boyoz gevrek klorak asfalya

  • 2914
  • 9
  • 1
  • 0
  • 5 gün önce

ekrem coşkun döner

sektörü az çok bilen biri olaran yazayım, çok akıllıca bir yatırımdır. et fiyatları öyle kasaba gittim şu fiyata satıyorlar şeklinde yürümez.

çok merak eden türkiyede bulunan bir kaç entegre et tesisini arasın restorant gibi konuşup fiyat alsın, alacağınız fiyatlar bu adamların liste fiyatları olacak ve normal bir müşteri o fiyatlar üzerinden %10-%25 aralığında bir iskonto alacak.

ekrem coşkun but etlerinden kullansa bile ulan abartıp antrikot kullansa bile maksimum kilosuna 58 lira verecek. değerli but eti kullanmazsa ortalama 40 lira gibi bir rakama eti tedarik edecek. işlenmiş et demek kazanç demek, marinasyon, pişirme vs derken kilosunu 42-43 liraya mal ettiği dönerin kilosunu (hiç gitmedim, 100 gram döneri kaça satıyor bilmiyorum ama) en az 100-150 liradan satacak.

işletmeler büyüdükçe kar marjlarını küçültüp sürümü arttırarak para kazanırlar. mahallendeki tekel bayinin kar marjı sigara hariç %30 civarında seyreder ortalama, sigara işin içine girince ortalama %15lere düşer.
bir 3m migrosun kar marjı ise ortalama %3 ile %5 arasında seyreder.

butik bir et dönerci kasaptan kendi seçtiği etlerin kilosuna 50-60 lira para öder, marinasyonu, pişirmesi vs o döneri 65 liraya maleder, kilosunu 250-300 liraya satar. ekrem coşkun tipi işletmeler bayi sayısı, dağıtım vs ile 45e malettiğini 100e satar ama önürü günde 50 kilo satarken burda günde 5 ton satış vardır.

köfteci yusuf gibi, ekrem coşkun gibi iş modelleri ekonomi kötüye gittikçe artacak ve low cost işlerden parayı kıracaklar. düşük kar-yüksek ciro kilit olay.

çünkü sen dönerci vedat'a gidip, cihan et dönere gidip bir tabak dönere 50-100 lira aralığında para ödeyebiliyor olabilirsin ama ülkenin %85i için o rakam bir ailenin 3 akşamlık yemeği demek. ve o kitle çok daha kalabalık

edit: kamyoncunun metresi uyardı, hatalar düzeltildi.

devamını okuyayım »