• mutfagin bir kosesinde onemsiz bir sekilde duran bu sebzenin eksikligindeki yemegin yavanligidir.
  • pismis sogan kokmadigi gibi yemege de lezzet verir. hele dolma ve zeytiyagli fasulyede... sogansiz yemek adamin icini bayar, eksikligini hissettirir
  • salcasiz yemek gibidir turk mutfagi adina. yerken "ya sanki bi$i eksik ama?" hissi verendir.
  • çok açık ve net söylüyorum, bir boka benzemez.
  • az tuzlu yemek olur, salçasız olur, baharatsız olur, ama hemen hemen hiçbir türk yemeği soğansız olmaz. soğan pek güzel pişer, pişmişinin koktuğu görülmemiştir. yok ben duydum koktuğunu, o yüzden pişmiş çiğ farketmez diyorsanız deneyin derim, annenize, eşe dosta söyleyin gizlice soğan koysunlar, bakın ne güzel oluyor. bir aşama sonrası için (bkz: soğansız salata olmaz) (bkz: soğansız balık yenmez)
  • en güzel yemektir. soğan her yemeğin tadını baskılar. türk mutfağında anlamsız şekilde her şeyde soğan olmalıymış gibi davranılıyor. oysa en güzel yemekler soğan olmayanlardır. mantıya(koyan nadiren olsa da), sarmaya(bir kere koyan görmüştüm ama yiyememiştim) soğan koyulmadığı halde genellikle en sevilen yemeklerdir. şu soğan inadı artık aşılmalı.
  • yıllar boyunca pişmiş soğandan iğrenen bir insandım. yemeğin içinde yumuşak yumuşak ağzıma gelirse o lokma ağzımda büyür, hatta kusacak hale gelirdim. ancak yine de soğansız yemeğin hiçbir şekilde yeterince tat vermediğini düşünürüm. yıllarca evde her yemekten bir soğanlı, bir soğansız olarak iki çeşit pişmiştir. annemin müthiş özverisi ile yarım saat küçük küçük soğan doğraması sayesinde yediğim yemeklere tat geldi yemin ederim. kim ne derse desin, küçücük doğranıp iyice öldürülmüş soğanın yemeğe verdiği tadı hiçbir şey veremez.
    bir de 28 yıl boyunca soğansız menemen yiyip asıl lezzetten mahrum kalmam var ki, o çok ayrı bir mevzu.
  • olabilir tabi, az çok mutfak bilgisi olan herkes bilir.
    soğan muhteşem bir detay olsa da her yemeğe koyulacak şartı yoktur.
  • yemeğin saf tadını alabilmektir.
hesabın var mı? giriş yap