• basit bir 3d modelleme programı.3d max'e, viz'e, allplan'e, maya'ya kasamam diyenlerin yanında, renderin kralını yaparım diyenlerin karşısında.en göze çarpan özellikleri; hemen öğrenilebilmesi, bazı şeyleri çok kolaylaştırıp bazı şeyleri çok zorlaştırması.
    (bkz: bazı şeyler)
  • artılar: mimari tasarım aşamasında kütle çözümlemelerine imkan vermesi, 3 boyutlu şablonları (tefriş, ağaçlar, arabalar, vs...), malzeme seçenekleri, ayarlanabilir gölgeler, autocad le dönüşümlü çalışabilmesi, plan-görünüş e kolayca ulaşabilme (butonlar), gerçek perspektif, yüksek kullanılabilirlik seviyesi.
  • eksiler: ayrıntılı çizimlerde bilgisayarda aşırı yavaşlama, kesit almada problemler, düşük çizgi kalitesi, düşük raster image kalitesi, geliştirilmemiş fonksiyonlar, eğrisel mekanlarda problemler, sabit çizgi rengi...

genel değerlendirme: özellikle mimarlık öğrencileri için oldukça faydalı ve ara jüriler için basit ama etkili anlatım ekipmanı.

puan (gurme miyim neyim): 72/100
    (neden 70-75 değil de 72)
  • user's update:
    değerlendirme puanı: 81/100 (evet hala gıcığım)
    zira avi formatında animasyonlara ve eskiz tarzı sunumlara imkan verdiği keşfedilmiştir.
  • version 4'u cikmistir, gayet basarilidir. real time golge efekti yapilan, oldukcada kolay kullanilan eglendiresi 3d modelleme programi
  • 3ds maxe nazaran çok daha iç açıcı bir programdır, kolay öğrenilebildiği için de insanı bunalıma sokmaz. kanımca push/pull çok zevkli bir butondur.
  • mukemmel bir hizli tasarim/modelleme programidir. serbest el cizim efekti vererek harikulade sicak perspektifler alirsiniz, musterilerin yuzu gozu acilir bunlara baktikca. iki dakkada beraber uzerinde degisiklik yapar projeyi aninda kaparsiniz. kesinlikle bir cad programi degildir. adindan da anlasilacagi uzere skec cizme programidir. cizimlerde olcu de gosterebilirsiniz, o ayri. options'larinda duran open gl seceneginde "use 3d acceleration" secilmez ise caninizi cikartir o golgeler. her tasarimcinin elinde bir tane bulunmalidir. kanimca en cok "bu koltugun yeri boyle guzel olmadi nihoş, şunu şöyle çevirsene bir de öyle göreyim" baskisi altinda beli bukulenlerin isine yarayacaktir. bu baglamda butun kocalarin/buyuk erkek evlatlarin ogrenmesi gereken bir program da diyebiliriz buna. anneler gunu hediyesi olarak salonun on degisik tasnifte perspektifini verdiginizde annenizin / karinizin yuzunde olusacak olan gulumseme bu programa odediginiz 800 dolari karsilar da karsilar aman. ben yatak odasi tasnifledim, oradan biliyorum.
  • arcgis ile uyumlu çalışıp gis uygulamalarında hızır vazifesi gören, öğrenmesi kolay, çalışması eğlenceli program.
  • (bkz: sketch up)
  • scripting dili olarak ruby'i kullanır.
hesabın var mı? giriş yap