• bundan kurtulmak için, ocak başında hemen isteğe bağlı sigorta'ya başvurdum, hem kalan çalışma günlerimi doldururum hem de bu saçmalıktan kurtulurum diye. (çünkü bana öyle söylendi, isteğe bağlı sigorta yaptıranlar gss yaptırmayacak dendi). 9 aydır zaten isteğe bağlı sigorta primlerimi öderken, bugün verilen ziraatbankası linkinden yaptığım sorgulama sonucunda devlete bir de gss için bin küsür tl borcum olduğunu gördüm. ne doymak bilmez bir devletimiz varmış, bunların hesabı nasıl sorulacak? bunlara kim dur diyecek? ne isterlerse yapıyorlar, vatandaşın ümüğüne çökmüşler emiyorlar da emiyorlar. ben hayatımda vatandaşını bu kadar sömüren başka bir hükümet görmedim. kimsenin de sesi çıkmıyor. bir de durmadan herşeye zam yapıyorlar, bütçe açığıymış, ulan sen 9 aydır milletten ortalama 200 tl toplayıp duruyorsun o da mı yetmedi de zam yapıyorsun bir de? ben de ödemeyeceğim bu parayı. yıllardır bir kez olsun hastaneye gitmemiş biri olarak, bu parayı niçin devlete vereyim, neyin karşılığında?
  • 6 aydır part time çalışan şahsıma 861 tl olarak çıkarılan borç. amcık ağızlılar 3 ay olmuş mezun olalı. ki ben bu 3 aydır it gibi de işe gidiyorum ne sikime bana bunu çıkarabiliyorlar. analarının amından fitil fitil çıkar umarım bunu dayatanların da bunu dayatanları başımıza getirenlerin de. nefret söylemi diyeni daha da fena yapabilirim.

edit: hani part-time çalıştım diye bir şekilde kılıfa uydurmaya kalksalar o da olmuyor. aynı zamanda mezun oldugum ve şuan full-time çalışan arkadaşıma 1000tl borç gösteriyorlar.

nereden tutsan elinde kalıyor bunu. borcum olan 861 tl / 213 tl = 4 ay etmekte. yani ben 4 ay boyunca prim ödemiyorum hesapta. (part-time çalışırken firmamın ödediği sigortalar nerede orospu evlatları?? ) lan 4 ay diyorsun amına koyduğum ben mezun olalı 3 ay oldu daha. o 1 ayı nerenden çıkardın?

vatandaşın çıldırmasını istiyorlar sanırım. kendimi sikeceğim ya sinirden.
  • an itibari ile https://sgk.ziraatbank.com.tr/ den ogrenemedigim borcumdur. sisteme ulasabilen varsa ve benim icin de sorgulama yaparsa cok sevinirim.

edit: ogrendim. bana da 1053 girmis. peki sunu bilen var mi. yuksek lisans ogrencisiyim ben bu borcun durmasi icin illa odemem mi lazim?
  • benzine, biraya, doğalgaza yapılan zamların, diğer abuk subuk yasaların, yapılan sarayların, alınan özel uçakların vs. tepki çekmemesini bir yere kadar anlıyorum da memlekette yaşayanların tamamına yakınını ya direkt olarak şimdi etkileyen ya da ileride etkileyecek şu yasaya ses çıkarılmamasına anlam vermekte zorlanıyorum. bir ülke resmen diktatörlükle yönetilmiyorsa normal şartlarda milletin sokaklarda yürümesi, ortalığın toz duman olması lazım ama kimseden tık yok. basın zaten 3 maymundan farksız da şu yasa çıkarken muhalefet ne yapıyordu onu merak ediyorum? muhalefet olarak sizin bundan daha önemli nasıl bir meseleniz, meşguliyetiniz olabilir? yasa çıkmış olsa bile işi gücü bırakır binersin miting otobüsüne gezersin tüm ülkeyi. memleketin dört bir yanında sırf şunun anti-propagandasını yapsan, milleti bilinçlendirsen yeter. muhalefet ayrı bir tuhaf ama halk da kendinde değil ki. aziz yıldırım için, şeyhleri için, internet için, hayvan hakları, azınlıklar için her biri kendi çapında nedenler için ota boka meydanlara çıkan, copları yiyen, açlık grevlerine giden sendikalar, halk örgütleri, dernekler, sivil toplum örgütleri kimseden tık yok. akıl alır gibi değil yav. mecliste 20 bin lira maaş alıp üstüne yedi ceddinin sağlık harcamalarını devlete kaktıran herifler hiçbir sabit geliri olmayan insanları soyuyor ve memleket hala süt liman sakinliğinde kalabiliyor. zombie olsa bu kadar duyarsız olmaz be. yemin ediyorum kurtlar vadisi, kuzey-güney, muhteşem yüzyıl falan yayından kaldırılsa halk sokaklara dökülür ama şu mevzuda afyon vermişler gibi herkes. ne acayip bir ülke lan bu.
  • tam bir mantıksızlık örneği olan zorunluluk. allah işsiz gençlerin yardımcısı olsun...
  • normalde devletin çalışmayanlara destek olması gerekirken, işsizlerin devlete destek olduğu zorunluluktur. herkes çıkan borca şaşırıyor; şaşırmayınız efenim, çünkü gelir tespiti yaptırana bile en yüksekten kitlemişler. bugün sgk'ya gittiğimde bir işlem yapamıyorlar çünkü zaten isteğe bağlı sigortalıyım. bu ziraat bankası sayfasında çıkan borçla da ilgili yanlış dediler ama bir belge de veremediler. ama 01.01.2012 tarihinden itibaren bu yasa geçerli olduğu için bu tarihten itibaren hangi güne kadar sigortalı değilseniz o parayı öyle ya da böyle alacaklar. af maf hikaye.
  • daha önce yazdığım entryde belirttiğim gibi bana da borç çıkaran sistemin saçma zorunluluğu. şu anda 346 lira borçlu görünüyorum.

(bkz: #30142532)

üstelik bu durumu daha da saçma yapan şey ise şu anda isteğe bağlı sigortalı olarak görünmem, halen üniversitede öğrenci olmam, öğrenci belgemi teslim etmiş olmam ve 25 yaşıma daha 1-2 yıl olması. bir başka arkadaşım da ilginçtir öğrenci belgesi teslim etmesine rağmen sigortasız görünüyor ve tarafına borç da çıkmıyor. hala daha çıkmış borcu ne yapıp sildirebilirim bir bilgim yok. görünen o ki yine oturmamış bir sistem yüzünden mağdur olan binlerce belki de daha fazla insan var.
  • beni haklı çıkaran durumdur. harçlar kaldırıldığında ben size fazla sevinmeyin kaşıkla veren kepçeyle alır demiştim de zaman ötemi şenlendirmiştiniz. buyrun buradan yakın.
  • 2000'li yillarin ikinci on yilini yasadigimiz su gunlerde, vatandasin isteyip istemedigini hesaba katmadan, issiz vatandaslardan harac kesmenin mesrulastirilmis hali olan uyuglama. ben sahsen istiyorum, o ayri. cunku isten yeni ayrildim, 100 kusur lira verdim sadece, saglik sorunum var ve guvencesiz bakilmak arastirmalarima gore cok pahali. ama 5 ay hicbir guvence altinda olmadan, hicbir hizmetten yararlanmamis ve kendisine sorulmamis vatandasa tabiri caizse fatura gonderip 1053 tl borcun var demek tek kelimeyle sacmalik. hicbirsey yapmadan devlete borclu cikmak tam anlamiyla bu oluyor herhalde ve bu da sadece turkiye'de yasaniyor.

bence ideal olani, bu sistemin kisilerin istegine bagli olarak getirilmesiydi. benim gibi gecici bir sure issiz kalmis ve o esnada saglik sorunu cikmis birisinin isine yaradi mesela suanda, denk geldigi icin. ama bin lira, iki bin lira borc kesilip "denk gelmeyen" vatandas ne olacak? bunu tabi ki dusunen yok, burasi turkiye. bana kalirsa bu uygulamayi ve beraberinde cezalarini cikaranlar da "odeyen oder, odemeyenler icin de af cikaririz" mantigiyla hareket etmislerdir. bu ulkeyi azicik taniyorsam kalibimi basarim bu boyle.
  • zaten ülkenin hali ortadayken insanı 26 yaşından gün alınca yurtdışında yaşamaya teşvik eden şey.
hesabın var mı? giriş yap