• bünyenin kendini sebepsiz yere müebbet olarak melankolik bir hapishaneye sokmasıdır. hiç kurumayacağı düşünülen ıslaklıktır.
  • oldukça mantıksız fakat bir o kadar anlamlı şeyler yapmaktır: okulu dondurup erasmusa, hoşlandığı kızın yanına gitmektir
  • "sırılsıklam aşık olma ve kendini öldürme gibi iki karşıt durumda ben*, ... nesneye yenilir." sigmund freud

sırılsıklam aşık olma aslında ölmeden önce ölmeyi* deneyimleme şanslarından biridir, bir olanaktır.
    kendini öldürme ise öyle tanımlanamaz sanırım. ölmeden önce ölmekten umudunu kesme ve ölerek ölme belki. birçok başka açıdan karşılaştırılabilirler. verimli bir ikili.

(bkz: aşk/@ibisile)
    (bkz: sırılsıklam aşık), sırılsıklam/@ibisile
  • hayatta ölmeden mutlaka yapılması gereken şey.
  • sonu boklu bir yere çıkıyor denedim.
  • aşık olduğumuz zaman beynimizin ödül merkezi olan (bkz: nucleus accumbens)'te fazla miktarda oksitosin ve vazopressin salgısı görülüyor.

ayrıca romantik ilişkilerimizin ilk zamanları o en cıvıl cıvıl olduğumuz vakitte her iki cinsiyette de kandaki kortizol hormonunda artış görülüyor. ayrıca kadınlarda da serum testosteron seviyesi yüksek seyrediyor bu da kişinin obsesif bir şekilde sevdiceğine kilitlenmesine yol açıyor.

bir kaç yıl içerisinde bu kortizol ve testosteron seviyesi azalıyor. bu da, “gözü birbirinden başkasını görmeyen” romantik aşk durumunun, çocuk yetiştirmek için uygun bir durum olmayışı ile açıklanıyor; düzgün bir şekilde çocuk yetiştirebilmek için, çiftlerin birbirine kilitlenmişlik durumunun bitmesi gerekiyor.
  • yaz aski ise sorun yoktur ama kis ise zaturre sebebidir.
  • aşık olunan zamanda sempatik otonom sistem nedeniyle terlemek. bu kadar basit abartmayalım.
  • neden sırılsıklam dendiğini (bkz: swh) anlamadığım deyim
  • bana göre safi leylalık geliyor bu durum. ilk görüşte aşık olmaya falan da inanmıyor değilim ama bir insan ağzına sıçtığı takdirde nasıl hala sevmeye devam edersin, hem de kırmasının nedeni geçerli bir durum değil yani, canı istediği için gelip sıçıyor ağzına bunu sadece egosunu tatmin etmek için yapıyor.

şu durumda olan insanlara çok mantık çerçevesi içinde bakamıyorum, hiçbir insan seviye olarak bu kadar düşmemeli.
hesabın var mı? giriş yap