• s.duman'ın fenerbahçe tarihinden:

"... hasta bir fenerbahce'li olan sukru saracoglu, milli sef doneminin hukumetlerinde adalet, maliye, disisleri bakanliklari yapti... nihayet basbakan oldu. ismet pasa'nin ayni zamanda satranc arkadasi olan saracoglu, mac gunleri dogru durust calisamazdi. eger fener'in macinin oldugu gun bir toplantiya girmek durumunda kalmissa kivranir, sik sik saatine bakar, toplantinin bitimini iple cekerdi.

ismet pasa onun bu hastaligini ogrenmisti. saracoglu'ndan bu durumlarda hayir gelmeyecegini bildiginden "sukru beyefendi haydi siz maciniza yetisin" deyip onu serbest birakirdi.

fenerbahceliler'in, saracoglu'nu kesfetmesi icin bir galatasaray macinda kavga cikmasi gerekecekti. 29 subat 1934 yilinda taksim stadyumunda oynanan fenerbahce-galatasaray macinda bir faul pozisyonu oldu. futbolcular hakemin basina toplanmis itiraz ederlerken birden saha karisti.. iki takimin futbolculari tarihlerinde ilk kez yumruklasiyor, birbirlerine kiyasiya vuruyorlardi.

ayirmak icin sahaya giren gorevliler ile tribunden atlayan bazi seyircilerin de karismasi sonucu, kavga korkunc bir arbedeye donustu. jandarma ve polis olayi zor yatistirdi. 17 futbolcu goz altina alinip adliyeye sevkedildi.

ertesi gun, istanbul basini ates puskuruyor, futbolcularin en sert bicimde cezalandirilmasini istiyordu.. hem de hapisle...

fenerbahce'nin baskanligini yapan ziraat vekili sabri toprak'in bile pacasi tutusmustu. futbolcular goz gore gore hapse girecekti. bu da fener takiminin yok olmasi demekti. sabri bey, adliye vekili sukru saracoglu'na kostu ve "aman azizim, bana bir care.." dedi. saracoglu da gorevini yapti. nasil becerdi bilinmez, futbolculari hapisten kurtardi... sabri bey de derin bir nefes aldi. sukru saracoglu'na minnet borcunu odemek icin de baskanligi dostuna devretti.. boylece fenerbahce'de, tam 16 yil surecek olan sukru saracoglu donemi baslamisti.

saracoglu, fener'in onune cikan her turlu engeli temizliyordu. oyle ki bir macta fener'in attigi golu ofsayt bayragi kaldirarak iptal eden yan hakemin spor hayatini bitiriverdi. fener'in golu silinmisti ama o yan hakemin lisansi da bir gecede iptal edildi. bir daha hakemlik yapamadi.

saracoglu'nun aklini kurcalayan asil mesele fenerbahce sahasi'nin durumuydu.. ittihatcilar'in eline gecen sahanin kullanim hakki, hala "ittihat spor" adindaki amator takimin elindeydi. kadikoy'de faaliyet gosteren ittihat spor'un baskani aydinoglu resit bey, merhum talat pasa'nin yakin arkadasiydi. talat pasa'nin olumuyle kapandigi sanilan "fener dusmanligi"ni devam ettiriyor, arazi satmayi kabul etmiyordu. o gunlerde maliye bakanligi'na getirilen saracoglu onun da caresini buldu. meclis'ten tek maddelik bir yasa cikartti. yasa "spor tesisleri ve semt sahalarinin" nasil kullanilacagini tarif ediyordu. "ayni semtte faaliyet gosteren takimlardan en fazla uyesi olana' imtiyaz sagliyordu. fenerbahce'nin uye sayisi, ittihat spor'dan fazla oldugundan sahanin kullanim hakki, ittihat spor'un elinden alindi. ama arazi hala milli emlak daires'nin maliydi. saracoglu, bunu da cozdu. elinin sikiligi ile unlu ismet pasa'yi bile atlatip araziyi "bir lira karsiliginda" fenerbahce'ye sattirdi.

demokrat parti'nin zaferiyle sonuclanan 1950 secimlerinden sonra sukru saracoglu siyaset sahnesinden cekildi. fenerbahce'nin baskanligini da birakti.

sukru saracoglu 1934-1950 yillari arasinda fenerbahce baskanligi yapmistir. ayni zaman diliminde turkiye cumhuriyeti'nin basbakani 1942-46 doneminde yine sukru saracogludur. bu donemde fenerbahce turkiye'de o donem alinabilecek her turlu kupayi ve ustune mulkiyeti baska bir klube ait olan bugunku stadinin arazisini almistir.
  • "türküz, türkçüyüz daha da türkçü olacağız" sözünün sahibi.
  • hitler'in auschwitz'ine özenerek aşkale toplama kampını kurduran bir insanlık düşmanıdır. 2. harp boyunca nazileri desteklemiş, türkiye'yi nazi ordularının yanında savaşa sokmak için elinden geleni ardına koymamıştır.

yurttaşları azıcık bilinçli bir ülkede şükrü saraçoğlu gibi insanlık suçu işlemiş kişilerin adı bir stadyuma verilmiş olsa yer yerinden oynar.

böyle bir adamın adını taşıyan stadyum sadece fenerbahçelilerin değil hangi takımı tutarsa tutsun tüm onurlu yurttaşların, hepimizin, ayıbıdır.
  • stadımıza isminin verilmesinden büyük üzüntü ve utanç duyduğum eski başbakan.
  • varlik vergisi'nin cikarilmasinda, gayrimuslimlere sefillik cektirilmesinde, vergi kanunun hukukdisiligini bile bile gayrimuslimlere daha cok aci cektirilmesi icin kanunun abartilmasinda basrol oynamis "turk".

(bkz: varlik vergisi ve turklestirme politikalari)
    (bkz: ayhan aktar)
  • ali sen' in baskanken stadın ismini degistirmeye ,fenerbahce yle ilgili bi isim vermeye calısıp,basaramadıgı ve gelen tepkilerden tırsdıgı dusunulurse fenerbahce icin baya onemli bi kisiymis,kendisi.
  • çetin altan'ın anlattıklarına göre güneydoğu için yatırım yapılmasını isteyen bir millevekiline ' ilerde ne olacağı belli olmayan bir bölgeye, neden para akıtayım ki? ' demiştir. ne diyelim, ondan sonra 'cumhuriyet tarihinde kürtlere ayrım yapılmamıştır' diye gezelim ortada...

yazının tamamı için:

http://tinyurl.com/6l6ufln
  • "evladına bile" avanta vermeyen ve "kirada vefat eden" mütevazı, dürüst, über başbakanmış ve doğru işleri yaparmış. ben demiyorum; yılmaz özdil efendi diyor.

güneydoğunun gelişimine bilerek önem vermeyen, "saf türk" olmayanların refaha ulaşmasını istemeyen, azınlıkları varlık vergisi ile ezip aşkale'de kamplara dolduran, nazi rejimine ve adolf hitler'e olan hayranlığını gizlemeyen bir faşist olması mütevazılığını, dürüstlüğünü ve über'liğini ne kadar etkiler onu yılmaz özdil'e sormak lazım.

kişisel hayatında, özdil'in anlattığı örnekteki gibi doğru şeyler yapmış olması tamamen ayrı ve yanlışlarından bağımsız bir şey; kabul ediyorum. ama bir önceki paragrafta bahsettiğim bir sürü ayıba imzasını atmış bir adamın böyle övülmesini de kaldıramıyorum..
  • “piyasamıza egemen olan yabancıları böylece ortadan kaldırarak, türk piyasasını türklerin eline vereceğiz.” (cumhuriyet 21 ocak 1943)

(bkz: imza)
    (bkz: chp)
    (bkz: varlık vergisi)
  • milletvekili oldum türkiye'de bazı insanlar beni tanıdı, bakan oldum türkiye'de beni tanıyanlar çoğaldı, başbakan oldum türkiye'nin büyük çoğunluğu beni tanıdı, fenerbahçe'ye başkan oldum bütün türkiye beni tanıdı diyen kişidir. saraç rüştü'nün oğludur.
hesabın var mı? giriş yap