• iyi ki bu dağ başı 2+1 daireye taşınmışım. bina çok yaşlı değil, böcek falan yok. merkeze bir saat mesafede .
    şimdi kira - maaş oranı %25 civarı ama merkezde böcekli eski 3+1 de oturmakta ısrar etseydim, öyle bir batarmışım ki, herhalde akşam yemekte ancak yarım ekmek arası çeyrek ekmek veya en iyisinden, soğan ekmek falan olacaktı.

aslında kiralar istanbul gibi bir şehir için çok değil. dünyanın çok yerini gezdim. usd ya da euro bazında kiralar bizde normal, hatta bazı merkezlerde ucuz bile. mesela amerikada 1500 dolara ancak 1+1 tutarsın. ama gıda bizden ucuz. bükreşte kiralar istanbul gibi, hatta bazen pahalı ama et %60 daha ucuz mesela. yunanistan battı da; satılık da, kiralar da şimdi düştü biraz, bakma, yoksa yanaşamazdın atina'ya. moskova buradan çok pahalı zaten kirada.

asıl sorun bize maaşların aşırı düşüklüğü. 25 yıldır çalışıyorum. beyaz yakalıyım. eski birikimler hep geçmiş krizlerde işsizlikte eridi, bitti. oturacak bir ev alamadım. emekli olduktan sonra da çalışmak zorundayım. yok ki atadan, dededen kalma bir köy evi. bi inek, birkaç tavuk. emekli maaşıyla geçinir insan.
  • aidat dahil %20
  • %10

evde iki kişi kalıyoruz. ikimiz de çalışanız.

bu istatistik neye yarayacak anlamadım ama

maaş:3000
    kira=600/2
  • % 50 faturalarla birlikte
    ögrenciyiz ama grurluyuz
  • benim için sıfırdır.

ev benim.

maaş sıfır olmadığı sürece oran sıçmıyor.* (bkz: belirsiz)
  • maas : 16000 + ev kirasi

kira : 0
  • ankara'ya gelince %20 mertebesine gelmiştir. istanbul'da ise bu oran %26 seviyelerinde idi.
  • büyük bir ev ve kallavi bir aidat dahil %26. lokasyon izmir.
  • 22% stuttgart
  • oturduğum evin vergisini ve faturalarını ödüyorum, kira yok. ortalama 400 tl diyelim.

maaş 8000 tl civarı.

oranlarsak %5 ya da 1/20 çıkıyor.

soruları alayım.
hesabın var mı? giriş yap