• hiç öyle kur'an'da evren için şöyle diyordu, fizik yasaları vs. demeye gerek yok bence.

kitaptaki bütün mantık hatalarını geçtim. eğer bu kitaba inanıyorsanız, ejderhaya dönüşen asalara inanıyorsunuz demektir. var mı ya ötesi?

noel baba'ya inanan çocuklara laf atıyorsunuz sonra.

kur'an-ı kerim, kendi amacı gereği bizi okuduğumuz zaman yazdıklarına ve allah'a inandırmalı. yani zaten allah'a inanan biri olarak okuduğunda yazdıklarına inanmaktan ziyade, allah'a inanmayan biri olarak okuduğunda yazdıkları seni ikna etmeli. ejderhaya dönüşen asaya nasıl inanayım hacı?
  • sadece sorgulamak yetmez, analitik zeka da gereklidir.
  • bir ateist olarak denediğim ve daha fazla ateist olarak "evet" dediğim durum. yazarın da belirttiği "gök - sema" tanımlarına örneklerle nasıl yaklaşılmış diye ayet bakayım dedim, ulan bir tanrı 30 kere " gökler de yer de allahındır" diye ayet indirir mi? 3 kere ard arda "hepsi allahındır" diye ayet mi olur lan. lanet olsun anladık tamam al, al senin olsun hepsi bu ne be. göğün mavi olduğunu söyleyen bir ayet bulur, evren safsatasını öperim diyordum, gerek kalmadı bu ne lan. allah dediğin biraz oturaklı olur, o benim bu benim. al oyna iyi.
  • sorgulamadan olmayacağı kesin, sorgulamak başlangıç sayılabilir. güzel şeydir sorgulamak, beyin olduğunu gösterir. şiddetle tavsiye ederim.
  • rum suresi: dünyanın en alçak yerinde yenilecekleri müjdelenmiş diyorsun. hatta özellikle lut gölü diye belirtiyorsun. lut gölü ürdün'de. savaş ninova'da oluyor. arada yaklaşık bin kilometre var. olay tamamen bugün ırak dediğimiz yerde gerçekleşiyor neredeyse, lut gölü ise ürdün'de.
  • merhaba. bir kaç soruya kendimce cevap vermek istedim. amacım ikna değil. inancıma göre ikna etme benim işimde değil. inandığım kitapta eğer allah isteseydi herkesi zaten inandırırdı. o yüzden sadece soru nitelği olan 2 şeye cevap vermek istedim.
    öncelikle şunu belirtmek isterim inandığım din allah katındaki tek din olan islam dini. (bkz: ali-imran 19)(musevilik, müslümanlık,hristiyanlık, yahudilik vs. bildiğimiz tüm semavi dinler kur'an da belirtildiği üzre asıl adı islam dini olan tek bir din'dir.) kısacası sunni değilim hambeli kambeli ya da şafi hanifi neyse bunların hepsinin adı onlardan değilim. öyle bir şey yok ayrışma yok dinde. sonradan gelen bir takım şeyler.
    bu yoldan yani islam dini üzerinden ilerleyecek olursak, tek kaynağım da kur'an oluyor. tabi başta dediğim gibi islam dini tek olduğu için bu dine gelen kitap larda aynı şeyi anlatıyor olması lazım zaten mantıklı olarak. yani kur'an ın yanında incil tevrat ve zeburu da refere edebiliriz bu konularda. ama şöyle küçük bir ayrıntı var diğer kitaplar için şöyle bir durum var kur'an ile karşılaştırmamız gerekiyor. çünki kur'an kendinden önce gelen kitapları doğrulayan bir kitap( insan eliyle değiştirilmiş kısımarı düzelten bir kitap yani) (bkz: fatır suresi 31. ayet.)

böyle bir açıklama ile giriş yaptıktan sonra 2 soruya kendimce kısaca cevap vermek isterim şimdi.
    ilk olarak namaz ve oruç tüm islam dinine mensup olan topluluklara da bizim gibi farz kılınmıştı. (bkz: bakara 183.)
    peki kutuptakiler nasıl namaz kılacak oruç tutacak. aslında kur'an bunların hepsine cevap veriyor. (bkz: bakara 187). ayet oruç için geçerli ayetlerden biri. kısacası 23 saat gündüz ya da gece olan bir yerde zaten fecr görülmez diye düşünüyorum. tutmazsın oruç olur biter. eee ama olurmu böyle dinin gerekliliğini yapıyorum 23 saat oruç tutulmaz çok zor ozaman (bkz: bakara 184.) tutma arkadaş zor ise. bir fakiri doyur. gücün yetmiyorsa allaha dua et yeter allah senin ne yapabileceğini senden daha iyi biliyor.
    gelelim namaza aynı şey oruç gibi arkadaş. namaz vakitleri de belli (bkz: isra 78 ve hud 114. ayetler.) bu vakitlerin olmadığı yerde kılma sende. eee bu nasıl şey zındık olurmu öyle şey diyen için de illa namaz kılacam ben olmaz böyle ibadet eksik kalıyor diyene (bkz: nisa 103 ve ali-imran 191.)
    eksiğim olabilir. yanlış yazım olabilir affedin lütfen sol kolum kırık zorla bişeyler yazmaya çalıştım. bunlar benim okuduğum kitaptan anladığım. isteyen istediğini uygulayabilir zira(bkz: kafirun 6. ayet.)
  • kur'an'dan bazı ayetleri günümüz fiziğine uyarlayarak allah'ın varlığına delil gösterme çabası gereksiz bir uğraştır zira kur'an, indirildiği dönemin insanlarının anlayacağı bir şekilde indirilmiştir, kozmik ipuçları ve ileriye dönük kehanetler içermez, buna ihtiyaç da hissetmez. dileyen inanır dileyen inanmaz. evrensel olması içerisindeki hükümler iledir, son dinin kitabı olması sebebi ile kıyamete kadar hükümleri baki kalacaktır. bir çok ateistin bazı ayetlerin manalarını eğip bükerek dillerine dolamalarının cevapları çeşitli mecralarda çokca verildi. bunun gibi, kur'an'dan mücizeler türetmeye çalışanların da yanlış içerisinde oldukları çokca dile getirildi.
  • neyi sorguladigina bağlı
hesabın var mı? giriş yap