan garsonlara sahip. ha bi de bunun üstüne sinirlenip "domates salatalık mı doğradık ulannn?!" diye saldıran tuhaf müşterilere*.
  • kökeni, "shire reeve"e dayanan isim.

anglo saxon krallarının yönetimindeki ingiltere'de merkezi yasama organı veya ulusal bir yargı mercii bulunmamakta, daha ziyade ülke, nüfusa dayalı oluşturulan komünal birimler (units) halinde yönetilmekteydi. her birim, "hundred" olarak anılmakta ve "reeve" denilen bir görevli tarafından idare edilmekteydi. hundred'ların asıl işlevi yargısaldı ve buralarda ayda bir kurulan mahkemelerde özel hukuk uyuşmazlıkları ile cezai davalara bakılmaktaydı.

birkaç hundred'ın bir araya getirilmesiyle oluşturulan birimlere ise "shire" (county) denilmekteydi. kral tarafından askeri, idari ve yargısal amaçlarla kullanılan shire'lar, "shire reeve" olarak adlandırılan kişiler aracılığıyla idare edilmekteydi. shire reeve'ler kralın yerel düzeydeki asli adli ve idari görevlisiydi ve bunların, kral adına vergi toplamak, kralın idari ve askeri politikalarını yerel seviyede yürütmek ve sınırlı düzeyde yargısal faaliyetlerde bulunmak gibi görev ve yetkileri bulunmaktaydı.

günümüzde ise ifa ettikleri görevler abd'de eyaletten eyalete farklılık göstermekle birlikte genel olarak "county" denilen idari bölgelerdeki güvenliğin sağlanması ve mahkeme kararlarının yerine getirilmesinden sorumludurlar.
  • caddebostan dışında başka bi bölgede bulunmayan mekan.
    fakat taksim'de ve fenerbahçe'de açmayı düşünüyorlarmış.
    hadi hayırlısı..
  • barlar sokağı' ndaki diğer yerlerin aksine doğru düzgün şarkılar çalan, western konsepti ile sempatimi kazanmış sade ve hoş mekan.
  • bu abilerin oldugu yerlerde yasamak istiyorum, hey şerif bugun nasılsın demek istiyorum, kasaba istiyorum..
  • arada gittiğim fakat yukarıdaki entryi okuduktan sonra tiksindiğim ve asla gitmeyeceğim mekan.
  • caddebostan barlar sokağı'nda yeni açılmış western konseptli bar. ahşap hakim dizaynında western filmlerindeki o klasik "saloon" görünümüne sadık kalınmaya çalışılmış, şu ünlü ileri geri sallanan bar kapılarından giriyorsunuz içeri. duvarlarında high noon, rio bravo, pale rider gibi efsanevi westernlerin afişleri ve orjinal gibi duran siyah beyaz kovboy resimleri var. mekanı aydınlatan lambalardan, kolonun birinde asılı duran saate kadar ince düşünülmüş aksesuarlarla süslenmiş mekanı hangi girişimci açtıysa mekanın bu kişinin uzun zamandır hayali olduğu anlaşılıyor. müzikler de tahmin edebileceğiniz gibi country ağırlıklı.

fiyatlara gelince, 30'luk efes şişe 4,5 lira, diğer biralar 6 lira civarında, fikir vermesi açısından da kokteyller 10-15 lira arasında değişiyor. mekan görevlilerinin de kıyafet olarak western esintileri taşıyan şeyler giymesi konsepti tamamlar diye düşünüyorum. mekan yeni açıldığı için eksikleri mevcut, yakın zamanda onları da tamamlayıp caddebostan'ın en çok tutulan mekanlarından biri haline gelebilir. gidin görün.
  • devamlı gittiğim bir yer ama çalışanlar da son zamanda çok değişti. iyi de oldu. her masada neredeyse bir kedi var, hayvanlara ayrıca yemek de verilen bir yer. hayvanlara kötü davranılsa bu kadar kedinin olacağını düşünmüyorum açıkçası. o yüzden de bi kişinin hatası bence tüm kuruma mal edilmemeli. ben bu konsepti sevdim, devam etsin isterim.
hesabın var mı? giriş yap