şükela:  tümü | bugün
  • xperia m5 ile tanıtılan. 6" ekrana sahip. ön ve arkada exmor rs 13 mp led flashlı kamera bulunan telefon.

2930 mah pil. 6 inç full hd ıps (1920 x 1080 piksel) ekran. 2 gb ram. 1.7 ghz 8 çekirdekli işlemci (mt). özellikle ince çerçeveleri ile çok şık duran telefon. almak için beklemekteyiz.

http://www.sonymobile.com/…es/xperia-c5-ultra/#tabs
  • bugün elime geçen nexus 4 ten sonra ki kocaman telefonum. 4,7" likten 6" lik bir telefona geçince "oha olm hayvan gibi" "şimdi ben bunu nasıl taşıyacağım" falan gibi düşüncelere sevk etti. fakat kurcalamaya başlayalı 1 saat olduktan sonra eski telefonumu elime alınca ufacık, eski püskü, dandik, takoz gibi geldi. gerçekten bu beyindeki uyumluluk bölümüm çok gelişmiş olmalı. hemen uyum sağladım. eğer eliniz iriceyse (benim gibi 1,87 boyunuz falan varsa tabi) cihaz elinize tam oturuyor. kavrama olayı iyi. malzeme plastik ama sağlam. şarj konusu için daha erken. eski telefonumda özleyeceğim tek özelliği android sürümlerini ilk elden alıyor olmasıydı. şimdiden sürüm konusunda 2-3 adım gerideyim. bakalım zaman ne gösterecek.
  • samsung s4 sonrası bünyeme ilaç gibi gelen telefon. büyük ekranı, uzun giden pil süresi, canavar ön kamerası ile beğenimi kazandı. umarım ileride güncelleme konusunda da sıkıntı yaratmaz.
  • siparişini verdiğim telefon. 2 yada 3 güne elimde olacakmış, gelince size anlatırım nedir ne değildir.
  • kendisinden haberim olmadığı için gidip xperia z3+ aldığım güzel telefondur. lumia1520den geçilecek güzel bir telefonmuş ulan, z3+ oyuncak gibi geliyor bana

üzerine gereken parayı veririm ben diyenler için 1 aylık z3+ ile takas edebilirim. kutu fatura kvk garantisi falan var hep
  • bugün telefonumu düşürüp ekranı kırdıktan sonra, ekran tamiri fiyatının orjinal fiyatının yarısı olduğunu görmemle aldığım telefondur. bir süredir bakınıyordum bu tarz telefonlara, ekran büyüklüğü çok önemliydi aslında o yüzden tercih ettim.

1,7 octa core diğerlerine nazaran çok daha değerli diyebiliriz, 2gb ram düşük kısmen, 16gb içinde var, 32gb sd card'ımı buna geçirdim. my contacts kullanıp kontaklarımı da şu an hala aktarıyorum.

görüntü çok kaliteli, uzak ara en iyi selfie camerası var zaten, sony olması dayanıklı yapıyor haliyle, ama z serisi gibi değil, su geçiriyor ama kısmen daha dayanıklı aynı boyutta diğer telefonlara nazaran. özellikle son aldığım 3 samsung'un da son 3 senede pert olması üzerine, eşime daha önce aldığım z2'nin canavarlığını görerek buna yöneldim açıkcası.

z ultra'nın kamerası düzgün ve flashı olsaydı belki onu tercih ederdim, ama c5 ultra şimdilik beklentimi karşılıyor gibi.

şekil şemal açısından da en güzel android telefon sanırım. oldukça estetik. kolay kırılmaz diye umuyorum, acilen bunun bumper'ını falan bulmam gerek.
  • la oğlum o kadar şiy yazmışsınız, bi fiyatını yazmamışsınız.

sonuç olarak anahtar teslim: 1.390 tl ye satılan telefon(tabi 1.300tl ye kadar bulunabildiğini de yazmışlar donanımhaberde).
  • birkaç gündür incelemeye aldığım, hanıma almayı düşündüğüm telefon. yeni çıktığı için hakkında pek fazla yorum bulamıyorum. xperia z kullanıcısı olarak sony manyaklığı var zaten ben de, hanımın çok fazla telefon manyaklığı olmadığı için her türlü işini görür. tek derdi foto falan çekmek zaten. alan, kullanan arkadaşlar " al geç kardeşim, takma gerisini kafaya" şeklinde yeşillendirirse acayip mutlu olurum. g4 ile bunun arasında kaldım ama g4 biraz daha erkek telefonu gibi gibi...
  • (bkz: #55229376) önceki entryimden sonra 2 haftalık tecrübemi hızlıca anlatayım.

1) telefon çok hızlı, snapdragon & mediatek farklılıklarını hep söylerlerdi, doğruymuş. bana mısın demiyor 2gb ram ve 1,7 octacore işlemciyle.

2) kılıf aldım, çok büyük olduğu için cebimden düşürme riskim daha fazlaydı. telefoncularda çok fazla kapağına ulaşamadım o yüzden hepsiburada & n11'deki kapaklardan birini alabilirsiniz; set de satıyorlar ekran koruması vs. olarak ama ben kapaklı kılıfı aldım; cüzdan gibi gezdiriyorum yanımda. şık da duruyor.

3) şarj uzun dayanıyor ama şarj edilmesi de uzun sürüyor. önceki samsung'dan alışık olduğum için evde, iş yerinde, arabada, taşınabilir şarj yanımda taşıyordum zaten; bu yüzden sabah şarj etmeyi unutmuşsam; gün içinde şarj ederek geçinebiliyorum kendisiyle. eğer şarj olmuşsa sabah 8 akşam 8'i görüyor rahatlıkla. ultra stamina moduna geçerseniz de 12 gün gidiyor full şarjıyla, fotoğraf da çekebiliyorsunuz. stamina modları türlü türlü var, şarj %20'lere geldiğinde bu stamine modlarına geçerseniz günü rahatlıkla bitirebilirsiniz. samsung'daki tasarruf modu biraz hikayeydi sanki, kamera çalışmazdı, başka önemli şeyleri kullanamazdınız, bu kısmen daha iyi o açıdan.

4) arayüzüne açıkcası alışamadım, uzunca süredir smart launcher kullanıyordum, onunla devam ettim. hem daha hızlı, hem daha rahatıma geliyor. cm security, avast, battery optimizer, cleaner uygulamalarını da manyak olduğum için kullanıyorum genelde temiz duruyor. appmgr ile mümkün mertebe tüm uygulamaları da sd karta taşıyorum, böylece telefon daha hızlı çalışıyor. 32gb sd kartım vardı önceki telefondan, buna geçirdim; sorunsuz çalıştı.

5) hattınız micro ise nanoya mı ne geçirmek gerekiyor, bir tur daha kesiyorsunuz. mümkünse turkcell bayisinde yapın, normal telefoncular katil oldukları için fazladan keserlerse çalışmaz o konuda dikkatli olun.

6) oyunlar çok zevkli oluyor, ekran dev olduğu için. sd hafıza falan da varsa, hem emulatorlerle psp, snes vs. oyunları, hem de normal android oyunları canavar gibi çalışıyor. tuvalet için birebir.

7) en büyük artısı sanırım müzik tarafı, eğer telefondan müzik falan dinliyorsanız; sony nasıl çözmüşse durumu; ses kalitesi, müzik uygulamaları çok iyi. radyosunda bile track id uygulaması shazam gibi, dinlediğiniz şarkının ne olduğunu çotadanak size buluyor, youtube'da da aratmanızı sağlıyor.

özetle sanırım fiyatı civarında alınabilecek en iyi telefonlardan biri. eşime daha önce z2 almıştım, inanılmaz dayanıklı, müthiş hızlı, çok iyi kameralı canavar gibi telefon olduğu için ben de kendime aynısını alacaktım, sonra büyük ekran aşkımdan dolayı bunu seçtim; iyiki de seçmişim diyorum; oldukça memnunum.

edit : 1 yıl sonraki edit, 1 yıllık telefonmuş. şarj sabah 8'den öğlen yemeğine kadar anca dayanıyor. inanılmaz donmalar, kitlenmeler var. dokunmatiği sizlere ömür, telefon bankacılığı falan yapamıyorsunuz, arayınca tuşlara basarak no girmek imkansız. sokayım böyle telefona dedim açıkcası ve sony'e tüm inanç gitti. sokayım böyle telefona, sakın almayın bunu da türevlerini de. en fazla 1 yıl ömürlü, öyle düşünün alın alacaksanız da.
  • telefon dün geldi dünden beri kullanıyorum herşey çok güzel gözüküyor telefonun büyüklüğü dışında. samsung s2 kullanıcısıydım ordan direk bu kadar büyük bir telefona geçiş yaptım ve sim kart taktığım için değişim kabul etmiyorlar. almayı düşünenler mutlaka bir yerlerde gitsin incelesinler telefonu.