• (3 sene oncesi. tuvalet caminda bir marlboro insani, yari belinden disarda, cigerlerine yazik etmekle mesgul*. tuvalet kapisi calar.)
    anne - oglum, hadi gel asagi tatli yicez.
    ben - anne musadenle sicmaktayim. gelicem 5 dkya.
    anne - iyi peki.
    (bir kac saniye sonra hemen yandaki ebeveyn tuvaletinin cami ve panjuru simultane olarak acilir. anneyle goz goze gelinir.)
    anne - evet, hakkaten siciyosun. hatta sictin!!
    ben - eeee... sey...
  • bundan seneler once
    -elenaaa yemek hazir kiziiim( der odaya girer agizdaki sigaraya bi de elenaya bakar)
    hiiiiii sen sigara iciosun
    -depresyondayim anne bulasma
    -ha tamam yemek hazir
  • yaklaşık 6 aydır sigara maaşallah fosur fosur içilmektedir. anne bir gün odaya lombadanak dalar...
    - sli, hadi oğlum ge....
    içerisi duman doludur, elde sigara... ve kaçınılmaz son:
    - ne lan o senin elin..., tü allah belanı versin se... sen şimdi görür.. dur bak naaapça... zıkkım iç zıkkım... geber inşal... (sinirden cümlelerin sonu bir türlü gelmez)...

anne sigara içmiyorsa eğer, bu basılma olayının etkileri daha uzun bir müddet devam eder....
  • anne yakalamasın diye balkonda içilir ama annenin siz o yolu giderken döndüğü unutulmuştur.nasıl olsa uyudu rahat rahat içerim derken kafanıza bir kova su boca edilir.sonrası ise aynen şöyledir:

"annneeeeeeaaaaaaaaaa naaptın yaaa?"
    -söndür desem söndürecek miydin eşek sıpası?
  • benimki aile yanında geçirilen nadir tatillerden birisi sırasında kimsenin sigara içmediği evde büyük bir mumun yanında duran kibrit kutusundaki günden güne eksilen kibrit çöplerini saymak suretiyle bu büyük sırrı ortaya çıkarmıştı. taktiğine hayran olmamak elde değildi, o yüzden pek kızamamıştım bu yakın takip yüzünden. tamamen bırakınca buruk bir gülümsemeyle bakasım geldi o talihsiz güne.
  • -napıyosun sen orda
    -bugün gök taşı düşecek diyolardı ona bakıyorum.
    küçük kardeşle birlikte anne ve babanın binbir zahmetle bulup buluşturduğu o zaman türkiye'de bulunmayan yabancı sigaralar ıslatılıp parçalanmak ve saksıların dibine gömülmek suretiyle telef edilir.. madur anne hem çiçeklerinden hem de sigaralarından olduğu bir buhran zamanında bağıra çağıra bir yemin eder "uleynnnn siz bir sigara için de bakın neler yapıyorum ben!"
    -anne sana bir şey soracağım
    -sor evladım (kafa okunan gazeteden kaldırılmadan)
    -anne ben sigara içsem n'aparsın?
    -(kafa gazeteden kaldırılır) hahah hadi ordan sen mi sigara içeceksin?! sen, hani şu sigaralarımı saksı diblerine sokuşturan zırvalama lütfen..
    -anne... şey ben... bir yıldır sigara içiyorum...tıssss
    -hö?! iyi bok yiyorsun... işte intikam zamanı geldi nihohahah... bir elinde sigara göreyim de sen o zaman gör anneyi...
    (uzunca bir süre ne zaman elde sigara görülse, yer, mekan, insanların etrafta oluşu hiç önemsenden şakkkk diye suratta tokat patlatılır)
    yıllar geçer artık ailenin büyük çocuğu rahat rahat sigara içmektedir.. ancak küçük kardeş 21 yaşında bir delikanlı olmasına rağmen annenin intikam serüveni (kız arkadaşın yanında bile olsa) hızından hiçbir şey kaybetmez!
  • annemın sigaralarımı almasıyla sonuclanırdı....birde bir sürü nasihat..ksım cıgerlerine yazık
    artık calıyor.....
  • yer: çok yakın bir arkadaşın evi
    durum: çok yakın arkadaşın anneannesi öldükten 14 saat sonra, cenaze arabasını beklenmektedir. evin mutfağında bir yandan ağlaşılmakta bir yandan da sigarasızlık baş döndürmektedir, çok yakın arkadaş dayanamaz, bir tane bana, bir tane kendisine yakar. iki nefes sonra anne mutfak kapısında belirir..

anne: kızım napıyosunuz burda (ve o sahne, eldeki sigara ile göz göze gelirler)
    ben: hiç anne napalım işte..(sigara tutan el uzatılır)
    anne: ee..hani..sen de mi...(çok yakın arkadaşa bakılır) sen, sen de mi..ama siz ikiniz de..
    ben: hayat zor be anne
    anne: evet haklısın, ben içerdeyim toparlanın siz de birazdan gelir araba

çok yakın arkadaş ile göz göze gelinir, annenin yaptığı gibi ölümün sessizliğine saygılı olunur, tek kelime edilmez.
  • doğrusu "sigara içerken anne tarafından basılmak" olan boktan durum.

başlığı açanın olayın şokuyla bu hataya düştüğü tahmin edilmekte.

aksi durumda anne tarafında bulunan dayı, teyze ve bilimum akrabaların toplu basımı söz konusu. halbuki baba tarafı (amca, hala ...) bu tarz baskınlara kalkışmaz, saygılıdır.

*
hesabın var mı? giriş yap