• edit: bunlara da bakın (bkz: eşinin evinde şiddet gören teyzenin ses kaydı)
    (bkz: lübnan'ın suriyeli sığınmacıları geri göndermesi/#163447633)

istanbul'u ziyaret eden bir turistin, adım başı sigara dumanına maruz kaldıktan sonra kurduğu isyan cümlesi:

görsel

" bir turist olarak istanbul'daki sigara içme alışkanlığı karşısında şoke oldum. yahu herkes sigara içiyor, inanamıyorum. kapalı veya açık alanlarda, birkaç dakikada bir adamın teki sigara yakıyor. babalar ve anneler bile çocuklarının yanında sigara içiyor. başınızı sağa sola çeviriyorsunuz ve o da ne? yine bu zıkkımı içen bir adamı görüyorsunuz.

sizin neyiniz var? avustralya'da sigaraya yüksek vergi uygulanıyor ve elektronik sigara ürünlerinin satışı yasa dışı hale geldi. türk sağlık bakanlığı türk halkını korumak için bir şey yapmıyor mu? "

bir başkası: "türkiye'yi seviyorum ama ne zaman ziyaret etsem, ben ve çocuklarım sigara dumanına maruz kalmadan yemek yiyemiyoruz. bu yüzden sabah erkenden restaurantlara gidip çıkıyorum. bütün avrupa'yı, amerika'yı, rusya'yı, iran'ı, azerbaycan'ı gezdim. istanbul ve ankara kadar halkın rahatlıkla sigara içip, diğer insanlara rahatsızlık verdiği başka bir yer görmedim."

görsel

bir başkası: "bu ulkede nefret ettiğim tek şey bu sigara dumanı. ne zaman ülkenizi ziyaret etsem buna maruz kalıyorum" demiş.

görsel

bir başkası: " bu koduğumun zehiri yüzünden ne yolda yürüyebiliyoruz, ne restaurantta yemek yiyebiliyoruz. sözde kapalı alanlarda yasak bu zıkkım ama hükümet buna göz yumuyor."

görsel

ve bunlar: " bir gün istanbul'da bir restauranta gitmiştik. görevliler gece 1 gibi bizi çıkarıp dükkanı kapatmadan önce ışıkları yaktıklarında, bütün restaurantım dumanla kaplı olduğunu gorunce gözlerime inanamamıştım. hayatımda böyle bir şeye şahit olmamıştım."

" istanbul'da yaşlı bir teyzenin sigara içtiğini gorunce gözlerime inanamadım. "

görsel

daha önce başka turistler de açık alanda sigara içilmesinden şikayet etmişti:

(bkz: sigara dumanı yüzünden ülkeye gelmeyen turist)
  • hemen damlamış, sen de türkiye'de yaşa sen de içersinciler. ülkenin sorunlu halini kendi özbeöz geri zekalılığınıza kalkan yapmayı bırakın artık be olm.

tanım: sonuna kadar haklı bir tespit.
  • hemen başlarlar arabeske sanki dünyada tek zorluk yaşayan kendileriymiş gibi kimse demiyor ki eğitimsiz ortadoğuluyuz ondan fosur fosur sigara içiyoruz diye
  • senin de ananı öpseler sen de içersin diyorsunuz da anamızı öpme yöntemlerinden biri de bu. çocukken başlamış biri olarak ben bıraktım zor değil bırakabilirsiniz.
  • sigara içmek bağımlılıktır anlıyorum ama bu pisliği illeti savunmak bunu içmek için bahane üretmek aptallıktır çok net söylüyorum içip bunu savunan aptaldır bu babam bile olsa böyledir hele hele bu içtiğin boku tanimadigi 3. şahıslara maruz bırakmak ise katıksız bir oç gocunmayin lütfen ...
  • gel altı ay yaşa türkiyede sende sigaraya başlarsın minvalinde konuşan avelleri görüyorum da ne alaka amk. ben kendimi bildim bileli bu ülkede yaşıyorum, o kadar askere gittim, erkek lisesinde okudum, işsizlik gördüm, kriz gördüm daha bir kere bile sigara içmedim de başlamadım da. kendi sağlığınızı çöp ediyorsunuz sonra kendinize saçma sapan bahaneler bularak haklı çıkmaya çalışıyorsunuz. akp iktidarının vatandaşları bunlar işte, üzüm üzüme baka baka.
  • haklı söylem. birçok kültürde türk gibi sigara içmek diye atasözü mevcut. ama ben bile bıraktıysam hepiniz bırakırsınız.

çok içmeyin olm şu boku. görsel
  • acayip içiliyor acayip. 5 yıl oldu sigarayı bırakalı. bırakmadan önce 10 yıl içtim en son 2 paketten 3-4 dal kalıyordu ertesi güne.

(bkz: sigarayı bırakmak/@goccu)

dünyanın neresinden gelirse gelsin insan şaşırır. sokaklar, üstümüz, başımız, taksiler, otobüsler tütün kokuyor.

sanki kocaman bir dal sigara var ve bütün istanbul o sigarayı ciğerlerine çekiyor. alın size karikatür örneği. çizin bunu.
  • cinsel gücü azaltan bir şeyi havalı bularak içmek gerizekalılığın nirvanası olsa gerek.
  • gelişmiş ülkeler sigarayı terk ediyor. temel sebebi aptalca olması, hem para hem sağlık kaybediyorsunuz. bağımlılığın yararı sadece sigara firmalarına, bunun farkındalar. bugün sigara firmaları aksini iddia edemeyecekleri için de zaten benzer söylemlerle kampanya yürütüyor. yatırımlarını farklı alanlara kaydırıyorlar (bkz: marijuana'nın legalleşmesi). bu sebeple gelişmiş ülkelerden gelen insanların bundan rahatsız olması çok normal.

anormal olan şey, her şeye fikir yetiştirmeye çalışan halkımız. neden çok sigara içilmesinden şikayetçi olan birine karşı savunma argümanı geliştiriyorsunuz ki tam olarak? bir şey kötüyse ve aptalcaysa öyledir. bunu söylemesi de garip değil. biz gelişmekte olan bir ülkeyiz (öyleydik en son) ve gelişmemişliğimizin bir göstergesi de sigara kullanımının yüksek olması.

marijuana da zararlıdır. ileride onu da tekrar yasaklayacaklar. tütün işleyen firmalar sürdürülebilirliğin olmadığını biliyorlar. elektronik sigarayı da tutturamayacaklar çünkü hızla sigaradan daha zararlı olduğu ispatlandı.

özetle bu tip bağımlılıkların, hatta neredeyse tüm bağımlılıkların tutar tarafı yok. zararlı. bundan vazgeçemiyor olabilirsiniz. yine de lütfen diğer insanları ikna etmeye çalışan saçmasapan argümanlar sunmayın. kimsenin aklını karıştırmayın.
hesabın var mı? giriş yap