• zamanında (14 ay kadar önce), half-life3'ün ilk yılı linux only tadında çıksa ne güzel olur demiştim [1], sonra millet entry'ler dizip özel mesajla demediğini bırakmadıydı mal mısını misali. sakal da var halbusi. steamos'la birlikte düşüncem biraz daha oturdu.

bu arada, evet linuxte grafik ve ses stackleri rezil durumda, ve evet steamos ilk çıktığında çok yetersiz olacak. herkes buraya gelip sayıp sövecek, bokum gibi olmuş bu diyecek. zaten gidip steam başlığına bakarsanız ilk sayfada edilmeyen küfür kalmamış.

ama sonra işler değişecek, oyuncular için değişilmez bir parça olcak steamos. çok da güzel olacak çok da iyi olacak tamam mı.
  • beklenen bir gelişme.

zaten steam, pc oyunlarının linuxte çalışması için çabalıyordu. şimdi kendisi de linux tabanlı bir işletim sistemi çıkartıyor. gayet güzel bir fikir, altyapı sağlam.

gelecek on sene içerisinde windowsa sağlam bir darbe vurabilir, ama sadece oyun alanında...
  • antik yunan tanrısı adına benzer ada sahip os.
  • benim anladigim kadari ile bu isletim sisteminin iki ana hedefi var.

birincisi; "ben hardwareden de, softwareden de anlamam, hazir paketi alir televizyonuma takarim oyun oynamaya bakarim" diyen adamlara pc fiyatlarinda ve rahatliginda tv'de oyun oynama ozgurlugu kazandirmak (bkz: steambox). ayni zamanda da multiplatform oyun yapmaya gucu yetmeyen oyun gelistiricilerini ve dahi konsolda oynanmaya uygun olmayan (klavye, fare ihtiyaci) oyun turlerini konsol piyasasiyla bulusturmak.

ikincisi; steamin ozellikle son 4 senedir yapmaya ugrastigi pc oyunculugunu platformdan bagimsiz (windows, linux, mac) butun oyun ureticilerinin ve oyuncularin kolaylikla ulasabilecegi, problemsiz kullanabilecegi bir altyapiya kavusturmak. bu windows pcsi yada maci olan adami ne ilgilendirir derseniz: sadece oyun oynamak icin bilgisayar toplayan kesime yeni bir alternatif olarak derim. steamos sadece steambox icin bir isletim sistemi degil, acik kaynakli bir linux surumu. valve'in optimizasyonu ve oem secimleri (tavsiyeleri) ile isteyen herkes bir pc toplayip bu isletim sistemini kurarak butun steam kutuphanesindeki oyunlari oynamaya (ustelik herhangi bir esdeger sistemden daha performansli olarak) hazir bir oyun bilgisayari sahibi olacaklar. hazir pc sahipleri icin ise eger ellerindeki donanim uygun degilse (aciklaninca gorecegiz) muhtemelen sadece anakart, cpu ve gpu degistirilerek bu sisteme gecis yapilabilecek.

bence bu hedeflerden ikisinin de basarili olma ihtimali cok yuksek. misal ben ikinci hedefin kapsamina giren bir gamer olarak simdiden salyalarimi akitmaktayim. hatta konsollardan nefret eden (gamepad ozurlu oldugum icin ve oynadigim oyunlar genelde pc gerektiren tipte oldugu icin) birisi olarak "lan bu steam controllerda fena degilmis, salona bi tane steambox kursam mi acep?" diye fantezi bile yapmaya da basladim.

uzun lafin kisasi olur bu is...
  • livingroom falan dense de linux'un nihayet sağlam bir firmanın iteklemesi, sunduğu profesyonel servisler ve belirleyeceği standartlarla desktopa girişi için büyük bir fırsat olabilir bu. evdeki bilgisayarların kullanım amacı iyiden iyiye multimedyaya, facebook vs gibi sosyal medya sitelerine kaymış durumda zaten. excel, word gibi temel ofis yazılımlarını çalıştıracak bir şeyler de çıkar bu platforma ki zaten yazılım tarafı iyiden iyiye clouda kayıyorken üstelik. büyük oemlerden de destek alırsa üzerinde steamos yüklü laptoplar falan neden olmasın. evet açık açık büyük ekran tvlere bağlı multimedya pazarını hedefliyoruz, bir nevi konsol\htpc alternatifi olacak diyor valve ama linux her yere esneyebilen çok yönlü bir işletim sistemi. steamos'u da komple bir desktop çözümü haline getirmek zaman alacaksa da imkansız bir şey değil. önemli olan pazardaki diğer büyük yazılım ve donanım üreticilerinin bu platforma karşı duruşu olacak. misal adobe'un bu platforma yönelik bir ürün paketi çıkarması enteresan gelişmelere yol açabilir hem mac hem windows için. apple mobil, microsoft da kurumsal ve mobil sevdasıyla stratejilerini iyice o pazarlara odaklamışken yeni nesil windows ve mac oslarla denek haline gelmiş ev kullanıcısı piyasası bu tip yeni bir işletim sistemi için gayet müsait.
  • linus torvalds'in atariyla da beraber, nvidia'nin linux icin daha adamakilli driver cikarmasi icin kamcilamistir.
    (bkz: http://www.reddit.com/…a_just_offered_help_and_the/)
    (bkz: http://www.reddit.com/…_with_linux_pledges_help_on/)
    gerci tabii ki buradaki anahtar kelime *para*. sonucta nvidia keyfinden nouveau gelistiricilerine yardim etmiyor (o da kisitli zaten). herifler konsolun icinde kendi gpularinin olmasini istiyor.
  • virtualbox üzerine kurlabilen sistem.

denemek isteyenler için: http://yazilimamelesi.com/…4/steamos-nasil-kurulur/
  • şimdilik 48 saat aralıklarla açıklanacak 3 sürprizin ilki.

diğer ikisi de az çok tahmin edilebiliyor. birisinin steam box olduğu kesin. diğeri ise half-life 3 olması gerekiyor. gerekiyor diyorum, çünkü bu sistemleri ancak amiral gemileri olan half-life serisi ile oyunculara alıştırabilirler. öbür türlü google+ tarzı havada kalma ihtimalleri var. sonuçta rakipleri google+ karşısındaki facebook gibi, fakat iki katı; playstation 4 ve xbox one.

geri sayım; http://store.steampowered.com/livingroom/

edit: evet, üçüncü için oculus rift de çok mantıklı. hatta half-life 3'ten daha mantıklı çünkü henüz 1.5 yıl önce gabe newell half-life 3'ün geliştirilmesine henüz başlanmadığını(!!!) açıklamıştı. (bkz: half-life 3/#26762885)
  • arkadaşımla bir süredir(son 1 yıl) ara ara geyiğini yaptığımız, sonunda gerçeğe dönen proje. gabe bizi duymuş!
  • cloud gaming'den ziyade simdiye kadar aciklanan verilere bakilirsa ev networku icerisinde, halihazirda oyun oynadiginiz baska bir bilgisayardaki icerigi baska bir cihaza stream etme destegini sunacak isletim sistemi. daha bir suru ivir zivir entertainment naneleri da var tabii, bizim isimiz oyun kismiyla. soyle diyor steam'in sitesinde: "you can play all your windows and mac games on your steamos machine, too. just turn on your existing computer and run steam as you always have - then your steamos machine can stream those games over your home network straight to your tv!"

bu cumlenin happy meali ise soyle basliyor: "butun windows ve mac oyunlarinizi steamos makinenizde de oynayabileceksiniz." goruldugu uzere "yeaae bi de steamos icin nasil oyun cikartacaklar yeeaae" demelik bir durum yok ortada, zaten valve da boyle bir manyaklik yapmaz. devam edelim mealimize: "halihazirdaki bilgisayarinizi calistirin, her zaman yaptiginiz gibi steam'i calistirin, ondan sonracima steamos makineniz ev networkunuz uzerinden oyunlarinizi direkt olarak tv'nize stream edecek. allahuekber woohoo"

asikardir ki allahuekber wuhuu'yu ben ekledim.

devam edelim; demek ki neymis? steamos kullanabilmek icin boyle verileri stream edebilecek hizda ev networku de kurmaniz lazim. legacy routerlarla switchlerle olacak is degil gibi gozukuyor. mesela benim takintim var, bunu kullanacak olsam gidip en asagi bir 802.11n router alirdim. para para para para para.

steam serverlarina remote baglanip onlarin uzerinde yardira yardira oynayabilmek cok guzel olurdu ama bak. belki de onumuzdeki gunlerde oyle bir platform aciklayacaklardir. atiyorum aylik $39'a limitsiz. benim gabe'im isini bilir.

not:
    bu olay olgunlastiginda, kullanici tabani genislediginde, tipki cyanogenmod'un basina gelenler gibi; belki de ileride sektoru sekillendirebilecek bir kuvvete ulastiginda "agalar beyler steamos'a da oyun yapacaksiniz artik" buyurarak linux'u saha kaldirabilir. kim bilir? gabe bilir.
hesabın var mı? giriş yap