• yiyin de insan gibi yiyin, cips poşetini sürekli hışırdatan, kolasının dibini hüpleten tipler varsa etrafta filmden kopuyorum, uyuz oluyorum, yoksa bir şey yiyip içmeye karşı değilim, isteyen istediğini yesin içsin
  • mesele sinemada bir şey yiyip içmek değildir; mesele, hayatında ilk defa bir şey yiyip içiyormuş gibi mısır ve kola tüketmektir. ben mesela gittiğim bir filmde eğer ki mısır ve kola almışsam, filmin en sessiz yerinde gerilim yüksekken, ağzıma mısır götürüyorsam o an ağzıma atmam mesele, ya da o an elimi mısır kutusuna daldırmam, veya ağzıma mısır atmışsam 1-2 dk çiğnemem onu. kolayı karton bardakta almışsam ve dibine doğru gelmişse, "hööüüürrttttttt" diye çekmem, ufak ufak çekerim, baktım o ses geliyor gibi, diretmem. ya kapağını açar hızlıca dikerim kimseyi rahatsız etmeden, ya da bitmişse bitmiştir işte.

ben buna dikkat ettiğim için galiba, hiçbir sinema filminde de bugüne kadar buna rastlamadım. rastladıysam da adam abartılı yiyip içmiyordu. yani kimse dün mağarada doğup bugün sinemaya gelmiyordur herhâlde?
  • bunu savunan var mı gerçekten ya? ulan sanat veya değil, bir sen mi para verip girdin o salona? yemeyeceksin kardeşim, kimseyi hapur hupur gırtlak sesinle rahatsız etmeye hakkın yok, bu kadar basit. git evinde ye mısırını.

başlıkta da yazdığı gibi, hanzoluktur. kendini bilmezliktir.
  • filmi nasıl bir kitleyle izlediğinize bağlıdır. ankara için konuşuyorum; gidip ankamall’da haftasonu müslüm izlerseniz haşır haşır cips yiyenlerin yanında bol bol fotoğraf atanı da cep telefonuyla oynayanı da görürsünüz. bir sanat filmine girerseniz örneğin next level veya panora’da, cips, mısır yiyen çok fazla görmezsiniz, varsa bile film başlamadan insanlar rahatsız olmasın diye cips paketini, mısırını, kolasını önceden hazırlamış; usul usul etrafı rahatsız etmeden atıştıran insanlar görürsünüz. velhasıl sinemaya gittiğiniz muhite ve girdiğiniz filme göre değişecek olan durumdur bu hanzoluk olarak nitelediğiniz şey.
  • basligi acan arkadas cok naifmis valla. cok kibarca tanimlamis olayi. herkesin kendisine gore bir gorusu var genelleme yapmak dogru degil amenna ama arkadas bazilari gercekten o ses cikarmaya musait popcorn kese kagidina oyle bir daldiriyor ki elini, bir de icinde ne ariyorsa artik hasur husur sesler, insanin sinirini alt ust ediyor. gorgu kurali olmayabilir ama her seyi de onceden yazilmis kurallardan beklememek lazim. neden yeni bir kural olarak kabul etmeyelim ki. bir de bunu hos goren arkadaslara bunun sinirinin olmadigini hatirlatmak isterim. yani, siz uygun buluyor ve hatta hic rahatsiz olmuyor olabilirsiniz ama gun gelir yaniniza bu isin bokunu cikaran bir tip oturabilir. su kese kagidininda dakikalarca canhiras bir sekilde popcorn arayan biri. yani bunun gercekten siniri yok. bir de hep birlikte daldiriyorlar grup halinde inanilmaz ses cikiyor. hele izlediginiz film gerilim filmiyse genelde cok sessiz sahneler oluyor. bizim sorunumuz tabii ki sizi ilgilendirmez ama sirf bu yuzden sinemaya gitmeyen bir kesimin de oldugunu da bilin lutfen. hem de sinema manyagi olan bir kesim.
    edit: imla
  • yıllar önce etiler mayadrom alışveriş merkezi içindeki sinema salonunda bira satılırdı. en keyifli sinema salonuydu, sessiz sakin bir yerdi. biramızı cipsimizi alır, güzel güzel hanzoluk yapardık.
  • film boyu haşır huşur cips yiyorsa net hanzodur.
    siktir git evinde ye.
  • büyük marketlerdeki express kasa gibi böyle bir seans ayrılabilir aslında. hatta sadece sevişmek için gelenlere de bir seans ayrılabilir. bana da bir seans ayrılabilir esasında.
  • yemeyi içmeyi bilemem ama yediğini içtiğini salonda bırakma hanzoluğu diye bir şey var.
  • allah belasını versin bu insanın, bu konuda aşırı doluyum sözlük. zira artık sinemaya gitmemeye yemin edecek kıvama geldim, imax'e para kıyıp gidiyorsun filmin en heyecanlı anında, yanındaki hayvan her tarafı patates cipsi, mısır cipsi kokutuyor. bir de çıkarttığı sesler bonus. zıkkım ye dedirtiyor insana. zıkkımın kökünü ye hatta.
    git evinde film eşliğinde lahmacun ye, acılı kebab ye, mısır ye ne zıkkım yersen ye banane, bak o senin özel alanın kimse karışamaz. ama sinema toplu halde film izlediğin alan, o iğrenç kokuları ve sesleri yayma mümkünse.
    sanki yememiş içmemiş sinemaya mısır yemeye, kola içmeye gelmiş hanzo.
    bunu savunan insanlar film izlerken yanında soğanlı lahmacun yicem, madem özgürlük noktası, madem sinema sanatsal aktivite değil film izlerken mısır yeme özgürlüğü var diyosan lahmacun yeme özgürlüğü de var.
hesabın var mı? giriş yap