• üstünden senleer geçmesine rağmen halen bütün günümüzü ayırıp izlemeye doyamadığımız, bir fantastik sinema üçlemesi.
  • darth lucas'ın bugüne kadar yaptığı en büyük saygısızlık örneklerinden biridir. george lucas'ın yirmi sene evvel kötü lord darth lucas tarafından öldürüldüğüne gösterilebilecek en kayda değer kanıttır.

episode 4,5,6'da yakalanan atmosferi bir an olsun yakalayamayan, daha çok yeni nesil veletlere hitaben, nasıl daha çok para kazanırım mantığıyla yapılan episode i* felaketinin ardından, o klasik star wars ruhuna biraz daha yaklaşıp epik veya ona yakın duygular barındırmayı az da olsa başarmış episode ii* ile, episode iii için "belki hala umut vardır" dedirten darth lucas, en acımasız darbeleri bu dvd setiyle vurdu.

başta olarak, darth lucas, galaksideki bütün orijinal (special edition öncesi) star wars filmlerini için bir av başlattı. special edition adı altında, üzerinde her izleyişte eski toprak star wars fanlarının beynine acıyla saplanacak oynamalarla tarih üzerinde değişiklikler yaparak bu sürümleri sürüm sürüm gö.ümüze dayadı.

şimdi bu yeni dvd set ile, tarihi silip kendi tarihini yazmış oldu.
    3 film boyunca;

-çeşitli diyalogları tamamiyle kaldırdı.
    -daha önce olmayan diyaloglar koydu
    -bazı diyalogları değiştirerek hikayede farklılıklar yarattı
    -ufak değişiklikler yoluyla ana karakterlerde farklılıklar yarattı!

-bir çok sahnede, absürd bile olsa gerçekçiliği olan kukla karakterleri kaldırarak, yerlerine yeni, yapaylığı son derece belli olan cgi karakterler koydu.
    -eklenen yeni sahneler dışında, orijinal olarak bulunan çeşitli sahnelerle oynadı, yine cg ile onları değiştirdi

-rotj 'ın sonunda, ewok'ların special edition'da anlamsız bir müzikle değiştirilen müziklerine ek olarak, yoda, obi-wan ve anakin*'in ruhlarının görüldüğü sahne üzerinde oynamasıyla inanılmaz bir saygısızlık ve gaflet örneği işledi:
    kasksız darth vader'ı canlandıran sebastian shaw'un bu son sahnedeki şarap gibi yıllanmış o buruk görüntüsü, o samimi yüz ifadesi, hayden christensen 'ın inandırıcılık ve yetenekten uzak o embesil teenage performansıyla değiştirdi****

her ne kadar, george lucas, uzun yıllar evvel yapılan görüşmelerde dahi orijinal star wars serisini yaptığında gerçekten yapmak istediği şeylerin ancak %25'îni gerçekleştirebildiğini söylemişse, ve bir sanatçının, yapıtı üzerinde başka kimsenin hesap soramayacağı bir hakkı olsa bile, bugün artık dert edilen şey ne sanattır, ne de aslen yapılmak istenip imkan bulunamayan şeylerdir.

ayrıca eğer filmlerin bu yeni hali, adamın vakti zamanında hayal ettiği şeye daha yakın ise ve yine bir görüşmede dediği gibi, episode i gerçekten %100 istediği gibi olduysa, ben bu adamın vizyonuna sokim, güç sokim. güç sana girsin!

durumu daha da kötüleştiren ise, orijinal üçlemenin eski, dokunulmamış bütün versiyonlarının kaldırılmış olması****** ve bunların eski orijinal haliyle bir daha asla piyasaya çıkmayacak olmasıdır. darth lucas kendi istediği geçmişi bizlere kabul ettirme çabasında. çocukluk anılarımızı yoketme peşinde.

duruma uygun bir benzetme için george orwell'den (rts delisi bazı denyolar kane'in lafı olarak bilir bunu) şu alıntıyı yapmak uygun olacaktır:

"he who controls the past, commands the future. he who commands the future, conquers the past"
  • hepsi aynı gün izlediğinizde sokakta lightsaber satan dükkan aramanıza neden olabilecek üçleme*.
  • film basina bir ana bir de bonus disk olmak uzere toplam 6 diskten olusan bir set halinde sik bir metal kutuda satisa sunulmus para tuzagidir. bu limited edition setteki ana diskler filmlerin remastered versiyonlarini, bonus diskler de orijinal, yani sinemalarda gosterilen versiyonlarini iceriyor. benim gibi gozunuz donmemisse, metal kutuyu, seti filan sallayip tek tek almanizi oneririm; zira yari fiyatina geliyor.
  • kutusunun üstinde ki artworkler***** yüzünden masanın üstüne biblo diye koyulası, ses ve görüntü kalitesi açısından muhteşem olan set.
  • abartmadan belirtmek gerekirse, dvd tarihinde piyasaya çıkmış en iyi setlerden biri. daha doğrusu en iyi 10 dvd boxed seti listesine rahatça girebilecek kalitede içeriğie sahip set.
  • yildiz savaslari uclemesi denince akla sadece bir dvd seti gelmemelidir.
    yildiz savaslari ilk uclemesi 25 yildan fazla bir suredir populer, dunya sinemasina gerek hayal gucu gerekse teknolojik olarak ilham vermis yegane filmler serisidir.
    herkesin gece yattiginida kurudugu utopik hayalleri gerceklestiren ve filmler serisi olarak onumuze koyan george lucas herkesin sandiginin aksine acgozlu bir para babasi degil kazandiklarinin ucte ikisini sinema teknolojisinin gelismesine harcayan bir ticari deha oldugu gozden kacirilmamalidir.
    bazen dusunuyorumda star wars olmayan bir dunyada yasamak ne sıkıcı olurdu ?
    2.ci ucleme ile artik 4 jenerasyona hitap eden bu muhtesem efsanenin 6 filminide sinemada izleyen biri olarak kendimi cok sansli sayiyorum.
  • alti saat boyunca star wars sagasini bana tekrardan yasatmis, en son turkiye'ye "remastered edition" haliyle geldigi zaman izledigim, ancak o 1997 senesinin versiyonlarindan cok, ama cok daha kaliteli hale getirilmis bir dvd serisi. cikarilmis olan bir iki ufak sahne beni uzmus olsa da, yine de beraberinde gelen bonus disk ve icindeki the return of darth vader teaser'i, hepsinden ote icindeki star wars belgeseli ile bunu da ortmeyi basarmis bir dvd. yani, en azindan kendimi avutmak icin boyle diyorum, ama neyse, degisikliklerin cogu cok basarili ve gerekli seyler. koleksiyona eklenmesi sart, daha ne diyeyim, star wars iste (ayriyeten 20 dolar ucuza aldigimi da belirtmek isterim).
  • günün başlıklarında görünmesi heyecan yaratan kelimeler topluluğu.

evet, evet gerçekten böyle bir olgu var.

şimdilik sadece söylenti niteliğinde olsada, gerçeklik payı olan bir söylenti.

lucasfilm bu ay içinde, büyük video satıcıları ve bazı sinema dergilerine, üstünde darth vader oyuncağı bulunan ve şu mesajı içeren bir davetiye gönderdi:

"lord vader is planning a major assault. he summons you to share his top secret battle plans. wednesday, november 5, 2003, the officers' club, at the presidio, san francisco, ca. lightsabers and blasters must be checked at the door. may the force be with you."

bu davetin 2004'ün son çeyreğinde çıkması planlanan dvd setinin ön tanıtımı ve haberdar edilmesi için verildiği düşünülüyor.

zaten birkaç aydır dvd seti ile ilgili bin tane söylenti vardı. bu davetiye de tuz biber ekmiştir.

söylentilerden bir tanesi de, dvd setinin 4 diskten oluşacağı, filmlerin hem special hemde theatrical versiyonunu içereceği. aynı indiana jones dvd collection'da olduğu gibi her film*** için tek dvd, yapım, çekim özel efekt için tek dvd olacağı. heyecanla bekliyoruz. tahminen 5 kasım 2003 sonrası internet üzerinde bu konuda ya bir patlama olacak yada hüsran yaşanacak.
    her halikarda sonuç bu başlıktada belirtilecektir.

may the force be with you.

http://www.cinescape.com/…at_id=270352&obj_id=39906
  • bekledim kimse yazmadı ben yazayım dedim; kendileri (box set-original version) ideefixe'de nihayet stoklara girdi girecek olan üründür.(reklam yapmak gibi olmasın,halihazırda reklamlarını da yapmak istemem çünkü bi yıldır bi türlü stoklara getirememişlerdi). çünkü neden girdi girecek? çünkü şu an ön sipariş verilebiliyor, 1 kasımda siparişler yola çıkacak deniliyor.ben sitenin yalancısıyım.ha ayrıca resmi olmayan kaynaklardan alınan haberlere göre bu setin içinde filmin hem orjinal hem de sonradan düzeltme/ekleme yapılmış versiyonu bulunmaktaymış.bekliyoruz,göreceğiz.
hesabın var mı? giriş yap