şükela:  tümü | bugün
 • evliya çelebi sommelier'ler hakkında şunları yazmıştır:

  ol sommeiler esnafı ki hepsi 200 kadardır, frank ve leh ve nemçe diyarlarından istanbula gelen gavur soyundandır. işleri güçleri bütün gün şarap içip güzelini seçmektir. somelierbaşı cizvit jan pol efendidir her ne kadar haşa müslüman memleketinde padişah şarap içe gene de padişah kendisini frank elinden getirtmiş konuya komşuya şan olsun diye besler. şarapçılar esnafıyla beraber bunların da piri hazreti sümeyye'dir derler. allah ıslah eyleye.
 • bir restoranda eger elinde sarap menusuyle bi adam ya da kadin cikagelirse muhtemelen karsinizdaki someliyedir. cok kaliteli kuruluslarda sizin sarap seciminize yardimci olacak olan bu kisidir. gulumseyin, dinleyin ve sonra kararinizi verin.
  garson onaylamaniz icin siseyi onunuze tutacaktir. sakin olun bu bi cesit sinav falan degil. sadece saranin etiketine bi goz atin ve dogru siseyi getirdigini basinizla onaylayin.
  sarabin mantarini cikaracak ve mantari masaya koyacaktir. mantari alip koklamayin . eger size uzatilirsa sadece bakin. bozuk bi mantar, sarabin icine mantar kactiginin ve icilmemesi gerektiginin isaretidir.
  garson bardaginiza tadimlik bi miktar koyacaktir.isiga tutup bakmayin. neye baktiginizi bilmiyorsaniz o halde biliyor gibi davranmayin. bi yudum alabilir ve basinizla onaylayabilirsiniz ancak sadece koklamaniz ve bardagi masaya birakmaniz da uygundur. sarap bozuksa ya da kabul edilemez durumdaysa geri gonderin. aksi halde sadece gulumseyin ve emin bi sekilde basinizla onaylayin, garson kadehinizi dolduracaktir.
  bi garson surekli masaniza goz atacak ve kadehleri yeniden dolduracaktir ancak kendi kadehlerinizi kendinizin doldurmasi daha bilincli oldugunuz izlenimi verecektir. doldururken kadehleri agzina kadar doldurmayin. normal bi sarap kadehi asla dorte ucunden daha fazla dolu olmamalidir. kirmizi sarap icin kullanilan genis kadehler ise sadece ucte bir oraninda doldurulmalidir.

  centilmenlik adina bilinmesi gereken notlar.
 • dünyanın en iyi restoranlarından biri olarak gösterilen üç michelin yıldızlı the fat duck'ın baş sommelier'si isa bal adlı bir türkmüş; isa bal 2008 yılında avrupa'nın en iyi sommelier'si seçilmiş. yaşa ki neler göresin...
 • fransız kökenli bir kelime ve eski zamanlarda kraliyet ailelerine şarap konusunda servis veren hizmetlilere verilen isim. etimolojisine indiğimizde, eski zamanlarda gıda ve içecek taşıyan arabalardan sorumlu kişilere verilen ad. kavram zaman içinde evrimleşmiştir. artık sommelier'ler şarap alanındaki servislerine restoranlarda devam ediyor.

  sommelier, kısaca şarap uzmanı anlamına gelse de, şarap tadıcısı anlamındaki "degustator" ile karıştırmamak gerekiyor. günümüz sommelierlerinin öncelikli görevi müşterilerin şarap hakkında yönelttikleri tüm sorulara cevap vermek ve şarabın sunumunu yapmaktır.

  iyi bir sommelier müşteriye seçtiği yemeğe göre şarap tavsiyesinde bulunur (tabii bunun için de sommelier'nin tüm üzümleri, yılları ve üreticileri çok iyi bilmesi gerekiyor) ve sunduğu şarabın gerçekten de müşterinin arzuladığı şarap olduğundan emin olmalıdır. bunun yanı sıra, şarabın ısı derecesini kontrol etmeli, şarabı stili ve kendinden emin bir eda ile açmalı. ayrıca şarabın satın alınması, saklanaması ve her şaraba uygun menü düzenlenmesi gibi konulara da hakim olmak zorundadır.
 • degustatorden farkli olarak sadece sarap tatmayip, sarabin satin alinmasi, saklanmasi, sunulmasi, her saraba uygun menu duzenlenmesi gibi bircok konuda da uzmanlasmis kisilere denir. turkiye’nin ilk sommelier’si harun dursun’dur.
 • sommelier görevinden dolayı boynunda bir şarap tası bulundurur. zincire bağlı bu tas, ufak tefektir, işlemeli ve metaldendir. bu şekilde onu diğer servis görevlilerinden ayırabilir, teeee bir kilometre uzaktan tanıyabilirsiniz. neden bu püf nokta (!); siz onu "hişşşşt garson" diye çağırmayasınız diye.

  http://www.google.com/…p=20&ved=1t:429,r:0,s:0,i:70

  (bkz: sommelier cup)

  ayrıca boynuna astığı gümüş işlemeli küçük tasın dışında, şarap mahzenini ifade eden bir de işlemeli gümüş anahtar asar.

  diğer servis personelinin uyması gereken bazı kurallar bu görevli için zorunlu değildir. örneğin; bıyık ve sakal bırakabilirler. özel bir kıyafet giyer, captain (3 postadan sorumlu garson şefi) ile aynı yetkilere sahiptir. fransız otelciliğinde sommelier, amerikan otelciliğinde wine waiter veya wine steward, türkiye'de şarap uzmanı ismini alır.
 • (bkz: tugrul savkay)
 • turkiyedekilerin basi bu aralar insanlari sarap icmeye tesvik ettikleri gerekcesiyle yesilayla derttedir... sohbet etmesi acayip zevkli guzel insanlardir... bir yerde yakalarsaniz sorun ogrenin feyz alin...
 • wset yani london wine & spirit school tarafından ciddi bir eğitimle kazandırılan meslek.