• birinci maddeden sonra kapattım. muadil yiyecekler falan demeye başladı çünkü. öyle bi' şey yok. kuzu pirzolanın muadili falan olamaz.

itiraz etmeye de korkuyorum çünkü bu veganlar üst düzey faşistler amk.

tanım; vegan faşizminin yeni zırvalarından birisi.
  • “eşdeğer onlarca ürün varken” sözünü inatla kullanan ve her kullandığında hangi ürünler lan bunlar diye merak ettiğim videodur.
    eşdeğer onlarca ürün yok.
  • 13. marjinal bir hatuna aşık olmak
  • beberuhinin birisinin çıkıp bana çimen suyu içip tofu köftesi ile keyiflenmem için sebep saydığı video.
  • 12. kafanıza inşaattan kalas düşmesi.
  • veganlara saygı duyuyorum, isteyen istediğini yer sonuçta. ama bu başlığı açan yazar gibi birkaç yazar var sözlükte, bunların yazdıklarının %90'ı veganlıkla ilgili. bu yazarları gördükten sonra veganlığın da din gibi bir kavram haline dönüştüğünü anlamaya başladım.

dinlerde olduğu gibi, bazı insanlar misyonerlik görevi üstlenerek bunu yaymak için özellikle çalışıyor. hadi sadece bununla ilgili yazmalarını bir kenara bırakalım ama karşıt görüşlere verdikleri tepkiler koyu dindar (dindarlara hakaret olsun diye değil, doğru dürüst bir argümanı olmadığı halde hakaret etmek gibi aşırı tepkiler veren inananlar) insanların dine aykırı görüşlere verdikleri tepkilerle aynı.

bu yazarları biraz araştırınca insanın bunlar gibi bir topluluğa katılma isteği ortadan kalkıyor, aynı ışid ya da bazı hocaların fetvalarını dinleyince oluşan tiksinti gibi.
  • bu yaşamı seçmelerine bir şey demiyorum ama seçmeyenlere abuk sabuk dokundurmalar, faşistçe yaklaşımlar olunca sinirlerim tepeme fırlıyor.

bu arada eşdeğer 10larca ürün şu: soyasoslu fasulye, soya sütü, soya köftesi, soya salatası... *

vejeteryanlarda yumurta-sütü, veganlarda soya hariç? dediğinizde öylece kalıyorlar. en güzeli de makro kültürlerinin sıfır olması. videoda aynı proteinleri baklagillerden ve kuruyemişlerden de alabilrsiniz diyor fakat altadığı konu şu ki tavukta sadece protein vardır. 100 gr tavuk-et ile 20-25 gr protein almış olursunuz. örneğin tavuk ve ette karbonhidrat oranı sıfırdır, evet sıfır! ette yağ oranı daha yüksektir fakat yararlı esansiyel yağlardır. etin saatlerce tok tutabildiği de başka bir ayrıntı. eksik olan ve bitkilerde bulunmayan aminoasitlerden ve b12'den hiç bahsetmiyorum. sonuç olarak insan hayvan esaslı bir organizmadır, bitki değiliz.

şimdi acı gerçeklere geçelim, protein açısından müthiş zengin olan baklagillerde örneğin taze baklanın 100 gr'nın sadece 3,5-4 gr'ı proteindir. 4,5 gr'ı karbo'dur, 1 gr civarı da yağ bulunur. fasulye grubunda protein 7-8gr çıkar fakat karbonhidrat oranı 5 katına çıkar. 25 gr olur. buna protein besini değil, karbonhidrat besini denir. et kadar yüksek protein almak için 100 gr değil 500 gr yemen gerekir. bu durumda aldığınız karbo miktarını hesaplamayı size bıraktım.

burada çok önemli bir noktaya değinmek istiyorum. bu tip beslenen veganlar genellikle düzgün fizikli oluyorlar fakat bunu başarmalarını sağlayan şey makrolarına ekstrem dikkat ediyor olmaları ve bilinçli olmaları. bunu halkın geneline yayacak olursan ortaya çıkacak tablo obez nesillerdir. bu kesin. çünkü bilinçli uygulanamaması durumda ciddi karbonhidrat alımına ve kalori fazlasına sebep olur. bu tip beslenme yapılabilir fakat zor tipte bir beslenme şeklidir ve dikkat edilmesi gerekir. hep promosyonları yapılıyor fakat ufak bir araştırmayla bile sonuçlarının nasıl kötüye gidebileceğine ulaşabilirsiniz.

kısacası muadil zırvasını bir kenara atıp insanlık adına bakalım. (bazıları kanser argümanını da ortaya koyuyor, o daha da zırva.) mesele iyi beslenmek, insanlık tarihi, sosyal gelişim ise et de tüketilmelidir. bunu 2. plana atıp amaç hayvan hakları için ihtiyacın olanı tüketmemek senin tercihin olur. garip bir dinin üyesi gibi olursun. buna saygı duyarım ama dayatmaya çalışırsan düşmanım olursun. unutulmamalıdır ki toplumlar, bireylerin kişisel çalışmaları ile gelişir. aksini yapman toplumları etkiler. senin ataların hayvan avlamak için çeşitli tuzaklar kurmayı öğrenemesydi, şu an zekan bu seviyede olamayacaktı.
  • (bkz: veganların dinciler ile ortak özellikleri)
    iki gurup da sürekli bir tebliğ derdinde. sürekli kendi doğrusunu dayatacak...
  • 11 maddenin 11'ine de katılıyorum. ama vegan olamıyorum. elimde değil.

sizler tabiatınıza karşı gelebiliyorsunuz ki size gıpta ediyorum, hayranlık duyuyorum. ama ben, tanımlamaya bağlı olarak, hala hayvanım yahut katıksız bir insanım. adına ne denirse densin, herşeyin birbirini yediği bu gezegende yaşamaya çalışan bir canlıyım. hayatta kalma güdülerimi de kontrol edemiyorum.

t: saygı duymaktan fazlasını yapamadığım sebepler.
hesabın var mı? giriş yap