• sıkı bir silent hill fanı olarak söyleyebilirim ki "olmuş" film. ama nasıl "olmuş" bir sor bakalım, bok gibi "olmuş". ulan sırf oyundaki karakter ve olaylara atıf yapıyor diye bir film beğenilir mi? her bir oyundan bölük pörçük bir şeyler almışsın ama senaryo yapamamışsın ki usta. hikaye anlatımı, oyunculuk, atmosfer yerlerde sürünüyor. ilk filmin yanına bile yaklaşamıyor.

alessa gillespie'nin ölüm sahnesindeki anlamsız basitliği de görüyor ve bu filme "olmuş" falan diyorsanız, elinizdeki tüm silent hill zerzevatını bana gönderin. haketmiyorsunuz olm.
  • "sessiz tepe: kara basma iz olur" şeklinde türkçeye çevirselermiş bari.

"sessiz tepe: intikam" desen ölür müydün he ölür müydün?
  • oyundaki atmosferi büyük ölçüde yansıtmış film. gereksiz jump scare'ler can sıkıcı. 3d'si başarılı. hee oyunları oynamamış adama amaan sıradan bir korku, teenage eğlencesi tadında gelebilir tabi. ama oyunları hakkında azıcık bilginiz varsa ve de zevk almışsanız, aynı atmosferi büyük ölçüde sinemada yaşamak istiyorsanız kesinlikle gidip görülmesi gereken bir film.

--- spoiler ---

anahtarı bulup boss'a geçmeden önce, kısa video anı, karanlık tarafa geçis anı, amusement park, asylum, bunların atmosferleri, heather'ın silahı bulması ve bir monster'ı 3-5 shotla alt etmesi tipik oyun atmosferini yansıtıyor. bu açılardan başarılı.

filmin sonundaki silent hill origins ve downpour göndermeleri çok başarılı. ikisinden de muhteşem devam filmleri çıkar.

ama film çok hızlı ilerliyor, bu yüzden olayların içine iyice girip o ürpermeyi, o soğukluğu tam manasıyla yakalayamıyorsunuz. çok fazla action var, bu birazda silent hill bilmeyen izleyiciye de hitap edelim mantığını gütmesinden kaynaklanıyor.

--- spoiler ---

silent hill'ciler kesin gitsin görsün boşa harcanmamış bir zaman, en azından oyunlar için harcanan zamandan çok daha azı: bu açıdan puanım 8,9 / 10,00

silent hill'i bilmeyenler için herhangi bir korku filminden farklı gelmeyebilir, boşa harcanmış bir zaman da olabilir. ama en azından değişik bir kurguyla karşılacağınızı tahmin ediyorum, 3d'leri gayet iyi, bu açılardan hoşnut kalabilirsiniz. sizin için de puanım 7,0 / 10,00

edit: homecoming - downpour karışmış, düzelttiği için roscoe brother'a teşekkürler :)
  • güzel film olmuş. silent hill atmosferi hakkında bilgi sahibiyim; ama öyle tüm seriyi oynamış biri değilim. atmosfer konusunda çok iyi işler çıkarılmış filmde tebrik ettim. silent hill'e gitmeden filmi bitirebilirlerdi bence. özgün bir uyarlama olurdu ne güzel.

--- spoiler ---

filmin en iyi sahmesi heather ve alessa'nın atlı karıncadaki hesaplaşma sahnesidir. oyunda öyle midir bilmiyorum; ama yönetmen imgesel anlatımın dibine vurmuş sanki. alessa ve heather'in değil sevgi ve nefretin hesaplaşması olmuş resmen sahne. karşısındakini alt etmek için onun boğazına saldıran bir nefret ve onu alt edebilecek bir sevgi dolu sarılma gördüm ben sahnede. inşallah bir tek ben görmemişimdir.
    --- spoiler ---
  • 3d olması sebebiyle beni farklı bir açıdan ürküten film. allah vere de filmin içini boşaltıp "efekt yaptık o kadar, a vallahi göstermeden bırakmam" diyip aksiyonu gözümüze gözümüze sokmasalar. tabii her halükarda gidilip izlenecek. başka konularda yiğit yiğit en objektif halimle atıp tutmama rağmen ağzımın sularını akıtarak karşısında eridiğim birkaç seriden biridir silent hill. önüme ne çıkarıp koysalar "abüüğ cebimde bu gadar para var, yeter mi abüüğ?" moduna giriyorum.
  • imdb sean bean'in karakteri için harry mason/christopher da silva demiş.
    harry mason'ın heather'in olduğu sh3'teki akıbeti malum.

yoksa? gene mi sean bean? bu mudur senin kaderin?
  • "ne muhteşem bir zombi hemşireler sahnesi!!!" diyerek hıncalvari bir açılış yapmak istiyorum. ilk film dahil, en sevdiğim sahne bu oldu. olağanüstü bir koreografi ve makyaj ile çekilmiş. sırf bu 5 dakikalık sahne için bile gidilir. hala etkisindeyim.

silent hill hayranı olarak 10/10 verdim ama hayranı olmasaydım 6/10 verirdim. filmi silent hill hayranlarının daha çok beğendiği kesin. imdb de puanının aniden düşme nedeni bu. salonları önce silent hill fanları doldurmuş.

film, oyuna genel hatlarıyla bağlı kalmış. bilindiği üzere film, 3.oyunu baz alıyor. karakterler ve olay gelişimi oyun ile epey benzerlik gösteriyor. üstüne üstlük son derece başarılı görsel efekt, makyaj ve yaratık tasarımları mevcut. sıradan sinema izleyicisi sahneleri izleyip geçiyor ama hayranları filmdeki pek çok göndermeleri beğeniyle yakalıyor. ayrıca, oyunun hikayesine yabancı olanlar için filmde bol bol açıklama yapılmış.

--- spoiler ---

- hemşireler sahnesi diyorum yine..comicon'da bu sahne gösterilmişti ama o kadar etkilenmemiştim. ancak sinemada bambaşkaymış.
    - heather'ın beyaz yelekli kırmızı tişörtü yeter de artar.
    -claudia ve dahlia karakterleri çok çabuk harcanmış.
    - ilk filmden kısa olmamalıydı. karanlık koridorlarda daha çok gezmeliydik.
    - hep aynı müzikler çalıyor..letter from lost days gibi daha nice parçaları duymak vardı, olmadı.
    - manken örümcek olayı için emin değilim. oyunda böyle bir şey yok. fikir ve sahne vasat geldi bana.
    - hastane haritasını görünce bir hoş oldum.
    -neticede, ilk film kadar beğendim. 6 yıl beklediğime değmiş. ama gelen eleştirilere ve hasılata göre tekrar çekileceğinden emin değilim.
    --- spoiler ---
  • çok acıdır ki yapımcıların kurbanı olmuş uyarlamadır. yönetmen gerçek bir silent hill fanatiği, senaryoyu da buna uygun olarak yazmak istemiş lakin prodüktör olan ikili romantizm koyalım, karakterlerin arka planını anlatmaya gerek yok, süreyi kısa tutalım, gibi bir sürü abuk istekle filmi piç etmişlerdir. blu-ray baskılarının bir kısmında yönetmen besset'ın yorumlarının kaldırılmasının bir sebebi de budur.

yine bu pislik ikili yüzünden filmden çıkartılmış olan ve ilk filme göndermeler yapan kesilmiş sahneleri şuradan izleyebilirsiniz:

deleted & extended scenes
  • silent hill hayranları için tamamiyle olmuş bir film. müthiş bir şekilde toplanmış ve bağlanmıştı herşey. oyundaki hafif karıncalı görüntü bile vardı yer yer. normal sahnelerin arka planında bile silent hill tarzı müzikler çok yerinde olmuş. bir puan vermek zorunda kalsam 9/10 veririm hiç düşünmeden. bir puan nereden kırdın derseniz "sessiz olması ve saklanması gereken yerde bam diye kapı çarpan insan görünce sinirleniyorum. o kadar.

korku filmi seviyor ve silent hill'e biraz aşinaysanız bayıla bayıla izleyeceğiniz bir film olmuş.

--- spoiler ---

hele filmin sonunda heather'ın babası harry, anneni bulmam lazım, bu benim görevim deyip sisin içinde kaybolunca, işte abi silent hill mantığı bu, herif kendi silent hill'ine giriyor dedim ve çok beğendim. ayrıca gençlerin travis grady'nin kullandığı tıra binmeleri ve sonra yanlarından hapishane mahkumlarını götüren konvoyun geçmesi de baya baya mutlu etti, birçok oyununa göndermelerle doluydu yani. gülümseyerek çıktım filmden.
    --- spoiler ---

o kapıları çarpma artık. bir sus kadın.
  • bünyesine carrie-anne moss (claudia wolf) ve malcolm mcdowell (leonard wolf) gibi iki büyük ismi katmış film. claudia wolf'un filmde olması büyük bir sevinç nedeniyken, bir de mcdowell gibi bir über ismi barındırması ile en azından oyunculuk açısından bizi üzmeyecek gibi gözüküyor silent hill revelation 3d!
hesabın var mı? giriş yap