• türkiye'de nedeni şu olabilir: (bkz: cinsel içerikli bir küfür olarak smaç)

şu başlığı bir fb - gs maçının son saniyesinde takımı öndeyken smaç basan fb'li bir oyuncu* acayip tepkiler alınca açmıştım.

öyleyse usulca turnike bırakan insan terbiyeli insandır. sizin ananızın bacınızın önünde smaç bassalar hoşunuza gider mi?!?!

al ilgili maçı da buldum: (bkz: 11 haziran 2011 galatasaray fenerbahçe basket maçı)
  • hayır hayır asıl hepsi şu adamın yüzündendir.

karizma yapacam derken yüzyıllık rezilliğe yol açmak istemeyenlerin tercihide diyebiliriz.
  • o kişi benim için ufuk sarıca'ydı. şu anda tbl'yi tam takip edemediğim için güncel basketçiler ile ilgili yorum yapamıyorum ama bu işin piri ufuk sarıca'dır. 1.94 boy, kütük gibi kaslı bacaklar, depar yeteneği (kendisine hızlı hücum şansı yaratırdı) ama gel gör ki smaç basmazdı. belki basamazdı diyeceğim ama o boyla nasıl olur inanması zor...hatta denildiği gibi içine bırakmaz, panyalı atardı; bu şekilde kaçırdığı turnikeler bilirim. az sövmemiştim kendisine, çünkü kendisi idolümdü iyi mi...sanki ben smaç basamıyormuşum gibi gelirdi bana.

ama enteresan biçimde aynı ekolden harun ve ibrahim de smaç konusunda çok mütevaziydi, ikisinin smaç basmışlıklarını gördüm, ama hızlı hücumlarda genelde turnikeyi tercih ederlerdi; anlamazdım.

gel gör ki daha acısı bu adamların kalitesinin üstünde sg yetişti mi diye bi düşünecek olsak, bulmakta zorlanırız...
  • (bkz: orhun ene)
    (bkz: petar naumoski)
  • (bkz: luka zoriç)
  • benim lan bu
    boy 1.94 ve potaya basamıyorum bile

lisede çok meraklıydım, haliyle takıma girdim filan
    tv'lerde acayip basketbol maçları seyrederdim, kobe sevgisi, efendime söyliim larry bird sevgisi, lakers-celtics seriler filan çok güzeldi. jordan'ın faul çizgisinden zıplayıp potaya smaç bastığı dönemler..

acayip basketbolcu olacam derdim, bugün meşhur bir işadamının dediği gibi milletin değil ama paranın amına koyacam derdim.
    çoğu zaman okul çıkışı herkes eve dağılır ben elimde basketbol topu okulun bahçesine koşardım, saatlerce çalışmışlığım vardır
    o zamanlar nba maçları özet bile olsa şifresiz verilirdi, murat murathanoğlu gençti, yeni tanımıştık, amerikan aksanıyla sunardı maçları, şimdiki gibi gözlük takmıyordu
    acayip hevesliydim hepsini izler hiçbir programı kaçırmazdım..

... taa ki bir programda tıfıl, yolda görsen enseye tokat yapacağın mini minnacık bir adamın potaya smaç bastığını görene kadar.
    tryone box demişti murathan abi, sonradan öğrendim tryone bogues olduğunu
    adamın boyu 165miş.
    potaya bir gelişi var ki sanırsın adam 2metre, öyle haşmetli koşuyor, o şort adeta dansediyor.
    koşarak geldi, zıpladı, önündeki bir tane devin resmen üzerinde geçti adam,
    ve potaya şaak diye bir smaç koydu ki...
    salon yıkıldı. ben de evde yıkıldım

ya ben yıllardır basamıyorum potaya, boyum 194, adam benden 30 santim kısa, bastı ya lan.

birkaç ay sonra bi film çıktı piyasaya, aha tam beni anlatıyor: white men cant jump

filmi izleyenler bilir, bir sahnesinde takım kuruyorlar
    herkes birer birer seçiyor, ben şunu aldım, sen bunu aldın falan filan derken
    sonuncu kişi kaldı, o seçilecek
    sahanın kenarında da iki kişi kaldı, bir tanesi zenci, tıfıl hatta basketbol topunu belki ilk kez görmüşçesine bakıyor, belki nerd. ayakkabısı spor bile değil.
    diğer ise hevesli, hopluyor zıplıyor, uzun boylu, şortlu, elindeki topu bir elinden diğerine atıyor, beni al beni al diye çırpınıyor, ama beyaz.

adam zenciyi seçti ya la...

sikerim böyle adaleti dedim, bıraktım basketbolu,
    bankacı oldum çıktım,
    şimdi izliyorum tv'den, onlar zıplıyor...
    ben oturuyorum amk.
    şu koltuğun yayı da arada batmasa iyidi.
  • smaç ve turnikenin, günlük hayatta herkes tarafından yapılabilen sıradan bir aktivite olduğu sanrısını yaratan insandır.

şöyle olsa daha iyi olur sanki;

(bkz: smaç basabilecekken turnikeye giren basketbolcu)
  • michael jordan olabilir.

izleyelim

kıssadan hisse:turnike deyip es geçmeyin.bazen smaçtan daha estetik olabilir.
  • 20-25 yaşları arasında 178 cm boyumla smaç vurabiliyordum. basketbol oynadığımız yerlerden biri olan ankara ted koleji arkasındaki potaları çok sarsmışımdır. ancak 25 yaşından sonra gerek üni. takımında , gerek hafta sonu keyfi maçlarında boş kaldığımda sadece turnike atmayı tercih ettim. smaç basacağım diye bütün enerjimi harcamaktansa topu nazikçe potaya bırakmak daha mantıklı geliyordu. tabiki 180 cm 'lik doğu balbay'ın dirseğini potaya soktuğunu görünce mantık falan kalmadı vurabiliyorsan en alasından yapıştıracaksın...
hesabın var mı? giriş yap