şükela:  tümü | bugün
 • hüzün içerir benim için, eski bayramlarımızı hatırladım. küçüklüğümün sevinci, heycanı, yeni elbiseler ve özenle yapılar saçlar. babanın namazdan gelmesiyle yapılan kahvaltılar.
  çoçuklarıma bi kere bile olsun yaşatmak isterdim bu duyguları
 • hos geldin ya sehri ramazandan, elveda ey ramazan'a gecilen 28-29 gunun son gecesi yapilan yeme icme isi.
  son sahur diye cok yemeyin, son kez sahurun bereketi icin uyanik olun yeter.
  bu gece de hoscakal ramazan'larla hosca gel ramazan'larla, sofralar huzunlenir. ne gec geldin, ne tez gittin denir.
  kucukken ben cok uzulurdum bittigine, sirf sahura kalkmayi sevdigimden, ramazani da severdim. hala oyle sanirim en sevdigim ibadet oruc ve sahura kalkmak. gerci artik kalkmiyoruz, bekliyoruz.
  yine bekleyecegiz, olmezsek cocuklar gibi sevinecegiz.
  camilerde son teravih oldugu icin icli kadinlar genelde aglar, duygulanir, helallesilir. bir ay boyunca birbirlerine alismis olmanin ve ayrilacak olmanin huznuyle. seneye belki bir ramazana daha kavusamayacak olmanin ihtimali ile birbirleriyle vedalasirlar.
  ayrica itikaftakilerin de son gunu olacaktir artik.
  soyle bir dusunmek lazim bu son sahur gecesi, bizden neyi alip goturdu, neyi getirdi ramazan. rahmeti, ihsanini tartmak lazim.
  rabbim her huznun sonuna bir sevinc getirmis. simdi bayram zamani, bayram edelim.
 • saat itibariyle son sahuru geçtim son iftar bile bitmiş, bayram için gerekli hazırlıklar yapılmış ve ramazan bereketi seneye devrolmuştur. sabah namaz kılınacak ve 29 günlük nefs terbiyesini geçen inanlar için 11 ay sürecek yeni bir sınav başlamış olacak. işte kanımca asıl bu sınav sizi gerçek inançları doğrultusunda insan yapacaktır. nasıl ramazan ayında aşırıya kaçmadan şeytanı tutsak ettiyseniz umarım geri kalan o 11 ayda da o şeytan tasvirine geri dönmemek için uğraşacaksınız yoksa ramazan mantığı sadece 1 aya hapsolmuş zoraki ibadetten öteye geçmeyecektir.
 • buruk bir mutluluktur.
 • biraz sonra bu kapıdan son kez çıkıp yine kendimi vuracağım yolllara.
  (bkz: bu gece son)
 • ülkemde bu sene son sahur 24 haziran 2017 sabaha karşı ardahan için 02:28 ile ilk, edirne için ise 03:28 ile son kez yapılmış olacak. tüm oruç tutan halkıma selam olsun. daha nice ramazanlara kavuşun sevgi ve hoşgörü ile. tüm halkımın ramazan bayramını kutlarım.
 • hüzünlüdür. sofrada ister istemez bir sessizlik olur gece vakti. ramazan değerini bilen için büyük mutluluk, gerçek anlamda cihad anlayışını yaşayabildiğin güzel bir ay. her sene olduğu gibi yinelemekte fayda var. umarım seneye de oruç tutmak nasip olur.
 • which also means no more uykulu, şükreder gözüküp küfreden people.
 • 3 sene önce yaptigimdir.
  yaşasin özgürlük.
 • bu sene şu saatlerde yapılan sahurdur. tüm islam aleminin son sahurunda bolluk ve şefaat dilerim. darısı diğer yıllara. son yılların en ilginç ramazan ayını yaşadık, korona denilen illet yüzünden adam gibi birlikte yaşanacak sofralara, paylaşımlara özlem duyduk ama seneye umarım bunun acısını çıkarırız. her davet edildiğim sofranın bolluğuna erişmek üzere. oruçlarını tutan tüm müslüman dostlarımın ramazan bayramını kutların.