• ulan iki gün sokağa çıkma yasağı mı olur? ki zaten yasak falan da ddğil isteyen yine çıkabilecek belli ki. e niye o saatte yasak masak diyip milleti paniğe sevk ediyorsunuz?

bunun üç tane mantıklı yolu vardı.

1. açıklamanın yapıldığı saat itibariyle sokağa çıkma yasağı başlardı. yarım saat içerisinde tüm işletmeler kapanacak ve herkes evine girecek, aksi halde adam başı 5000 lira ceza diyeceklerdi. sonra da ertesi sabah bir açıklama daha yapıp yasak boyunca şu şu yerler açık olacak denirdi. bu en dandik çözüm bu arada.

2. açıklama gece tam 12'de yapılırdı, zaten her yer kapalı olacağı için kimse kıpırdayamazdı. bu da çok sağlıklı bir çözüm değil ama yine de bu izdihamı engellerdi.

3. yasak falan gibi bir açıklama yapmak yerine, bu hafta sonu sadece şu şu işletmeler açık olacak, halkımızdan tam izolasyon uygulamasını rica ediyoruz, dışarıda boş boş gezene de şu kadar ceza uygulanacak şeklinde bir açıklama yapılırdı. halk zaten kör topal da olsa bu sisteme uyduğu için biraz daha katı haliyle yenilenmiş versiyonuna da ayak uydururdu ve izdiham olmazdı.

sonuç olarak italya'nın yaptığı hatadan hiç ders almadığımızı "ikinci" kez gösteren rezalettir.

ülkede gerçekten kriz yönetimi sıfır
  • çok basit; gün içinde birisinin aklına daha önce kimsenin aklına gelmeyen bir şey geldi ve bunu başka birisine söyledi, o başka birisi de talimat verdi sonra birileri bunu bir kaç saat istişare etti ve açıkladı. bir kaç ay önceden her olası duruma göre birden çok alternatif plan yapıp günü geldiğinde uygulamalarını beklemiyorduk herhalde, bu yiyici tayfanın.
  • cumhurbaşkanı o saatte talimat vermiştir. apartopar açıklanmıştır. kimse daha önce böyle birşeyi plânlamamış. öyle olsa genelgesi çoktan hazır olur, biz haberlerde bir genelge yayınlandı diye duyardık ama ne oldu emir geldi genelge peşinden hazırlandı işte tek adam yönetiminin ne olduğunu gösteriyor bize.
  • yağma psikolojisini bertaraf etmek icindi ama tahmin etmediler hatta markette sırada bir şeyler alan insan da tahmin etmedi, ekmek kuyruğuna giren de tahmin etmedi olabileceğini ve olanları.
    bu ülkenin tuhaf bir nufus dağılımı var, 45 yaş üstü yokluğu da kıtlığı da, yasağı da gördü,
    12 eylül dönemini hayal meyal hatırlıyorum, sokağa çıkma yasağını, dun gece hatirladim, asla alışverişe gitmeyen babamin ekmek almak için çıktığını, kahve yokluğunu, gida yokluğunu ama o zamam acı daha büyüktü, sağ sol olayları vardı, ölüm vardi, bombalar vardi, nufus azdı ama bu daha büyük bir korkuydu, elle tutulur gözle görülürdü ve insanları evde tutmak için kimse uğraşmıyordu.
    şimdi hava güzel falan diyorlar ya oğlum yaz günü evde duruyordu elli yaş üstü.
    bu kadar büyümemisti nufus, memleket, teknoloji vs.
    seksen sonrası jenerasyon cok fazla bu duruma maruz kalmadı dolayısiyla çok bir şeylerin zorunda kalmadılar ve simdi neden evde oturmaları gerektiğini sorgularken kendi kendilerini ama goygoy ama başka şekil gaza getiriyorlar, ay nasıl oturacaz ne yiyeceğiz diye ve o kisisel gaza getiris kaosu daha fazla büyütüyor.
    burada .
    gandi'nin sevdiğim bir sözü vardir, söylediklerinize dikkat edin; düşüncelere dönüşür…

düşüncelerinizedikkat edin; duygularınıza dönüşür…

duygularınıza dikkat edin;davranışlarınıza dönüşür…

davranışlarınıza dikkat edin;alışkanlıklarınıza dönüşür…

alışkanlıklarınıza dikkat edin;değerlerinize dönüşür…

değerlerinize dikkat edin; karakterinize dönüşür…

karakterinize dikkat edin; kaderinize dönüşür…
    der, goygoy bile olsa sıkıldım, bunaldim, bittim, öldüm derseniz bu kaostan kurtulamazsiniz.
    günlerdir şuraya bakıyorum herkes isyanda, herkes vay öyle yapıyor hukumet vay böyle yapıyor hükümet .
    bakın işin türkçesi her türlü sehir efsanesini geçtim ama kimse bir yarasa çorbasından cikan virusun bu hallere getireceğini ön goremedi, bizim ülke de ön goremedi, tamamen deneme yanilma yöntemi ile belki de dünyada tarihin savaşlardan sonra en büyük krizini yönetmeye çalışıyorlar.
    işin açıkçası hiç aklima gekmezdi ama bu hükümete aciyorum çünkü kimse dersi dunya da dahil buradan çalışmadı.

avrupa da calismadi, amerika da calismadi. amerika'da yağma yok mu, var işte kadin cikti bebek bezi bulamadım diye ağladı, güldük falan ne alaka dedik ama yağma sosyolojik bir durumdur, histeri sosyolojik bir durumdur.
    kisacasi sadece biz değiliz şu anda bu kadar tedirgin, bütün dünya eşek gibi evde oturmaya mecbur, bu illetin bitip normal hayatlarımiza donebilmek için eşek gibi evde oturmaya mecburuz.
    sıkıntı kısmına gelince eğer dünyanın en küçük en güvenli metrekaresinde sıkılacak kadar gelismemissen bu karantina günlerinde otur düşün, ben kisisel tarihimde nerede yanlış yaptim diye.
  • rte kararı olunca mantık aranmaz. o istedi ve böyle oldu. o kadar.
  • tek bir amacı vardı, piyasalar etkilenmesin. onceden verecekleri bir haber piyasalari kotu etkileyeceginden, son dakika verip piyasalarin etkilenmemesini amacladilar. tek olay para yani, baska hicbir nedeni yok.

olenler ve olecekler derdi degil yonetenlerin. bu olay bittiginde ekonomi nasil ayakta kalir derdindeler. cunku biliyorlar ki 10 milyon kisi de hayatini kaybetse, vatandasin cebi yanmadiysa yine secilmeye devam edecekler.

sirketler kar maksimizasyonu, partiler oy maksimizasyonu güderler. artik tum hareketlerin bu maksimizasyon icin oldugunu anlayin.

edit: sonuc cumlesi anlasilir hale getirildi.
  • düşünüyorum düşünüyorum böyle bir saçmalığı kabul edemiyorum. 2 haftadır bir şekilde izole etmeye çalıştığımız ciddi bir kesimi birbirine kattık. ama yine de bunu yaparken birkaç sebeple bu saatte yaptıklarını düşünüyorum. ve herkesi ne düşündüklerini bilmeye çağırıyorum.

1) satıcıların daha yüksek fiyat uygulamalarının önüne geçmek istediler herhalde.

2) büyükşehirlerin dışına çıkışları engellemeye çalıştılar diye düşünüyorum.

3) gerçek sokağa çıkma yasağının denemesini yaptılar herhalde, türk halkının reaksiyonunu görmek istediler.

yok abi ne olursa olsun mantıklı sebep çıkmıyor. bu karar önce süleyman soylu sonra tüm hükümeti bağlar, ülke olarak süreci böyle götürürürsek işin içinden çıkamayız.
  • ilk yapılan açıklamada "fırınlar açık olacak" cümlesi yapılsa kimse de bu kadar panik olmazdı. şu 3 kelimeyi yanyana getiremeyen zamanında tarikatlar şeyhlerin kucağında inmemiş danışmanlar yüzünden corona dün gece şov yaptı.
  • bizim milletin anlayacağı dil şudur;
    "şu andan itibaren sokağa çıkmak yasaktır."
    yasağı 1 hafta önceden de haber versen, bu alışveriş ve stok manyaklarını durduramazdın. hatta, asıl o zaman görürdük talan neymiş nasıl yapılırmış.
  • salaklık
    ben dedim oldu
hesabın var mı? giriş yap