• hiç zor değil. sigara kesinlikle sizi rahatlatmaz, stresinizi azaltmaz, sizi mutlu etmez tam tersine içemeyince rahatsız,stresli ve mutsuz olursunuz. sigara en kötü uyuşturucu bağımlılığıdır. kolay kolay ölmezsiniz fiziksel yıpranma o kadar yavaş olur ki bunu ancak yıllar sonra lise arkadaşlarınızla bir doğa yürüyüşüne gittiğiniz de arkadaşlarınız zorlanmadan yürürken siz nefes nefese kalınca anlarsınız. size kattığı hiçbir şey yok ama sizden aldığı çok şey var. ölmeden önce sigarayı bırakın demiyorum inanın bana sizi kolay öldürmeyecek. isterseniz bırakıp özgür olun inanınki çok kolay.
  • 835.gününde olduğum eylem
  • sekseniki gün önce gerçekleştirdiğim eylem. iki defa paketten aldım geri koydum, ara ara aklıma geliyor izlediğim dizilerde filmlerde içildiğinde en çok; ama çok kararlıyım. seksendört yaşına geldiğimde,sigarayı bıraktığım günün bir hafta öncesinin yıl dönümünde bir tane sigara içmeyi düşünüyorum.
  • benim bu sporla bıraktım evet yıllarca başaramadığım şeyi sporla başardım. şimdi vücut geliştiriyorum. 3 aydır içmiyorum ve 8 kilo aldım. harika bir dugu, giydiğim şeyler artık kendime daha çok yakışıyor. cildim daha parlak ve daha önemlisi daha çok mutlu hissediyorum kendimi.
  • mecburen bıraktım. başka seçeneğim yoktu. bırakırsam ne yapıcam derdim hep, kahve içerken yanında sigara yoksa olmaz ki... yemek sonrası sigara içmedikten sonra ne yapayım öyle yemeği.... yanılmışım. şimdi kahveler daha bir keyifli, yemekler daha bir lezzetli, nefesler daha bir deriiiin ve ferah... oh miss...
  • sigara bırakma yönetiminin yanlış olduğunu düşünüyorum.

sigarayı bırakan biri, bir daha elimi süreyeceğim motivasyonuyla bırakırsa, sonucu iyi olmaz. 3 ay , 6 ay , 2 yıl sigaraya dokunmamak bence komik süreler ki 10 yıl sonra tekrar başlayanı biliyorum. bu biraz da kişiye, karaktere, iradeye, çevresel etmenlere de bağlı tabi.

bir daha elimi sürmeyeceğim motivasyonu yerine, hobi olarak , keyif olarak arada sırada içerim motivasyonuyla bırakmak daha sağlıklı olur. örnek vermek gerekirse, günde üç öğün alkol tüketmiyoruz, tüketen de alkoliktir zaten, özel günlerde, arkadaş toplantılarında, konserlerde, tatillerde zevk alarak tüketiyoruz alkolü.

aynı şey sigara için de geçerli. normal yaşamınızda , örneğin iş saatlerinde, evde oturdugunuz zamanlar veya yatmadan önce sigarayı bırakın.

çayın değil, alkolün ekürisi yapın sigarayı. bir zaruriyet değil, keyif malzemesi olarak görün. bu şekilde de kendinize ödül mekanizması oluşturmuş olursunuz.

gecenin sonunda da pakette kalan dalları da ya tiryaki arkadaşınıza bağışlayın, öyle biri yoksa da çöpe atın gitsin :)
  • bu entry'de bırakma sürecimi, nasıl bıraktığımı, ne düşündüğümü uzun uzun anlattığım başlık.

bu entrym sayesinde bıraktığını söyleyen bir yazar dahi oldu, sağ olsun. ben de başka insanların entrylerini okumuş, gaza gelmiş motive olmuş ve bırakmıştım.
    yani bu başlık yeterince işe yarar bir başlık, ve sululuğa hakikaten tahammül edemiyorum.

mesela buyrun, iki gün sonra silip kaçıcağına dahi emin olduğum mecburmuyum adlı çok komik, çok akıllı, süperzeka, müthiş üst düzey mizahi dilli bu arkadaş gelmiş bu başlığa "aradır o." yazmış.

ya hadi ya? ne akıllısın, ne kolay ya akla ilk geleni yazmak? bi düşün, ne yazıyorum, napıyorum, bu yazdığım formata uygun mu, bilgi veriyor mu, konuyla alakası var mı, varsa nedir, nasıl bir yarar sağlar?

bu soruların cevabı var mı? yok.
    beyimiz kıçından sallıyor öylesine:
    "aradır o."

"inşallah sırf senin inadına bütün herkes bırakır bi' daha ağzına sürmez de öyle g*t gibi kalırsın" diyesi geliyor insanın da, diyemiyor işte.

not: al bak burda, özellikle bu entryde anlattım. saçma sapan bu başlığa gelip insanların motivasyonlarını düşüren, dalga geçen, düşünmeden kıçından entry yazanlara da tek tek mesaj attım, sağ olsun çoğu anlayışlıydı, "haklısınız." deyip farklı şeyler yazdılar veya sildiler.
    akıl bunu gerektirir çünkü.
  • ramazan gelince ulus olarak niyetleniyoz galiba 2 günde azaltım baya inş çarşamba günü denicem.
  • 2010 ağustosta bıraktım. ilkokulda başlayıp günde iki paket içen bir bağımlıydım. çok basit oldu bırakmak. telkine melkine ihtiyaç duymadım. pat diye kestim bir anda. her türlü acıyı çekerek 3 hafta eziyet yaşadım. hepsi bu.
  • 31 yaşındayım, çok şükür bugüne kadar başlamadım bu merete. bunu bırakmak da güzel bir durumdur eminim. iradeli olmak önemli bu konuda. her aklınıza gelişte farklı bir şeye kendinizi yönelterek zamanla uzaklaşabilirsiniz. verilmiştir sanırım örneği ama, sakız çiğnemek bu yollardan biri olabilir.

herkese sigarasız ve sağlıklı günler dilerim.
hesabın var mı? giriş yap