• stadyumlar mabet olmuş ,

ilk maçıma babam beni 7 yaşımdayken götürmüştü, o zamanlar passo vs yoktu ve giriş çıkış biraz sorunluydu, çocuk gözüyle o hayli gürültülü ve kavgalı geçen altay -fenerbahçe maçından sonra futboldan soğudum ve bir daha türkiye'de hiç maça gitmedim, sadece birkaç sefer yurt dışı maçlarına gitmişliğim vardır, onlar da hep şirket organizasyonları ile..

oğlum 12 yaşına gelince ısrar etmeye başladı, dayanamadım, passo çıkartarak bu yıl gitmeye başladık oğlumla, 5 -6 maça gittik beraber.

stadyumda maça gitmek neredeyse tüm gününü planlamanı gerektirir, bu da seni maça iyice hazırlar, stada yaklaşırken etrafta artan kalabalık, içeriden gelen gürültü ve stadın etrafa yaydığı enerji sizi iyice içine çeker, polis kontrolleri vs. ardından stat arkasındaki karanlık koridorlara girersin, dışarıdan duyulan ses nispeten azalmıştır, ama koridorun ilerisinde tribün girişlerinden hala ses duyulur, ister istemez sese yönelirsin, yaklaştıkça ses artar, beyaz parlak bir ışık görürsün, o parlak ışık yıllardır duyduğun "ölüm anında görülen ışık " gibidir, çok benzer, şaşırırsın, "allahım sana geliyorum " misali bir his ile girişe yönelir ışığın içine girersin, tribüne ulaştığında ise sahanın yeşili, seyircinin coşkusu ve stadın bembeyaz ışıklarla görkemli yapısı seni içine almıştır, artık o sen değilsin, sen bir bütünün parçasısın... stadyum adeta bir mabet gibidir. stadyumlar mabet olmuş .
  • beinsportsun uzak plan çekimleriyle süperlig maçlarını stadyumda izlemekle evde izlemek arasında pek bir fark olmadığından stadyumda izlemek en iyisidir. ya hiç mi ingiltere ligini seyretmezsiniz. televizyon başında seyirci nasıl pozisyonların içinde oluyor. maç roman gibi akıp gidiyor. beinsports çekimlerinde futbolcuyu bile tanıyamıyoruz.
  • eğer bir kez stadyuma giderek çimlerin kokusunu ve ışıklandırmanın zemini aydınlattığı o güzel görüntüyü gördüysen artık bu durum vücuda bulaşan bir virüs gibi kanında dolaşmaya başlayacak ve bir daha tv'den keyif alamayacaksın.

edit: i
  • ne yazık ki insanlara tahammülsüzten dolayı bırakın stadyumu, kahvehanelere bile gitmemeyi tercih ediyorum. evimde yorumsuz ohh miss gibi kendi kendime yayıla yayıla izliyorum. ha kendi evimde arkadaş ortamım ile izlersem tadından yenmez.
  • evlenene kadar hiç stadda maç izlememiştim ve eşim evlendikten sonra bikaç kere sen de gel dedi iyi dedim gittim.baktım hoşuma gidiyo bu sefer ben basladim beni de gotur diye.artik kombinem var hicbir maci kacirmiyorum.evet televizyonda her pozisyonu daha net goruyosun ama stad her turlu daha zevkli ve heyecanli.bide gol atinca kalabalikla birlikte o mutlulugu yasamak her zaman daha guzel.
  • stadda 3. lig maçını seyretmek bile tv deki her türlü maçtan iyidir.
  • stadyumda izlerken özellikle "gollerin tekrarını içten içe beklediğiniz o an" bu versustaki en önemli farklardan biridir.
  • iki sezon boyunca maçlara gittikten sonra takım tutmayı bıraktım.
  • stadyumun kazanacağı versustur. fakat maçı hangi tribünde izlediğiniz çok çok önemli.

beşiktaşlı olduğum için vodafone park için konuşuyorum kale arkalarını geç zaten orda maç izlenmez.

kapalıda da izlenmez çünkü herkes ayakta ve bağırıyor. vip de maç izlemek mesela çok zevkli kim nasıl oynuyor çok iyi analiz edebiliyorsun önündeki ufak ekranlarda da pozisyon tekrarlarına bakabiliyorsun.

ama geçen sene gs derbisini locada izleme fırsatı buldum,yok böyle bir keyif.

zaten içerde eşşek kadar büyük tv var dışarda sana özel koltuklar var mini buzdolabında içecekler ve her locaya özel 1 adet garson.

yani kısacası stadda maç izlemek de paraya bakıyor ve izlediğin tribüne göre çok çok değişiyor. eğer tırt bir tribünde izleyeceksen tv daha iyi olur tabi ki.
hesabın var mı? giriş yap