• tüm entrylerde istisnasız klişe yazılmış fakat az bile söylemiş bence. maalesef senaryo klişenin alası. oyunculuklar ve görsellik tadında. 6/10

--- spoiler ---

hayır aga her şeyi geçtim kariyerinde 43 galibiyet 0 mağlubiyet olan bir şampiyon, yani bir nevi floyd mayweather, nasıl olur da 1 boks maçını kaybedince 10larca belki 100lerce milyon dolarlık serveti, saray yavrusu evi, 10larca süper spor arabasını kaybedip cebinde 10dolar parası kalmayıp tuvalet temizlemeye kadar düşüyor. bu seviyedeki boksörler unvan maçında kaybetse bile milyon dolar garanti para alıyorlar. 1 maç kaybetti sarayda yaşayan prenses kızına 2 gün sonra sosyal hizmetler el koydu yurda yerleştirdi falan.
    dramatize edicez, bak nereden nereye geldi adamcağız derdirticez diye senaryoyu vıcık vıcık etmişler
    --- spoiler ---
  • cok boks filmi izlemis eski bir boksorum, boyle kotu boks filmi hic gormedim. acilis sekansindaki boks macindan sonra filmi izlemeyi biraktim. herhalde iki tane 6 yasinda cocuktan boks yapiyormus gibi birbirlerine yumruk atma taklidi yapmalari istense daha gercekci boks sahneleri ortaya cikardi. ayrica o "daha sert yumruk atmak icin daha cok dayak yemesi gerekiyor" mantigi nasil bir sacmaliktir ve hangi salagin fikridir?
  • 124 dakikalık, 2015 yapımı film.

hollywood ve biz müşterileri; boks temalı filmleri seviyoruz, ve sektör de "haliyle" 3-4 senede bir bu temada kalburüstü ya da seyir zevki veren yapımlar sunabiliyor.

türünde, sinema tarihinde birçok şanlı "eser" var; bu açıdan bir efsane aramak yerine iyi çekilmiş, oynanmış ve sunulmuş, drama yönü baskın bir iş olması istenmiş belli ki southpaw'ın, başarılı da olunmuş denilebilir.

efsane dizi sons of anarchy'in yaratıcısı kurt sutter bey yazımı filmde, iyi aksiyonları ile tanınan siyahi yönetmen antoine fuqua yine temiz iş çıkarmış; lakin aslında hikayede biraz hızlı geçilen noktalar da yok değil (bkz: spoiler) diğer yandan, tüm işleyişte; tahmin edilebileceği üzere; bir boks filminin olmazsa olmazı "intikam" teması ve türün kadim yapımlarından hatırlaycağımız öğeler de öne çıkıyor.

oyunculuklarda ise, rüştünü çoktan fazlası ile ispat etmiş olan jake gyllenhaal oldukça başarılı, kısa ama öz rolünde rachel mcadams iyi ve etkili, akademi ödüllü forest whitaker ise klasik bir rolde olmasına rağmen güzeldi. minik yıldız oona laurence'i de yakın zamanda daha çok yapımda göreceğimizi tahmin etmek zor değil.

iyi çekilmiş ve oynanmış, türünün seyirlik örnekleri arasına sokulabilecek, dramatik yönü de zaman zaman klasik sayılabilecek ama kudretli olan bir "boks" filmi deneyimi sizi bekliyor olabilir.

7 / 10.

her eve imdb

--- spoiler ---

ailenin finansal çöküşü aşırı hızlı geçilmiş, daha oturaklı anlatılabilirdi, bu hızlı geçiş biraz aktarımı basitleştirmiş. aynı özensizlik esas adamımızın davette yaptığı kısa "hayır" konuşması yaptığı an ve sonrasında yaşananlar bölümünü de içeriyor.

--- spoiler ---
  • boks dramları hatta spor dramları, izleyicideki rekabet, ezilenin yanında olma gibi basitçe ele geçirebilecek duyguları yakalayarak genelde başarı elde ediyor. senaryo oluştururken de "van damme dönüşü" iskeletinde süslemeler yapılarak çok fazla zorlanmadan ortaya izlenilen bir film çıkarılabiliyor. seyirci bunların farkındayken, bu tür filmleri öne çıkaran şey ise boksör/sporcunun çilesini seyirciye işleyebilmesi.

naçizane fikrim filmin gayet izlenilesi olduğu yönünde ancak an itibariyle imdb de bulunan 7.6 'lık puanı hakettiğini söyleyemem.

--- spoiler ---

southpaw bunu yaparken gerçekten iyi bir iş çıkarmış. boksörün eşinin ölüm sahnesinde jake abimiz ile rachel ablamız, rollerine gayet yakışan bir şekilde ölümü seyirciye yaşatıyorlar.

yönetmen hatta senarist, zaten ölüm sahnesi ile seyirciyi yakalayacağından mı bilmem, filmdeki ilk boks sahnesi ve boksörümüzün mali kriz olayları üzerinde pek uğraşmamış. hal böyleyken 7.6 biraz bol kepçe gibi geldi bana. benim sana puanım 7.0 kanka

--- spoiler ---
  • harika bir çocuk oyuncu performansı* barındıran, güzel müziklere sahip, izlenebilecek bir boks filmi. çok da beklentiye girmeye gerek yok. güzel film. jake gyllenhaal yine oynamış.
  • film güzel eyvallah ama hikayede eksik olan bişeyler vardı sanki. yani finale doğru olaylar çok hızlı ilerledi bence.
  • --- spoiler ---

bu zamana kadar sayısız örneğini gördüğümüz boks filmlerindeki dibe vurup, zirveye çıkan boksör hikayesi klişelerinin tümünü barındıran ama buna rağmen iyi çekilmiş, başarılı bir film. yönetmen antoine fuqua bildiğimiz öyküyü kendi tarzıyla tekrar işliyor. filmi izlerken bir sonraki adımın ne olacağından emin olmamıza rağmen yinede sıkmıyor, sıkı bir dövüş göreceğimiz finale kadar sabretmemizi sağlıyor. finaldeki dövüş ise uzun zamandır boks filmlerinde görmeyi özlediğimiz türden bir dövüş. kullanılan çekim teknikleriyle esas adamımızla birlikte ringde mücadele ediyoruz adeta. jake gyllenhaal geçen seneki enfes nightcrawler performansından sonra yine çok iyi bir performans sergilemiş. eminem'in müzikleride filme ayrı bir hava ve gaz vermiş. sonuç olarak bildiğiniz bir yükseliş öyküsü ama yinede boksun hakkını veriyor, kendisini izlettiriyor.

--- spoiler ---
  • profesyonel dövüş filmi izlyecisi ve boks hayranı olarak (gayet güdük olan son yılları hariç) gayet beğenmediğim leş film.

birincisi senaryo tamamen tırt. ana karakter billy hope gene fena değil, baba-kız ilişkisi muhabbeti hoş ama bunlar dışında hiçbir şey yok. mesela en basitinden villain olsun diye yerleştirilmiş olan kolombiyalı apaçi hiç olmamış. başka dövüş filmlerini incelersek:

-apollo creed
    -clubber lang (rocky 3)
    -mavi ayı (million dollar baby)
    -mad dog (warrior)
    -ivan drago (rocky 4)

gibi ana düşmanlar var. bu adamların illa sevilmez ve nefret edilmesi gereken karakterler olmasına gerek yok. misal ilk rocky filminde hatta ikinci filmde de apollo creed tüm o renkli kişiliği, esprileri, dövüş tarzı ne bilim maç öncesi saçını taramasıyla -ali taklidi olmasına rağmen- hem orjinal hem de çok sevilesi bir karakterdi. clubber lang tam anlamıyla dananın çocuğu, bizonun torunu halleriyle nefret edilesi evlat olsa eldivenle bile dokunulmayası tüylü küpelerinden tutulup çekilesi, kopan küpesi mabel matize hediye edilesi bir adamdı. veya ivan drago... sorsan belki yurdumda çoğu insan rocky iv'e dair pek bir şey hatırlamaz, belki seriyi hiç izlememiştir; ama ivan drago diyince herkes bilir. kötü karakter olabilir spoiler vermeyeyim ama çok sevdiğimiz bir karakterin canına kastetmiş olabilir; ama gene de bir sempati vardır veya sevmesen de filme heyecan katan bir karakterdir. million dollar baby'deki mavi ayı denen dangalak kesinlikle nefret edilesidir; ama maç sırasında insanı korkutur, ölümüne nefret ettirir ve maça çıkarken altına sıçtırtır. demem o ki kötü karakter veya ana rakip dediğin kişinin biraz hikayeye bir katkısı olur. tipi sönük, baldırında puro saran ve lakers oyuncusu gibi giyinen bu dayı ne final maçında bir heyecan uyandırıyor ne de bir sempati duyuyoruz kendisine. misal ben rocky ilk filmde maç öncesi hazırlıkları yaparken baya baya o heyecanı hissetmiştim.

baba-kız olayı daha güzel işlense belki orjinal bir şey olurmuş. warrior'daki abi-kardeş ilişkisi hesabı bir şeyler olabilirmiş. girlfight filmindeki manita kavgası gibi orjinal bir şeyler ortaya koyabilirmiş. ama olmamış, olamamış.

antrenör... bilen bilir bu tip filmlerde antrenör mevzuu önemlidir. misal:

-micky (rocky)
    -duke (rocky 6'daki efsanevi konuşmasına dikkat çekerim)
    -frankie (million dollar baby)
    -warrior'daki baba karakteri

bu filmde antrenör karakteri bence en iyi karakterdi. bana da iki yumruk göstersin isterdim. ama misal kolombiyalının ağzını burnunu kırmak istemedim. çünkü o tırt. o olmamış.

bir diğer önemli dövüş filmi mevzuu da training montage'dir. burada antrenman maskesi reklamı yaparken ve hiç uymayan bir şarkı seçerken piç edilmiş. hiç ama hiç olmamış. adidas reklamı kıvamında olmuş. antrenman sahnesinden sonra benim yastık dövesim sokaklarda koşasım gelmiyosa sikeyim öyle sahneyii afedersiniz amk.

dövüş sahneleri var bir de. raging bull izle, rocky 6 izle, million dollar baby izle gerçekten şiddet nasıl hissettirilir, gerçekçi kareografi nasıl olur görün birader. warrior'daki kobalı dövüş sahnesini izle heyecan nasıl geçirilir seyirciye gör. burada her şey fazla sahte kalmış. karakterin ağzını yüzünü kan içinde bırakınca güzel ve gerçekçi olmuyo amk.

bir de kings never die güzel olmuş o iyi bak. güzel şarkı.

filmin ne kadar tırt olduğunu şöyle anlatayım:

fight night champion diye bir oyun var. bir boks oyununda olmayacak şekilde senaryo modu var. o senaryonun:

-hikayesi
    -karakterleri (kötü karakter isaac frost, antrenör gus, baby brother, andre, hapisteki antrenör, mcqueen...)
    -antrenman sahnesi (valla var öyle sahne)

her şeyiyle bu filmi üçle çarpar beşe böler ne bilim toplar çıkartır hem evdeki bebenize dört işlem de öğretmiş olursunuz. bir de saatleriniz daha heyecanlı geçer.

sonuç olarak amk böyle filmin.
  • üst düzey bir dram, vasat bir boks filmi. izlenesi...
  • öncelikle tipik bir boks filmi olmasına rağmen (bkz: jake gyllenhaal), (bkz: forest whitaker), ve (bkz: rachel mcadams) için izlenmeye değer, bunun dışında daha iyi bir yönetmenle senaryonun elden geçirilmesiyle daha iyi bir film olabilirdi. bu üç oyuncunun performansı filmi izletiyor. ben, filmi kısa buldum. biraz daha uzatılsa iyi bir film olabilirdi. (bkz: raging bull) ve (bkz: cinderella man) ile yarışamaz ama gene de izlenebilir.
hesabın var mı? giriş yap