şükela:  tümü | bugün
 • degustatorden farkli olarak sadece sarap tatmayip, sarabin satin alinmasi, saklanmasi, sunulmasi, her saraba uygun menu duzenlenmesi gibi bircok konuda da uzmanlasmis kisilere denir. turkiye’nin ilk sommelier’si harun dursun’dur.
 • evliya çelebi sommelier'ler hakkında şunları yazmıştır:

  ol sommeiler esnafı ki hepsi 200 kadardır, frank ve leh ve nemçe diyarlarından istanbula gelen gavur soyundandır. işleri güçleri bütün gün şarap içip güzelini seçmektir. somelierbaşı cizvit jan pol efendidir her ne kadar haşa müslüman memleketinde padişah şarap içe gene de padişah kendisini frank elinden getirtmiş konuya komşuya şan olsun diye besler. şarapçılar esnafıyla beraber bunların da piri hazreti sümeyye'dir derler. allah ıslah eyleye.
 • (bkz: tugrul savkay)
 • kökeni, eskiden gıda ve içecekleri taşıyan öküz arabalarından sorumlu kişi anlamına gelen "sommier" olan fransızca kelimedir.
 • fransız kökenli bir kelime ve eski zamanlarda kraliyet ailelerine şarap konusunda servis veren hizmetlilere verilen isim. etimolojisine indiğimizde, eski zamanlarda gıda ve içecek taşıyan arabalardan sorumlu kişilere verilen ad. kavram zaman içinde evrimleşmiştir. artık sommelier'ler şarap alanındaki servislerine restoranlarda devam ediyor.

  sommelier, kısaca şarap uzmanı anlamına gelse de, şarap tadıcısı anlamındaki "degustator" ile karıştırmamak gerekiyor. günümüz sommelierlerinin öncelikli görevi müşterilerin şarap hakkında yönelttikleri tüm sorulara cevap vermek ve şarabın sunumunu yapmaktır.

  iyi bir sommelier müşteriye seçtiği yemeğe göre şarap tavsiyesinde bulunur (tabii bunun için de sommelier'nin tüm üzümleri, yılları ve üreticileri çok iyi bilmesi gerekiyor) ve sunduğu şarabın gerçekten de müşterinin arzuladığı şarap olduğundan emin olmalıdır. bunun yanı sıra, şarabın ısı derecesini kontrol etmeli, şarabı stili ve kendinden emin bir eda ile açmalı. ayrıca şarabın satın alınması, saklanaması ve her şaraba uygun menü düzenlenmesi gibi konulara da hakim olmak zorundadır.
 • uzmanlik alani sarap olan sunumcu, tadimci, uzman, sarap garsonudur, ayni zamanda saraplarin alimi, muhafazasi, raporlamasini da ustlenir. yemeginize, damak zevkinize, belli kriterlere gore sarabinizi secmenize yardim eder, sarabi tanitir, tadar, sunar vs. sadece belli fine-dining restoranlarda bulunur ve her daim kirmizi alarmda olmasi gereken kisilerden biridir, rastlarsaniz kiymetini bilip bol bol yorunuz.
 • kaliteli mekanlarda, bar ve servis departmanindan ayri, bagimsiz calisan, fxb managemente bagli sarap konusunda uzmanlasmis kisiler.
  uzun ve titiz bir eğitim sonucu kendilerine sunulmuş kabiliyetlerini iş disiplini ile yoğurabilirse mekanın markası olabilir.
  ala carde menulerin hazirlanmasi esnasinda,
  - gunun saraplari,
  - aparatif saraplar,
  - bardak saraplar,
  - wintage saraplarin siniflandirilmasi.
  gibi; islerle ugrasirlar.
  sarap alimi, stoklanmasi konularda fxb ile birlikte calisirlar.
  kendilerine ozel sarap arabalari ile servis esnasinda masalari dolasarak, saraplar hakkinda kucuk sohbetler yaparak musterileri billgilendirirler.
  haftanin belirli gunlerinde belirli bir ucret karsiligi sarap konusunda konferans tarzi aktiviteler yaparlar.
  belirli bir maas almaz, sattiklari saraplardan belirli bir yuzde alirlar.
  en son fransa ile amerika arasinda artik soguk bir savas gibi acimasiz gecen:
  "napa valley mi? yoksa bordeuax saraplari daha kaliteli?" geyik muhabbetinde juri olarak basrol oynamislar.
  amerika, fransa, şili, italya, ispanya, avusturalya gibi sarap uretiminde soz sahibi ulkelerde cok buyuk ucretler karsiliginda transfer olmaktadirlar.
  en buyuk efsaneleri:
  - iyi bir sommelier orta boy bir sogan yediken sonra; sarabin, cinsini, adini, yilini, uzumunu, wintagesini sayabilir.
  (bkz: yalaninizi sikeyim)
 • turkiyedekilerin basi bu aralar insanlari sarap icmeye tesvik ettikleri gerekcesiyle yesilayla derttedir... sohbet etmesi acayip zevkli guzel insanlardir... bir yerde yakalarsaniz sorun ogrenin feyz alin...