• koreli firma jyp tarafından çıkarılan 2 avusturalyalı üye bulunduran 9 kişilik kpop grubu.
    müziklerinin yazımından prodüksyonuna ve dans kareografilerine kadar üyeler aktif rol oynuyor. (ki bu kpop sektöründe çok nadir görülür)
    çok hassas ve farklı konulardan bahsettikleri şarkıları vardır.
    bence müziği sadece müzik olarak dinlenebilecek tek kore erkek grubudur.
  • hayranlarına fan chant adı altında rap yaptıran bir top deli. geçenlerde iki üç fan chant nasıl yapılır videolarına denk geldim; önce kendimden şüphe ettim, sonra video yorumlarını görünce rahatladım. video yorumlarını okumak, fan chant yapmayı öğrenmeye çalışmaktan daha eğlenceliydi. ille de konserine gidip bunu yapıcam diyene allah kolaylık versin.

derken...

changbin son vlive yayınında kendi rap bölümüne denk gelen fan chant'ın nasıl yapılabileceğini öğretti ciddi ciddi. baktım, oldukça samimi göründü bu hevesi. dalga geçmiyordu. dinlerken kopmuşum sonra.
  • a - kim bu çocuklar?

stray kids, bu 90'lardan ilham almış gibi görünen adıyla, ilk tanıtımını aynı isimli survival show ve bir mixtape'le 2017 yılında yapan;
    2018 yılında çıkardığı i am not albümüyle de piyasaya adım atan sekiz kişilik bir grup.

they are baby photo!*

kendi ağzından grup: zack sang show, yenisi de var
    .
    .
    .

`b - bugüne kadar çıkardıkları albümler:`

1- mixtape: çalma listesi (ilginç bir şekilde yayaya eksik burada)

2- i am not: çalma listesi
    arka planı : ep. 1, ep. 2

3- i am who: çalma listesi
    arka planı: ep. 1, ep. 2

4- i am you: çalma listesi
    arka planı: ep. 1

5- cle 1 miroh: çalma listesi

6- cle 2 yellow wood: trailer
    mixtape spin-off
    çalma listesi (zannımca en yazık edilen şarkılar burada: hem side effects'in yanına o mixtape'ler yakışmıyor, hem de o mixtape'lerin bazılarının orijinal halleri daha güzeldi)

7- cle levanter: çalma listesi

8- skz2020: çalma listesi
    japonya'da bir başlangıç yapabilmek için kendi şarkılarını yeniden söyledikleri albüm. koskoca diskografilerinde en çok sevilen/bilinenleri seçip woojin'siz yollarına devam etme kısmı tam olarak burası. bir kişi gitti diye her şeyi çöpe atacak değillerdi. (normalde kendi resmi sayfalarından link vermek isterdim ama jype ve stray kids sayfalarında bu albümün çalma listeleri hep eski videolardan oluşuyor. nedenini anlamadım. oysa adamlar benim düzen duygumu tatmin edecek kadar düzenli playlist'lere sahipler)

9- go live: prequel- highlight reel
    cooking video
    çalma listesi
    arka planı: intro intro
    online unveil (esasen albüm tanıtımı ama mini konser gibi davranılmışı)

10- in life: mashup video
    back door opening video
    çalma listesi
    arka planı: intro , the reason
    online unveil

11- all in: çalma listesi
    bu da japonya'da çıkan albümleri. bence seriyi tamamlayacak üçüncü şarkı all in. albümün tek falsosu god's menu'nun japonca versiyonu. hiç yaşanmadı varsayıyorum ben onu.

12- noeasy
    thunderous trailer
    noeasy=noisy
    grubun, kendisine sürekli yöneltilen gürültülü müzik yaptıkları iddiasını göğsünde yumuşatıp iddia sahibine akula vuruşuyla geri yolladığı kaçıncı iş acaba? omurgalı duruşlarını yine yeniden takdir ediyorum.
    gümbür gümbür geliyorlar: thunderous trailer exclusive clip
    kingdom adlı yarışmada birinci oldukları için kazandıkları ödül, albümün çıkmasından bir hafta öncesini kapsayan promosyon çalışmasıydı: kingdom week (mnet denen dallama sürüsü uluslararası izleyiciyi yalnızca oy kullanırken sayıp, onları pr videolarınının hedef kitlesinden görmediği için bu bir hafta boyunca videoları yalnızca kendi kablolu kanalından yayınladı, youtube'a ise kısa klipleri yükleyip 'alın siz bunlarla oynayın' dedi. bu verdiğim link tüm videoları bütün olarak çevirili şekilde veriyor. o nedenle çalma listesinin herkese açık çalma kistelerine kaydedilmesi ve herkese açık kanallarda paylaşılması istenmiyor. bu taleplerine saygı duyulursa iyi olur).
    çalma listesi
    arka planı: intro

13- scars: çalma listesi
    japonya comeback albümü.
    scars'ı neden sevdiğimi buldum en sonunda: başlangıcı bang chan'ın dolu dolu sesiyle yapıyoruz çünkü. keşke diğerlerine daha çok yer vermek adına kendi sesinden mahrum etmese bizi.

14- christmas evel
    teaser
    sezon şarkısı ve single olması nedeniyle skz'de bir ilk. sound monster yolculuğumuza devam ediyoruz ve bu alışık olduğumuz bir christmas şarkısı olmayacak.
    çalma listesi
    içindeki grinch'i beslemek isteyenlere christmas evel, klasik christmas'çılara 24 to 25, kışın ayrılık acısı çekenlere winter falls ve domino neden hala kliplenmedi diye soranlara domino ingilizce versiyonu geldi. hepi topu dört şarkıyla bizi o duygudan bu duyguya sürüklediler. erken bir christmas hediyesi ama bence tam zamanında geldi (ben yeni yıl hediyesi olarak aldım, kabul ettim. bağrıma bastım, çok beğendim). ayrıca 'i can feel the evil coming but felix never bad' yazan, 'feliz navidad'la rhyme yapan ve felix'e bunu söyleten chan en kısa zamanda avustralya'ya gidebilsin diliyorum. felix'le beraber tabii. o çok özendiği ve örnek aldığı teddy'ye yaraşır bir şarkı olmuş christmas evel. tebrikler!!!

15 - skz2021: oynatma listesi
    skz2020'den geri kalan şarkıların sekiz kişilik versiyonları yılın bitmesine yakın burada yayınlandı. o kadar reklamını yapmadılar ki, her sene başında yapmayı planladıkları projelerini açıkladıkları listede olmasına rağmen gerçekleşmeyeceğine kanaat getirmiştik çoğumuz. bir anda piyasaya çıkınca herkes çok mutlu oldu. skz2021 ile birlikte ot8 söylenmeyen bir tek glow, 4419, school life, hero's soup, not, who ve you kaldı. not, who, you üçlüsü albümlerde açılış olarak kullanıldıkları ve en sonunda birleşip 0325'i oluşturdukları için çok sorun etmiyorum ben kendi açımdan. diğerleri de her ne kadar skz envanterinde duygusal ağırlıkları olan şarkılar olsalar da benim için hiçbir zaman vazgeçilmez olmadılar. ayrıca vardır bir bildikleri çocukların. bunları yeniden diriltmek istememiş olmaları kendi tercihleri.

16 - oddinary
    trailer, main trailer
    çalma listesi
    mashup video

17 - circus: çalma listesi
    bir başka japonca albüm. albümden ilk olarak your eyes yayınlandı. klibi izlerken telefonu elimden attım, çünkü felix… bakamadım daha fazla. çocuğum yaşında bebeler yaaa amaaan :(

18 - maxident: maxident trailer
    mashup video
    çalma listesi
    aşıkları aramıza alalım, zira bariton gün ışığımız felix'in de buyurduğu üzere "love is not an accident, it's a maxident!". albüm, bu senenin ikinci minisi. oddinary ne kadar köşeleriyle sevmesi zor bir albümse -ki benim favorilerimden- maxident o kadar fluffy bir albüm. her ne kadar içerisinde wow ve red lights'ı ninni kategorisine iteleyen bir adet taste barındırsa da genel atmosfer rahat.
    .
    .
    .

`c - albümlerin yanısıra yürütülen müzik projeleri:`

1- skz-player 3racha ve diğerlerinin kliplendirilmiş müzik projeleri. sanırım albüme alınmayacak şarkıları buradan paylaşıyorlar.
    2- skz-record genelde cover'lar buradan geliyor ama klip çekilmeyen orijinal şarkılarını da buradan paylaştıkları oluyor.
    3- levanter'den sonra bir mixtape projesi açıklamışlar: gone days, on track ve oh, time out
    4- extraordinary you diye bir dizi için neverending story
    5- tower of god için top adında bir açılış, slump adında bir de kapanış şarkısı
    6- bir webdrama için yaptıkları ost hello stranger
    7- alesso ve corsak feat ederek: going dumb
    8- hometown cha cha cha için seungmin bir ost söyledi: here always
    9- love in contract için bir ost daha söyledi: close to you
    10- street man fighter adlı erkek dans grupları yarışmasında bir aşama için 3racha heyday
    .
    .
    .

ç - önemli performanslar

1- yg-jyp dance battle
    2- yg-jyp rap battle
    3- fancy
    4- 2019 golden disc awards: i am not + who + you + i am you
    5- v heartbeat 2019: carpe diem (3racha)
    6- 2019 kbs song festival: side effects + double knot
    7- 2019 mbc music festival: side effects (vampire version)
    8- 2019 sbs k-pop awards: miroh
    9- immortal songs: again and again
    10- voices (2020'de reddit'te yapılan oylamada en sevilen b-side seçilmişti)
    11- kcon:tact 2020 summer: passion (3racha)
    12- back door
    13- 2020 mama (ateez ve the boys ile birlikte kingdom'a katılacaklarını açıkladılar bu sahnede. ödül almasalar da performans sergiledikleri bu ödül töreni için chan “her ne kadar ödül alamasak da performansımızı izleyin lütfen” dediğinde bir kalbim burulmadı değil.)
    14- 2020 the fact music awards: god's menu + back door
    15- 2020 kbs song festival: mischief (3racha), dionysus + god's menu
    16- 2018 music bank in berlin: dna + hard carry
    17- 2021 seoul music awards: back door ('artık büyümeye başladık biz' dediklerini net anladığımız yer burası)
    18- golden disc awards 2021: god's menu (performance version) + back door burada hep istedikleri en iyi performans ödülünü aldılar.
    19- kingdom: legendary war bu yarışma zaten başlı başına bir performans maratonu
    20- king of masked singer: tic tac toe, tomorrow (changbin)
    21- king of masked singer me after you (han)
    22- studio choom - artist of the month: motley crew (hyunjin)
    23- the first take: slump, mixtape oh, scars
    24- miroh yağmur yağdıkça keyiften dört köşe olan bang chan ve ıslak saçlı felix hatırına bir kere görülmeden geçilmemeli
    25 - 2021 mama: cheese, hey monster + thunderous (hero version)
    26 - 2021 mbc müzik festivali: winter falls + thunderous (christmas version) bu christmas versiyonu tam bir efsane. daha iyidi, daha eğlencelisi kolay kolay yapılamaz. only you
    27 - 2020 sbs müzik festivali: my house
    28 - 2022 golden disc awards: thunderous + top + wolfgang
    .
    .
    .

d- önemli içerikler

1- two kid's room
    2- one kid's room
    3- two kids room +1
    4- two kids song
    5- <3 kids room
    6- the 9th
    7- finding skz 2. sezon
    8- skz-vlog
    9- skz-asmr
    10- skz song camp-howl in harmony
    11- stray kids fandom tour
    12- mu-fully b-side with stray kids
    13- mysterious kitchen
    14- skz all night
    15- skz family: ep. 1, ep. 2 (skz evleri ayırdıktan sonra -3racha ve hyunjin bir evde, minho, felix, seungnin ve jeongin bir evde kalıyorlar artık-, hyunjin'in karakteri açısından hikayeyi okumak için sizi buraya alalım)
    16- ebs the best cooking secrets: ep.1, ep.2, ep.3, ep.4 karşınızda ailenizin aşçısı lee minho!
    17- welcome to skz del luna
    18- skz-code
    19 - 2 kids room
    20 - finding skz get edition

bu el kadar bir grup çocuğu çok sevmekle beraber beni hayattan soğuttukları bir yer var, o da: asmr. bunu dinlerken kulaklarım kanadı, beynimdeki garip etkileşim yüzünden ağlamakla gülmek arasında psikoza girmek üzereyken annem kurtardı beni*. o günden beri her türlü asmr içeriğinden uzak duruyorum.
    ekleme: huylu huyundan vazgeçmiyor mon ami. asmr dünyasına geri döndüm. sonradan yaptıkları denemeler daha iyi. hatta felix...
    `-` after zzz
    `-` tingle interview felix ft. minho
    `-` tingle interview eksik sahneler
    `-` 8:01 stay fm
    `-` tingle interview felix ft. i.n.
    `-` tingle interview eksik sahneler
    .
    .
    .

e- kim kimdir?

“evet, grup şarkılarını kendisi yazıyor, besteliyor ve düzenliyor (yani büyük oranda… jyp o kadar da başıboş bırakmış değil grubu. ayrıca yaşları da tecrübeleri de yetmez herhalde %100 bu işe girişmeye. %96-97 falan işte*)” diyerek başlayalım konumuza:

1- grubun beyni, kendine 3racha diyen 3 kişilik bir grup. bunlar bang chan (cb97), seo changbin (spearb) ve han jisung (j.one). bu çocuklar, stray kids olmadan önce de souncloud'da youtube'da 3 tane mixtape yayınlamışlar. yani stray kids'inki kadar diskografi de bunlarda var. hatta stray kids'in bazı mixtape'leri bunların şarkılarının yeniden düzenlenmesinden oluşuyor; bu şarkıların arasında 15-17 yaşların en cringeworthy yaklaşımları da mevcut (al işte, tillahı wow), intihara uzanan arayış da, iklim değişikliği de, bully meselesi de. tam yaşlarının çocukları bunlar. o anda ne varsa akıllarında onu yazıyorlar. belki de bu nedenle yaptıkları müzik insana samimi geliyor. bu arada, erken dönem 3racha işleriyle debut öncesi son dönem işleri arasındaki farkı görmek çok ilginç gerçekten.

chan x changbin'in olduğu 2 kids room'da jisung 3 racha için “onlar gökyüzünde iki güneş gibi parlıyorlar. changbin sürekli yaratıcı fikirlerle dolu bir güneş, bang chan bizi çekip çeviren güneş. ben de bu ikisinin altında çalışan bir karıncayım” dedi. bang chan ve changbin çakışırken jisung arabuluculuk yapıyormuş genelde.

i- bang chan (best leader, daddy*): skz'in ve 3racha'nın en eskisi. aslında onun 7 yıl süren trainee'lik dönemi grup mitolojisinde önemli yer tutan konulardan biri. efsaneye göre, 13 yaşında jype'ye katılan küçük chan 7 yıl boyunca pek çok zorluk ve uzun yalnızlık dönemleri yaşayarak büyür. bu sırada pek çok arkadaşı ya debut yapar ya da şirket tarafından artık yeterli görülmeyenler gönderilirler vs… en yalnız olduğu sırada jisung gelir önce, ardından sırasıyla jeongin, hyunjin, changbin, seungmin, felix, minho ve aralarda başkaları katılır ajansa.

nasıl olduğuna hala pek anlam veremediğim şekilde, jyp, bang chan'ın kendi grubunu oluşturmasına izin verir. en azından başlangıç için, chan grubu oluşturan ve taşıyan kişi. sonradan yapılan survival show'da bir iki üyenin elenmesi falan söz konusu olur ama oralar da bence grup mitolojisini (9 or none) güçlendirsin diye yapılmış hareketler.

chan'la devam edelim: grubun lideri, söz yazarı, bestecisi, prodüktörü, aranjörü, rapçisi, vokali, dansçısı, seksisi. daha ne kaldı bilmiyorum. rap, dans ve vokal konularında en iyisi değil belki ama ilk dört madde onu grup için vazgeçilmez kılıyor. sadece grup için de değil, tek tek üyeler de “şarkı yazdık biz abi bi el at şuna” diye chan'a gidiyorlar.

aynı zamanda bilinçli olarak grubun seksisi olma görevini üstlenmiş. beğen beğenme atletik bir tipi var ve bu kasları göstermek onun görevi. el kadar çocuğun karın kaslarını görmek bende “ört çocuum karnını bağrını” etkisi yapsa da 15-16 yaşında hormon çorbasında yüzen ergenler dünyanın dört bir tarafında ayılıp bayılıyorlar muhtemelen. meşhur daddy muhabbeti bunun zevzekliğinden ortaya çıktı. bir yayında “if you guys are my babygirls, that would mean, i'm your daddy?” dedi –ki bence ne dediğini gayet iyi biliyordu o sırada- olay orada koptu. sonradan kurtarmak için babyboys ekledi sonuna, olmadı babystay dedi ama iş işten geçti bir kere. bence çok cesur ve zekice bir hamleydi. aradan bir yıl geçti, adamın google info'sunda “bang chan-daddy” ibaresi belirdi. bence komik bir şakaydı ama fandom ayağa kalktı falan fıstık (ben olsam bu işi minho'ya verirdim. adamın her kendine güvenli mimiğinden, her jestinden testosteron akıyor. chan'ın yaptığı gibi kendini zormalasına gerek bile yok. kabul edeyim, chan da fan kitlesiyle flört etmekte çok başarılı. kendisi de itiraf eder gibi oldu bunu zaten ama flörtöz ve seksi olmak çok farklı şeyler... diyorum ve sizi efsanevi 14 şubat sevgililer günü yayınına davet ediyorum. ben ömrümde böyle bir şey görmedim duymadım. parasosyal ağda idollerle yaşanan erkek arkadaş deneyiminin nirvanası budur).

iyidir, hoştur, uykuyla arasının olmadığı söyleniyor (meme'di gerçek oldu: -have you ever fall in love? -i can't even fall asleep.) (şimdi meme'i ararken change.org'da bunun için hazırlanmış bir petition buldum: petition for bang chan to sleep. önce gözlerime inananamadım, ama neden olmasın?*), internette fan hesabıyla gizlice ortalığı gözetlediği sıkça iddia edilse de o bunu yalanlayıp sadece official hesabı kullandığını söylüyor, boyunu soranlara fun size olduğunu söyledi (grup hobbiton'dan çıkmış gibi, ortalamaları 1,72 falan galiba), burnun büyük diyen birine "do you know what else is big?" diye cevap verip aşağıya eğilmesiyle ekran başındaki herkese kalp krizi yaşattı ama hareketleri o kadar teredütsüzdü ki yapmayı hep planladığı bir şey miydi yoksa olay spontane mi gelişti hala karar veremedim.

çok güzel bir sesi, çok iyi duyan kulakları ve garip bir beyni var. 3racha şarkılarında en garip/komik kısımlar hep bundan çıkıyor ve yaptıklarıyla en barışık olan da yine o gibi (wow dinleyen changbin ve jisung'un çektiği acıya tanık oldu bu gözler), avustralyalı, felix'le beraber grubun dışa açılan penceresi. chan's room adında bir yayın yapıyor her hafta. burada yeni çıkan şarkıları, fanlardan gelen önerileri veya kendi seçtiklerini dinletiyor. ailenizin duygusal destek noktası, güler yüzlü sevimli yüzünün altında hırslı ve başarı isteyen bir çocuk. grubundan bahsederken 'the kids' dediğinde hepimiz eriyoruz.

hep arka planda kalmaya çalışan utangaç kişiliği yüzünden solo projesini bulmak zor, neredeyse imkansız. o nedenle paylaşımlı da olsa karşınızda bang chan:

- skz player: my house
    - 2021 sbs gayo: all i want for christmas is you
    - i'll try (day6) cover
    - zombie (day6) cover
    - 2021 mbc music festival: city of stars
    - can't live without changbin bu şarkının tamamı canlı yayınlarda yapıldı. kah bang chan-changbin ikilisi, kah 3racha tarafından. son düzenlemeyi ise yine bang chan canlı yayında gözümüzün önünde yapıp yayınladı. tüm süreci anlatmaya kalksam daha çok uzar bu entari.

- meet bang chan: the australian raised leader behind one of k-pop's most innovative boy bands
    - bang chan, dynamic leader of stray kids, is just enjoying it all

ii- changbin: adamım. grubun merkezi, en kısa boylusu, diğer üyeler tarafından en çok darlananı, aegyo yapıp en çok yakıştıranı ama en çok da abartanı. bu da all rounder denen tiplerden. ama bu özelliği chan veya jisung kadar ön planda değil. diğer yandan, albümlerinin ve şarkıların tanıtımını genellikle changbin üstleniyor, jisung kadar eli çabuk veya hazır cevap olmayabilir, multi task becerisi olmayabilir ama içerik/tema anlatma konusunda oldukça başarılı; tane tane, ayrıntılı anlatıyor. kanımca stray kids'in sanatsal arka planında en az chan kadar sözü geçen kişi changbin. grubu taşıyan üç sac ayağından biri olduğunu düşünüyorum (diğer ikisi minho ve chan).

anlatmak demişken, uzun süren sancılarından sonra solo yayınlarının içeriğini bulmuşa benziyor: izleyenlere rap nasıl yapılır, kafiye nasıl uydurulur, flow nedir gibi şeyleri anlatmaya başladı. şahsen raple olan ilişkim lose yourself ile sınırlıyken, "acaba?" diyerek meraklanmamı sağlayan kişi de changbin oldu. son yayında jisung ile bir araya gelip ciddi ciddi bu iş hakkında konuşmaları bence çok ilgi çekiciydi. işini ciddiye alan insanları seviyorum. yine de bu özellikler onu show me the money'den elenmekten kurtaramadı (gerçi hatasını ben ile anlayabildim ama insan üzülüyor)

diğer kısımlar ise şöyle: jyp'nin başına gelen en iyi iki hip hop mucizesinden biri (diğeri han jisung) ve genellikle de agresif rap tarzıyla biliniyor (jisung, changbin gelene kadar ajansta tek rapçi olduğu için bir noktada kibire kapılmış. onu kendine getirenin changbin olduğunu jisung da kabul ediyor). onun dışında prodüktörlük ve söz yazma yetenekleri de var ama bunlar hep son zamanlarda ön plana çıkmaya başladı. skz player'da yayınladığı streetlight duygusal anlamda çok iyiydi. smtm için bir de cypher yayınladı.

aegyo denen ve izlerken tüylerimi diken diken eden garip şeyi yüzünün akıyla becerebilen iki kişiden biri (diğeri chan); ancak sahne/özel hayat dualitesinin suyunu çıkarıp her kamera karşısına geçtiğinde aegyo kıvamına gelmesi sinir bozucu olmaya başladı. hâlbuki ben onu park jin-young'un karşısına geçip adama dik dik baktığı kısık gözleriyle sevmiştim –ki bence asıl kişiliği de böyle bir şey: kişiliği bedeninden büyük, aurası yeter. zaten alışıldık k-pop visual'ı olmamasına rağmen dikkatleri çekmesinin nedeninin bu olduğunu düşünüyorum. adamım demiş miydim?

grubun son mixtape'i on track'i ve never ending story'yi o yazdı. kimi şarkıların bazı en lezzetli kısımlarında changbin var. bildiğimiz tanıdığımız red lights mesela, sadece chan-hyunjin ikilisi söylerken de güzeldi. sevmiştik. ama konserde işin içine changbin ve felix girmiş. hele changbin nasıl tatlı sultry bir hava katmış şarkıya, nasıl atmosferi değiştirmiş. anlatılmaz dinlenir ancak.

bu arada, kendisi lisede o kadar popülermiş ki, yıl sonu gösterilerinde daha o zamandan kendi fancam'i varmış eşek sıpasının. sanat hayatına dansla başlayıp, potansiyeli olduğu söylendiğinde vokal dersleri alan, şan hocası “sen rapçi gibi şarkı söylüyorsun” deyince rap dersleri alan ve şu anda piyasanın en iyileri arasında olan bir yıldızın doğuşu.

iii- han (bubbly introvert, peter han): grubun maknae line'ında ama çok eski trainee'lerden olduğu için bu garibana da (yaşından ve kore kültürünün doğum yıllarına olan takıntısından dolayı blood and birth right da denebilir) hak ettiği sevgi ve ilgi gösterilmiyor sanki. gerçi grupta herkes bir şekilde istediği ilginin kendisine gösterilmediğinden şikâyetçi, bir tek gerçek maknae olan jeongin istediğinden fazla ilgi gördüğünden şikayet ediyor.

jisung da diğer 3racha üyeleri gibi şarkı yazar, besteler, düzenler, vokale destek atar, rap yapar vs. bunun öne çıkan özelliği ses aralığının yukarı doğru rahatça erişmesi nedeniyle main vocal'in çıkamadığı (adam bariton) notalara kolayca çıkması, şarkıyı söylenebilir kılması ve sesini çok esnek (böyle mi söylenir bilmiyorum) kullanabilmesi: zone'u dinlerken “hangisi bu” diye videosunu izletti bana. bunun yanında matryoshka'da bir kısımda sanki bir sır verir gibi anlattığı kendi kısmında kani oldum ki çok dinlendirici bir sesi var (neden sürekli autotune kullanıyor anlamıyorum. yaptığı şarkılarda alamet-i farikası melankolik hislere neden olması ve hiç sevmediğim auto tune'u bir şekilde artistik amaçlarına alet edebilmesi). sonradan solo çıktığı bir vlive'da ne yapacağını şaşırıp jack ve fasulye sırığını okudu millete. orada masala sıkıştırdığı düşünceleri ayrı komik olmakla beraber haklı olduğumu anladım. bence grup dağıldıktan sonra hiçbir şey yapamazsa audible'a başvurmalı.

bir seferinde içtiğim suyu burnumdan getirmişliği var. changbin'le beraber misafir oldukları kafaların güzel olduğu bir live'da moonlight sonata çalıp "bu şarkının sözleri çok güzel" demişti. "ne?" demeye vakit kalmadan arsızca söz yazdı oracıkta. hala aklıma geldikçe gülüyorum.

sosyal medyada en az görünen üye olabilir. içe dönük biri fakat güvendiği arkadaş ortamında oldukça göze çarpan parlak bir kişiliği var, hazır cevap ve komik. hiç demezsin boş zamanlarını uyuyarak evde geçiriyor diye (erken uyandığında, sen han jisung'sun bundan daha iyisini yapabilirsin deyip kendini yeniden uyumaya zorlayan birine ancak saygı duyabilirim). skz player'da close diye bir şarkı yayınladı. aynı zamanda 19 ve sunshine da jisung'a ait. son işi i got it ile birilerine diss attı ama ben kime olduğunu anlamadım.

belki de kısa yolu seçip, kalabalık bir kişilik ordusu var demeliydim. bir konser sonrası vlive'da konserde kendisine free style dans sırası gelince karnını açıp kaslarını göstermesi konuşulurken:
    jisung: ben yapmadım
    chan: kim yaptı o zaman?
    jisung: ben yapmadım, o başka bir bendi.
    chan: j.one mıydı? (3racha içindeki mahlası)
    jisung : j.one'dı.
    chan : j.one!
    jisung : iki alter egom var. ilki j.one, ikincisi han (skz'de esasen sahne adı han), üçüncüsü han jisung (tam adı).
    chan : şimdi kimsin peki?
    jisung : sonradan nasıl devam edeceğimi bilmiyorum ama...
    chan : şimdi kimsin?
    jisung : şimdi? şimdi peter'ım (ingilizce adı)
    chan : peter!
    hyunjin: peter da mı var?

- skz player: close
    - skz record: congratulations (day6)
    - skz record: i got it
    - skz record: alien
    - skz record: wish you back
    - lee mujin service: [https://youtu.be/oe9bfiimsru https://youtu.be/oe9bfiimsru]

3racha böyle. aslında eğer kurtarsa, tek başlarına da debut yoluna girebilecek kadar yeteneklilermiş. fakat klasik bir k-pop grubunda olması gereken güçlü vokal ve süper dansçı olmadıklarından en az iki üyeye daha ihtiyaçları varmış. bang chan fazladan dört kişiyi daha eklemiş. 9 kişi olarak çıkmışlar yola. fakat main vocal woojin 2019 kasım ayında gruptan müsaadesini istemiş –ki chan'ın demesine göre çok da iyi ayrılmamışlar (çekirdekler nerede? adam resmen betrayal kelimesini kullandı). ben grupla ilgilenmeye başladığımda woojin çoktan gitmişti. millet de yas tutuyordu o sıra (niyeyse?). cle: levanter'de yok, eski albümleri dinlediğimde evet çocuğun grupta belli bir yeri varmış, kabul ediyorum; fakat, remake albümde yerini çok güzel doldurmuşlar, yeni şarkılarında da "woojin olsaydı..." diyeceğim bir yer olmadı hiç. diğer yandan onun yokluğu diğer vokallere yaradı yalan değil. bu, işin müzik tarafı.

bir de ev hali var: eski videoları izlediğimde –ki izlemeyen bilmez o yoğunluğu; deliler sosyal medya, vlive, youtube, variety show dememiş içerik üretmişler. nasıl bir bombardımana tutmuşlarsa ortalığı izle izle bitmiyor (4 ayımı aldı tamamını bitirmek. "you'll be surprised, i'll be everywhere" dediklerinde bunu literally almamıştım ben)- grup dinamikleri açısından çok da bir fark görmedim. en azından kamera önünde. yoksa mesela jisung bu olayın hemen ardından anksiyete nedeniyle time off aldı. bu ayrılığın etkisi var mıdır bilinmez. fan kitlesi ne kadar darladıysa artık, felix instagram gönderilerine stay grow up falan tag'lemiş.

işin şov kısmında ise: woojin ayrıldığında cle: levanter çıkmak üzereymiş, ertelemek zorunda kalmışlar, albümü yeniden kaydedip, koreografilerini falan yeniden düzenleyip yıl sonunda yapılan ödül törenlerine yeniden hazırlanmışlar, abd turnesine de öyle çıkmışlar. sonra woojin'li kayıtları kullanamayacakları için en sevilen 20 şarkılarından oluşan skz2020 albümüyle japonya'da piyasaya çıktılar vs…

“grup bir süredir kendi mitolojisini yeniden yazmaya çalışıyor. geçen iki yıl bir anlamda biraz boşa gitmiş gibi, yeniden şarkılarını seslendirip, yeni hikayeler bulmaya çalışıyorlar.” demiştim. bu satırları yazdığım tarihte grup woojin'le olan zamandan daha uzun süreyi onsuz geçirdi. öyle ki, aslında bu entaride ona yer vermeme gerek bile yok artık. fakat gelmiş geçmiş ne yaşandıysa yazmak gerektiğini düşünüyorum. gidene de garezim yok, ama bir ilgim de yok. kendine bu kadar yer bulmuş olması yeterli.

2- gelelim vokal ekibe.

iv- seungmin (melek yüzlü şeytan): grubun en iyi ve hızlı gözlem yapan üyesi, konuşmadan önce düşünenilen iki kişiden biri. maknae line'da yer almasına rağmen hissettiğim o ki kendinden büyüklere de söz geçirebiliyor. tipine bakan “allaam bu ne şirinlik muskası” der –ki dedim. biraz tanıyınca öyle olmadığını anlıyor insan. en son, changbin'in uyuduğu odaya (diyet yapıyor garibim. boyunun dezavantajını geniş omuzlarla düzeltmek isterken bir şeyler yanlış gitti ve enine büyümeye başladı) kızarmış tavuk budu bırakmış, nefsini deniyormuş. o tavuk buduyla kovalarlar seni ya, neyse… milleti darlamak bunda, içinde yıkanan varken duşakabinin önüne geçip korkutmak bunda, hatta bence yüksek otokontrolü nedeniyle dışa vuramadıkları falan da var ya da bize anlatılamayanlar. başka bir memlekette başıboş büyüse en iyi ihtimalle sosyopat olurdu. cesur, inatçı, meraklı, biraz ağır kanlı, kimi zaman önceden tahmin edilemez.

özel hayatıyla sesini ayıracak olursak; son zamanlarda dinlediğim en iyi birkaç şeyden birini bu çocuk seslendirdi. itaewon class'ın soundtrack'lerinden start'a cover yaptı skz cover'da. orijinali de çok beğenmiştim. ama bu birkaç nota alçaktan gidiyor ve bu çocuğun sesi, nasıl desem, çok temiz ve enerjik. içimdeki bülent ersoy “aferin evladım, çok temiz okudun” diyecek gibi oluyor, kendime sinir oluyorum, ama başka türlü de ifade edemiyorum. ingilizce biliyor, native kadar olmasa da gayet akıcı konuşuyor. hatta bence ingilizcesi felix ve chan'dan daha anlaşılır.

- lee mujin service: mu sea (iu)
    - lee mujin service: drunken truth
    - lee mujin service: behind the page (kwon jinah)

v- i.n. (jeongin, maknae on top): grupta kanımın en az ısındığı iki insandan biri. herkesin gördüğü sevimliliği ben göremedim bir türlü. belki de sert yüz hatları nedeniyledir, ama bence bu çocuk sevimli olmak için doğmamış. grubun en küçüğü olduğu için grubun sevimli bebeği olma görevi ona düşse de onun karakterinde bu yok.

yine de onun “sevimliliği” grubun kimliğinde önemli bir rol oynuyor. hatta geçenlerde bununla ilgili bir tartışma da olmuştu (ya da eski bir flood'u ben yeni gibi okumuş da olabilirim). stray kids en başından beri toplum tarafından her hareketi kontrol altında tutulan ergen erkekler topluluğunun duygularına tercüman olmaya çalıştı. i am ve cle serileri boyunca kendini bulmak, dayatılandan uzaklaşmak, başkalarıyla kendini karşılaştırmamak, büyümek, geriye dönüp bakmak, babaya öykünmek gibi dertlerini anlattılar. bütün bunların ortasında henüz reşit olmayan güldüğünde sevimli bir ergenin duruyor olması bu anlatılarına büyük destek sağladı. her ne kadar bana aşırı sempatik gelmese de jeongin'in başkalarını gülümseten varlığı gruba büyük sempati kazandırdı. o nedenle şarkı söylerken sıkıntıları olsa da kişilik olarak önemli biri. gözümde en sevimli olduğu an, reşit olduktan sonra çıktıkları bir imza etkinliğinde millete karşı "hepinizin oppa'sıyım!" diye meydan okuduğu zamandı. hı hım... evet... oppa dedi velet.

grubun en çok ses getiren skz-player'ı bu çocuğun grup içindeki statüsü üzerine yazılan maknae on top oldu. her ne kadar kanım kaynamasa da ben buna benzerlerin itmesi diyorum ve şarkıyı yaşıma rağmen bağrıma basıyorum*

- memory of your scent (huh gak)
    - if it's you
    - camelia lady jeongin'den dinlemeyi en çok isteyeceğim şarkı bu olsa gerek. çocuk trot dinlemeyi ve söylemeyi seviyor. belli ki yeteneği de var. ymarım bir gün tam şarkıyı da söylediğini duyarım.

vokal ekibi sadece iki kişiden oluşmuyor, arkadan gelen bang chan, lee minho ve bazen han jisung var. bunlardan chan zaten her yere gidebilen biri, minho'nun ana görevi dans etmek, jisung desen yüksek notalarda vokal. fakat woojin'in gidişiyle esas olarak i.n. ve minho'ya yer açılırken yer yer chan ve jisung destek atmaya devam ediyorlar. zaten grup içinde üyelerin görev tanımları akışkan. kimse, ben vokalim deyip rap yapmaktan kendini kurtaramıyor veya ben dansçıyım deyip vokalden yırtamıyor. herkesin her duruma koştuğu garip bir örgüt şemaları var -ki stray kids olarak bence en büyük artılarından biri bu geçişkenlik.

3- dance line = visual line gibi bir ön kabul söz konusu. bence de, eğer kore güzellik standartları düşünülecek olursa bu sekiz kişi içinden yalnızca boy dahil standardı sağlayan hyunjin, boy değişkenini çıkarırsak minho ve felix de bal gibi visual. fakat, bu tarz kitabi güzelliği ilgi çekici bulmayanlar için bence grubun diğer üyeleri daha ilgi çekici bile denebilir (allah kariyerlerinden sonraki sahiplerine bağışlasın ama yol uzun; daha kendilerini bulacaklar, karakterleri oturacak falan… çok işleri var).

vi- lee know (lee minho, tsundere): üç kedi babası minho. "hayatındaki en önemli şeyleri say" dediler önce “kedilerim” dedi, ölecektim. bu kediler yüzünden felix ve seungmin'in onu uğrattığı hayal kırıklığını izlemeye paha biçilemez. grup instagram'ında kendisi kadar kedilerine de yer veren bir garip insan. vurdumduymaz, sarkastik ve kendi doğruları olan biri olmakla beraber çevresindekilere çok patırtı çıkarmadan kol kanat geren biri bu. ayrıca bildiğin yakışıklı ve seksi. hem de hiç çaba sarfetmeden, yaka bağır açmadan. adamın göz önünde olan tek vücut parçası, dansçı geçmişini saklayamayan dolgun üst bacakları. bir de bütün yüzü var işte. muazzam gerçekten.

bir insanın fiziksel anlamda tek eksiği popo olabilir mi? olur. rino'ya her şey verilmiş, popo unutulmuş. o nedenle bazı düşük belli pantolonlar çocuğumda güzel durmuyor. çok üzülüyorum çiko.

dans kısmına gelecek olursam. çok zarif dans ediyor bu çocuk, izlerken “ne güzel” diyorsun. fakat hyunjin denen drama queen'in abartılı jestleri karşısinda sahnede bazen kayboluyor; çünkü görev adamı, ortadaysa parlayıp kenarlara geçtiğinde grubun içinde erirken (bts'in eski dansçılarındanmış, bir ara jype'ye başvurmuş şarkıcı olmak için. aradan bayağı zaman geçmiş, bu da beni beğenmediler deyip yoluna dansçı olarak devam etmiş. sonra bir gün aniden jype'den aramışlar "debut yapacak grubumuz var, gel" diye. yani gruba en son katılan kişi minho olmuş) hyunjin sürekli abartılı, her türlü dikkat çekici hallerdeyken benim tercihim lino'dan yana. ayrıca anlamam etmem, fakat o dans ederken sıklıkla bunları ben de yapabilirim hissine kapılıyor insan ve aslında yapılabilir sanki: skz player'da dawn adında bir koreografi yapmış sonra da vlive'da bu dansı öğretmiş. valla oluyor deneyince. detayları da anlatarak böyle… çok iyi bir öğretmen. zaten sanırım eğer gruba çağırılmasaymış, koreograf olmak üzere yoluna devam edecekmiş diye bir söylenti de var ortalıkta. yakışırmış.

- tiger inside 2022'nin kaplan burcu olması nedeniyle '98 doğumlular da kaplan burcu oldukları için onlar tarafından hazırlanan bir şov.
    - kingdom special stage
    - finesse mbc'nin müzik şovuna mc olarak başladığı gün yaptığı gösteri.
    - skz player: drive şarkının sözlerini tabii ki lee le know yazdı. bang chan'ı bu konuda sıkıştırmayın lütfen.
    - buraya solo bir şarkı veya dans videosu gelecek. sabırla bekliyorum.

vii- hyunjin (drama llama): aşırı tepkileriyle, kocaman jestleriyle o gerçek bir drama queen. ama tüm bu grandiyöz kişiliğin altında daha sakin, daha gözlemci ve narin bir kişilik olduğunu düşünüyorum. ha tabii ki o da fütursuzlardan, karşıdakini üzebileceğini düşünmeden bazen çat diye konuşanlardan. ama o kadar. abartılı hal ve tavırlar biraz fazla duruyor üzerinde.

dansı da öyle: bazen hareketleri için çok güç harcıyor gibi, onu izlerken ben yoruluyorum. en son billie eilish'in when the party's over'ına dans koreografisi düzenlemiş. izlerken evet, duygu bu diyorsun. ama… neyse… bilmediğim konularda konuşmamayı öğrendim bence zaman içinde.

şu psycho performansıyla viral oldu. ardından circle cover'ı geldi falan derken diğer gruplarla yapılan ortak sahnelerde bu aralar sürekli hyunjin var. çünkü adam bu senenin en dikkat çeken idolü bence. sarı uzun saç bu kadar mı ayrıksı ve çekici durur bir insanda. durdu.

hımmm… (yanılmıyorsam) hyunjin's counselling corner adında bir yayını var (ilgimi çekmediği için izlemedim). insanlar dertlerini fansp sayfasında anlatıyorlar, hyunjin de hangi engin hayat tecrübesine dayanarak onları teselli ediyor bilmiyorum. ama k-pop aleminde fan ve celebrity arasında kırılmaz bir bağ var ve bu bağ böyle böyle oluşturuluyor. sistemin ekonomik çarkları bu tür psikolojik bağların kurulmasıyla dönüyor. bunları bilerek videoları izlemek aslında sıkıntılı. yine de izlemek isteyenlere eğlenceli anlara odaklanmalarını öneririm (yaşınız gençse gülücüğe odaklanın –ne diyorum ben?-).

bende karşılık bulduğu ilk an şu m.i.a. performansı sırasında oldu. ilk kez dikkatli baktım kendisine. son zamanlarda şarkı prodüksiyonuna sardı, hatta ölen ilk köpeği için şarkı yapıp yayınladı. herkes öldü bayıldı bu vefa karşısında. gel gelelim adam bully çıktı (başka bir entry'de anlattım hepsini).

skandaldan sonra her türlü grup aktivitesinden elini ayağını çekti. aylarca ortada görünmedi. sonra dönüşünü play with fire dans cover'ı ile yaptı.

grubun bütün ship'lerinin içinden geçen üyesi.

- artist of the month: motley crew (post malone)
    - skz player: playing with fire
    - 2021 sbs gayo: mirotic (tvxq)
    - lovestay

viii- felix (felix the cat, the wonderfull wonderfull cat): mariana çukurundan daha derin sese sahip diyorlar ve benim kalbimi de bu egzotik kedi görünümlü bebenin sesiyle beraber oralara gömüp çıkıyorlar. benim stray kids ile ilk tanışmam felix sayesinde oldu –ki kendisi gruba gelen hayranların büyük çoğunluğundan sorumlu geçittir. hayran dediğin insan genellikle felix'in ya sesine ya görüntüsüne gelir sonra şarkıları dinler, diğer üyeleri tanır ve kendine genellikle felix'ten başka bias seçerek yoluna devam eder. benim severek takip ettiğim kişilerden biri felix. o da avustralyalı (yanlış anlamadıysam felix'in ailesi o doğmadan çok önce göçmüş, hatta felix ve kardeşleri orada doğan ikinci nesil bile olabilir. bang chan'ın ailesi ise o doğduktan bir sene sonra gitmişler avustralya'ya. belki de 1997 mali krizinin bununla bir ilgisi vardır. kim bilir). fakat grup çıkış yaptığında atıyorum bang chan 6-7 yıldır kore'deyse, felix gideli 7-8 ay falan olmuş. dil bariyerini aşmak için bayağı bir çalışmış ama neredeyse survival show'da bu yüzden eleniyormuş –grubun teknik ihtiyaçlarına tarafsız gözle bakılırsa elense de olurmuş. felix, jeongin ve belki minho olmadan da debut yapılabilirmiş- son anda geri dönmüş.

dans yanında rap de yapıyor ama ne yapıyor ben anlamıyorum açıkçası. sesi nedeniyle buna şarkıların killing part dedikleri kısa ve akılda kalıcı kısımlarını verip sesini sürpriz unsuru olarak kullanıyorlar; ancak uzun rap verse'lerde bir sıkıntı var ne olduğunu anlamadığım. çok sempatik bulsam da acaba vokal yapsa daha mı başarılı olur dediğim zamanlar oluyor (hiç bana sormuyorlar böyle şeyleri mon ami). mesela hyunjin de rapçiyken üzerindeki changbin ve jisung etkisi bariz (benim gibi rap cahili bile anlayabiliyor bunu) iken bu çocuğa kimse mentor'luk yapmıyor mu acaba çok merak ediyorum.

dans kabiliyetini tartışacak değilim. ben yine hyunjin yerine felix'i izlemeyi tercih ederim açıkçası ama ustalık söz konusu olunca işler öyle değil anlaşılan –ki kendisi lead dancer olarak görünüyor(du. artık grup üyelerinin üzerlerine atanmış görev tanımları yok)

medyayı en mesafeli kullanan üyelerden biri de felix. hyunjin ile birlikte grubun en popüler üyesi olmasına rağmen bu kadar mesafe insanda merak uyandırıyor. ben hep dil konusuna bağlamıştım ve neden bang chan gibi yarı ingilizce yarı korece takılmıyor diye düşünüyordum (uluslararası fan'ların arayıp da bulamadıkları şey bu çünkü). meğer konuşamamasından değil çok konuşmasındanmış. geçenlerde ilk solo yayınını gerçekleştirdi ve iki saate yakın anlattı durdu. o da changbin gibi, düşüncelerinde net bir düzen yok, laf lafı açıyor (tertip düzen bang chan'da var bak; konuşacaklarını not tutup geliyor). çok biriktirmiş içinde. şaka bir yana bence felix kore'ye gittikten sonra çok şey yaşadı, zannediyorum bir evin biricik oğluyken atıldığı bu macera onu çok hırpaladı ve içine kapattı. yeni yeni kendine gelmeye başladı gibi hissediyorum. ilk başlarda dil bilmeyen goofy ancak işini ciddiyetle yapan karakterdi. ben sonra anladım ki işini yaparken takındığı ciddiyeti gerçek haliymiş. gerçekten eğlenceli/mutlu ve arkadaş canlısı bir kişiliği var ancak ciddi bir insan (annanemin deyimiyle ağır), grubun joker'ı olacak tıynette değil.

son dönemdeki yemek pişirme merakının arkasındayım; seungmin'le birlikte meydana getirdikleri faciaları (tavaya pancake harcı döküp kıvamı olmuş hamuru karıştırmaya kalkmak, ballı üzüm smoothie yapmak gibi) gördükten sonra hiç beklemediğim bir gelişme bu çocuğun brownie falan yapması. çıkmadık candan umut kesilmezmiş ne diyelim. şimdilerde gordon ramsay'yi etiketliyor yemeklerine*.

grubun bütün üyeleriyle ship'lenen üyesi.

gq'nyn şu söyleşisi bence felix hakkı daki en isabetli tanımlamaları içeriyor: the evolution of stray kids' felix lee

- 2020 mbc music festival: in summer
    - skz record: cause i like you
    - lovestay bir şans verilse bu çocuk kotaracak bu şarkı söyleme işini. inanıyorum ben
    - 2021 mbc song festival: city of stars lütfen ama lütfen birisi bu çocuğa jazz söyletsin, frank sinatra'dan söyletsin, bir şeyler yapılsın bu konuda.

grubu felix sayesinde tanıyıp 3racha sayesinde kalıcı oldum. gerçekten: miroh'yu dinleyip çok sevmiştim. sonra aralıklı olarak denk geldikçe side effects ve double knot çarptı gözüme. han jisung'un mamamoo performansına reaction videosunu izleyene kadar denk geldikçe dinlediğim bir grup olarak kaldı, izledikten sonra “tamam ya! kahretsin, siz kazandınız!!” dedim ve…

kalıcı demişken aklıma geldi, fan gruplarının adı da “stay” bu arada. bu isim için uzun bir açıklama da var ama üşendim şimdi. motto'ları da survival show'da 7 yerine 9 üyeyle debut yapmalarının önünü açmalarına ithafen “you make stray kids stay”. merakım dinene kadar ıcık çıkık öğrenmem gerekiyordu. zaten takip ettiğim iki-üç-beş grup/kişi var. içlerinde bu kadar incelediğim başkası da yok (mamamoo için bakındım bir süre ama bu kadar sabırlı davranıp debut günlerine falan inememiştim). buna can dayanmaz zaten. tam işsiz insan işi. şu yaşta geç ergenlerin yaptığı müziği dinlemek de ilginç geliyor uzaktan ama guilty pleasure deyip apologetic davranamayacağım. anlattıkları hikâye, yaptıkları müzik hoşuma gidiyor, çoğunlukla eğlenceli içerik üretiyorlar, dışa açıklar, eğlence sektöründe çalıştıklarını biliyorlar ve ona göre davranıyorlar. rest is confetti.

sonuç: bu ansiklopedik yazıyı yazmamak için kendimi çok tutum, içimdeki çocuğa çok direndim, kimseye eziyet etmek istemedim, ama o kazandı (ayrıca dört aylık emeklerimin boşa gitmesine gönlüm razı olmazdı). yapacak bir şey yok. bunun öncesindeki dönemde durduk yere instagram feed'lerinde garip skz referansları gören arkadaşlarıma buradan gıyabımda özürlerimi iletiyorum. onların hepsi benden ötürü*.

————-

bu yazıyı ilk yazdığımda yanılmıyorsam pandemi daha yeni başlamıştı ve benim istemediğim kadar boş zamanım vardı bunu yazmak için. her yeni albümde güncelleme getiriyorum buraya ama aradan geçen zamanın farkına da varmamışım, iki yıl olmuş. vay be!
  • go live adındaki albümleri taze çıktı.

öncelikle intro şarkısı olan go live'da herkese ama özellikle felix'e uyguladığınız autotune kovalasın sizi. bass ve synth'le birleşince kulaklığım bozuldu sandım kitapsızlar! sizin kadar sevdiğim bir şey varsa o da bu kulaklıklarım. sorry, not sorry.

içimi döktükten sonra gelelim konumuza: han jisung sen kocaman bir kedisin*. another day nasıl güzel bir şarkıdır. bunu en kısa zamanda akustik dinlememiz lazım.

easy ise zannediyorum god's menu uğruna vazgeçtikleri title track (değilmiş. bang chan katıldıkları bir radyo programında çıkardıkları title track'i daha sonra kullanmak üzere kaldırdıklarını söyledi). seksi bir yapısı var, bana clubbed to death havası verdi. arka planda 3racha'nın tik tok'ından aşina olduğumuz inlemeler var, sözleri de don lastiği gibi çektiğin yere gidecek cinsten. kısaca seksi bir şarkı diyelim olsun bitsin*.

benim için diğer ön plana çıkan şarkı ta. gym şarkısı arayanların devası burada. yine de dinleyen bir iki kişiden bunun kafasına ulaşmak için içmek lazım tepkisini aldığımda benim ruhum hep haplanmış gibi olduğu için mi böyle oldu her şey diye bir iki saniye hayatımı sorguladım. sonra, onların enerji eksiklikleri olduğuna karar verdim ve olay kapandı.

bunun dışında, albümde on yeni dört de eskiden bildiğimiz single var: top ve slump dördüncü kere piyasaya sürülürken aşırı sırıtmıyorlar ama gone days ve on track kesinlikle cle döneminde kalmalıydı. tema olarak oraya aitler. top ve slump ise daha çok bir geçiş gibi. nasıl desem? levanter, gone days, on track, top, slump arasında tema olarak küçük geçişler varken go live ile levanter arasında dağlar var gibi hissediyorum. son albüm artık levanter'deki doğum sancısını atlatmış ve kabuğunu kırmış bir zihin benim gözümde. o nedenle go live ile başlayan albüm bence haven ile bitiyor.

en iyi işleri olup olmadığını bilmiyorum. o kadar teknik bilgim de yok, subjektif olarak da biraz daha zaman gerekiyor.

ekleme: rapper chan'ın dönüşü muhteşem oldu. genel olarak tarzını çok eğlenceli buluyorum. bağırmadığı zamanlarda rahat, ağzının içinde yuvarladığı, kafası güzel bir yorumu var. teoman şarkısı cover'layan müslüm gürses tadı veriyor bana, böylece yerine göre konsept içinde çok lezzetli işler çıkarabiliyor. aynen devam.

son not: fandom'larının adanmışlığı beni benden aldı son on gündür. bilen bilir, gruplar albüm yaptıklarında haftanın her günü yayımlanan farklı müzik programlarına katılıp. her hafta buralarda yarışıyorlar. her bir programın kazanma kriteri farklı farklı, birinde youtube'da stream yapacaksın, birinde kendi aplikasyonunu indireceksin oradan oy vereceksin, diğerinde bunların hepsini yapacaksın ama yanısıra kendi sosyal medyandan da link paylaşacaksın vs... bu albümde gruba en az bir programda birincilik kazandırmak için ne organize oldu indanlar var ya... ağzım açık kaldı. dünyanın dört bir tarafından bir dolu insan... uzaktan izlemesi çok keyifli ama bir yandan da aklıma kaç seçim sandık başlarında bekleyişlerimiz geldi. bu, kore dilini bilmediği halde kendini parçalayıp native site ve uygulamalarda gün geçiren, birbirini sınırlar arası motive eden çocuklara da buradan seslenmek istiyorum: 'sandıkları terk etmeyelim arkadaşlar' *.
  • slump -japanese ver. https://www.youtube.com/watch?v=7spnjmgb9u4

çok güzel.
  • god's menu adlı şarkıları müthiş olmakla beraber şarkıya çektikleri klip daha da müthiş. kendilerini gürültü olarak nitelendirenlere karşı (bu stray kids'e karşı çok yöneltilen bir eleştiriydi netizenler arasında), videonun arka planını en gürültülü yerler olarak ayarlamışlar (araba pisti, inşaat sahası vs.), çok güzel düşünülmüş.

go live albümleri de çok güzel olmuş.
  • başlığının açılmış olmasına bi şaşırdım. sonra 7 entry girilmiş (wow) olmasına ayrı bi şaşırdım. bi de sözlükte seveni olmasına çok şaşırdım.

neyse stray kids kısaca skz, 2018 çıkışlı miniminnik 8 üyeden oluşan bir grup ve kendileri kpop'a hala tutunmamın tek sebebi.
    7 mini albüm, 1 repackage albüm, 1 full albüm, 3 ost.
    fandom adı da stay.
  • god's menu gibi harika bir şarkıya sahip grup. jyp de şu an biraz daha bu gruba yönelmiş görünüyor. ayrıca grupta felix diye bir çocuk var o çocuktan o ses nasıl çıkıyor anlamış değilim.

edit hyunjin olayında jyp resmen çuvalladı. sözleşmeleri dolduğunda bu grubu dağıtır.
  • jypden bugüne kadar çıkmış birkaç iyi gruptan biri. hakkında çok ayrıntılı, ansiklopedik entryler zaten girilmiş. koreografileri çok başarılı, stilistleri de belli ki çok iyi çalışıyor. özellikle gods menudeki tüm kostümleri harika. bütün biaslarım ya yaşlandı ya da p***venk skandallarına karıştığı için her ne kadar çok küçük olsa da felixi biasim ilan ediyorum. maşallah yeni nesilde gördüğüm en yakışıklı ve bebiş idol ama o ses nedir ya!!!
  • in life adındaki repackage albümleri geçen hafta çıktı. go live in life oldu şimdilik (bunu tamlayacak bir üçüncü albüm gelir gelmez mi bilmiyorum, zaten bu konuda çok spekülasyon dönüyor).

o yukarıdaki listeye aslında go live yerine the tortoise and the hare gelmesi lazım. go live’da introydu, onu açıp in life’ta tam bir şarkı olarak kullanmışlar ve koskoca 17 şarkılık albümde en birinci bu bence :) bayıldım.

back door da güzel: god’s menu’yu seven bunu da sever. zaten birbiriyle uyumlu şarkılar bunlar, hatta back door, god’s menu’den sonraki parti diyebiliriz -ki öyle de dedi aslında çocuklar: intro

diğer yeni şarkıların üçü daha önce konserlerinde söyledikleri üç ünite şarkısı. amerika turundan sonra millet delirdi bunların stüdyo versiyonlarını dinlemek için. bang chan canından bezip içinden ‘alın da dinleyin, yakamdan düşün’ bile demiş olabilir*.

ex, tipik bir changbin şarkısı.
    b me ise tipik bir skz şarkısı.
    any için diyecek sözüm yok. en çok şaşırdığım kısım felix oldu. bu çocuktan yodel tınısı duyabileceğim hiç aklıma gelmezdi. ses eğitmeni ne yapmak isterken bu noktaya geldikleri konusunda hiçbir fikrim olmamakla beraber son yayınında da aynı tınıyı duyunca tüylerim diken diken oldu. chan’ın bu işe el atması lazım.
hesabın var mı? giriş yap