tasslehoff

  • 3303
  • 3
  • 1
  • 0
  • geçen hafta

star wars episode ii - attack of the clones

ilk üçleme ile yarışır belkide üstüne çıkabilir seviyede bir film.

edit sözü verilmiş entry...

film coruscant'ta başlıyor. şehirden gezegen işte noolmuş demeyin sakın burası belkide filmin en başarılı yeri. nedenmi? star wars galaksisindeki yaşam kitaplar dışında bu kadar güzel ilk defa anlatılıyor. şehirin görüntüsü üst katlar yani lüks mekanlar dışındaki yaşam gece hayatı trafik gibi daha önceki filmlerde yeri olmayan olgular işlenmiş. efektler aşmıştan öte olmuş adamlar bu sefer heykelciğe* iyice gözü dikmiş olacaklarki filmde rahatsız eden "aha len bak bilgisayar burası, olm çizgifilm gibin olmuş ehi ehi" denmesine sebebiyet verecek tek bir sahne yok. kanıtmı istiyorsunuz? en büyük kanıt yoda'nın bu filmde tamamen cgi olmasıdır derim. efekt olduğu sadece savaş sahnesinde yaptığı hareketlerin kuklayla yapılmasının imkansızlığından dolayı anlaşılıyor. filmde yine jar jar var "öeh" demek için erken davranmayın yanlız! jar jar bu filmde özellikle var olmalı. eğer o olmazsa palpatine** republic*'te ona özel yetkiler kazandıracak duruma gelemez. jar jar'ın bu konu için kandırılması filmde çok çok iyi anlatılmış. aşk olayını abartı bulanlar var. benim yorumumsa şu eğer bu kadar uzun uzun ve detaylı anlatılmış olmasaydı anakin'in jedi'lıktan atılmasına sebebiyet verecek bir olaya girişmesi mantıksız olmazmıydı? filmde çok beğendiğim başka bir olay ise politik stratejilerdi. çoğu kişi anlamamış fakat durum şudur: darth sidius*, count dooku* sayesinde republic'e karşı olan bir grup* yaratıyor. bu grubun republic için tehdit olmasını sebep göstererekte, kendine savaş durumunda geçerli bir diktatörlük yetkisi kazandırıyor. böylece çok büyük bir orduyu göstere göstere kurmuş ve yegane komutasını ele almış oluyor. bu durumun imparatorluğa ne kadar yakın olduğunun yorumunu da size bırakıyorum... ayrıca filmde çok çok güzel detaylar var mesela boba fett'in, jango fett'in birebir* genetik kopyası olduğu ve sanki bir oğulmuş gibi eğitildiği ve sevildiği anlatılıyor. master yoda'nın neden jedi master olduğu anlatılıyor. bunun için türk olan arkadaşlar "yahu madem ööle hoplayıp zıplıyabiliyon neden bastonla yürüyon?"* sorusu soracaktır. açıklaması ise kolay adam orada zıplayıp hoplarken fiziksel olarak değil gücü* kullanarak yapıyor. jedi'ların ise gücü gereksiz yere kullanması yasaktır. bu olay jedi code'da geçer ve filmdede anakin padme ile meyva yerkenki sahnede çok iyi bir şekilde irdelenmiştir. ayrıca filmde anakin'in palpatine ile olan ikinci bir mentor ilişkisi minik bir diyalogla çok güzel anlatılmış. ayrıca tusken raider'lar ile olan sahnede hayden christensen*'ın ne kadar iyi bir seçim olduğu görülmüş. arkadan hafif hafif gelen imperial march ise neredeyse darth vader respiratör sesiyle denk olmuş.

filmde birçok kişinin gözden kaçırmış olması olası bir iki enstantane:

- coruscant'taki takip sahnesinde girilen bardaki müdavimlerden birkaç tanesi gerçektende star wars müdavimleri. ahmed best*, anthony daniels*

- bara girerken obi van, anakin'e "you're going to be the death of me" diyor.

- barda bir ekranda podrace gösteriliyor.

- jedi arşivlerinde obi van qui gon jinn'in büstüne bakıyor.*

- senatoda ilk filmden tanıdığımız bir ırk iki prequel trilogy'de ilk defa görülüyor. episode iv'te obi wan'ın cantina'da kolunu kestiği dayının ırkı.

- filmin sonunda darth sidious ile count dooku'nun buluştuğu yer jedi knight'ta dark side ile bitirildiğinde kyle katarn'ın imparator olarak girdiği yere bir hayli benziyor.**

- filmin sonunda yoda sanılanın aksine lightning bolt atmıyor rpg'de de geçen dissipate energy ve deflect bolts eylemlerini karıştırıyor. benzer bir güç corran horn'da da mevcuttur.

sonuç olarak film leziz olmuş tek bir eksik yada fazla göremedim. kiritik yapabildiğim tek noktası r2 d2 ve c3 po'nun olduğu bölümler. ki bu bölümler zaten star wars'u star wars yapan şeylerden biri. çıksa rahatsız olurmuydum? olmazdım ama biz böyle gördük belkide olmazsa rahatsız olacaktık kim bilir?

serinin belkide en iyisi olan film*

devamını okuyayım »
12.05.2002 00:48